Hirdetés

Bizonytalan biztosítás

Ha eddig nem tették meg, érdemes új kötelező gépjármű-biztosítást (RCA) kötniük az Euroins ügyfeleinek. A múlt hónap elején a bukaresti törvényszék elrendelte a csődeljárás megindítását a biztosítótársaság ellen, megerősítve a Pénzügyi Felügyelet (ASF) erre vonatkozó kérelmének megalapozottságát. Szeptember nyolcadikától az Euroinsnél kötött biztosítások érvényüket vesztik.

Vlaicu Lajos
Becsült olvasási idő: 9 perc
Bizonytalan biztosítás
Balesetet szenvedett jármű. Szeptember 8-ig érvényesek az Euroins-kötvények Fotó: Veres Nándor

Az Euroins társaság által kibocsátott RCA-kötvények ez év szeptember 8-ig érvényesek – közölték a hatóságok. A júniusi döntéstől számított 90 napon belül veszítik érvényüket. 
– A határidő lejárta után az Euroins Románia által kibocsátott kötvények megszűnnek, akkor is, ha a megkötés pillanatában azok érvényessége hosszabb időre szólt, ezért új biztosítást kell kössenek a gépjármű-tulajdonosok – hívta fel a figyelmet Birtalan József, a pénzügyi felügyelet (ASF) vezetőtanácsának tagja. – A közúton bekövetkezett esetleges balesetnél a kárrendezést a Biztosítási Garanciaalap (FGA) végzi az Euroins ügyfeleinél, amíg még érvényesek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások – fűzte hozzá.

Elkezdődött a cég felszámolása

Mint arról korábban beszámoltunk, a pénzügyi felügyelet idén márciusban vonta vissza a kötelező gép­jár­mű-fe­le­lő­sség­biz­to­sí­tá­sok terén piacvezető Euroins Románia biztosítótársaság működési engedélyét: megállapította, a társaság fizetésképtelen, ezért csődeljárást kezdeményezett ellene. A Biztosítási Ga­ranciaalapot (FGA) nevezték ki a társaság ideiglenes va­gyon­fel­ü­gye­lőjévé. 
– Az Euroins ügyfeleinek szerződése még bő másfél hónapig érvényben van, a felszámolási időszak lejártáig. Addig is, aki szeretné, szabadon felbonthatja szerződését a biztosítóval és keres másikat, illetve visszakapja a maradék időszakra befizetett biztosítási díjat. A csődeljárás kilencvennapos lejárta után már nem lehet visszaigényelni a biztosítási díjat – számolt be Birtalan József. 

Mi áll a háttérben a sorban egymás után bebukó cégeknél? 

Romániában alig tíz év alatt az Euroins sorban negyedik tönkrement biztosító. A 2010-es évek közepén bukott be az Astra, alig rá egy évre a Carpatica és 2021-ben a City Insurance. Arra a kérdésünkre, hogy mi lehet az oka, hogy korábban a City Insurance, most pedig az Euroins vált fizetésképtelenné, Birtalan azt válaszolta: a most tönkrement és a korábbi biztosítással foglalkozó szintén bebukó cégek bevételei nagy része kizárólag a kötelező gépjármű-biztosításból (RCA) származott.
– Bevételeik nagy részét az RCA-ra alapozták, nem volt változatos tevékenységi területük. Jóformán semmilyen más biztosítással nem foglalkoztak, mint például lakásbiztosítás, garanciabiztosítás, életbiztosítás, egészségbiztosítás stb. Ez így vékony bevételi forrást eredményezett a cégnek – húzta alá Birtalan József.
Hozzátette: az autótulajdonosok rövid távon, három hónapra, fél évre, egy évre megkötik a kötelező biztosítást, ezzel szemben a biztosító hosszú távú felelősséget és kockázatot vállal. Előfordul, hogy a biztosító súlyos balesetek esetén évekig életjáradékot kell fizessen a baleset elszenvedőjének. 
– Egyszerűsítve, rövid távú bevételek és hosszú távú kockázat a járműbiztosítási ágazatban. Nincs hűség a kliensek részéről a biztosító iránt, mert ha lejár a biztosítás, megnézik, hol tudnak legolcsóbban újat kötni. Ha egy cégnél megnő a biztosítást kötők száma, figyelembe kell venni, hogy a cég képes-e vállalni azon személyek után a kockázatot, akik ügyfélkörébe tartoznak – hívta fel a figyelmet a biztosítási felügyelet vezetőtanácsának tagja.

László F. Csaba
Autóbaleset. Gondot okozhat a kár rendezésecső

Balkáni fizetés, nyugati életérzés

Salamon Zsolt biztosítási alkusz többek között a kötelező gépjármű-felelősségi (RCA) biztosításokkal is foglalkozik. Mint mondta, az egész biztosítópiac megérzi, ha csődbe megy valamelyik biztosítással foglalkozó hazai cég. 
– Ilyenkor a többi biztosítónak kell átvállalnia a csődbe ment biztosító ügyfeleit. A nagyobb baj viszont azzal van, hogy napjainkra gyakorlatilag mindenki olcsóbb biztosítást akar, holott egyre magasabb árkategóriájú autóval rendelkezik. Balkáni befizetés, nyugati kártalanítás – összegezte a bróker.
Hozzátette: egyre kevésbé éri meg a biztosítóknak RCA-biztosításokat kötni. 

Mit fedez a biztosítás? 

Biztosítótársaságonként eltérő szempontok érvényesülnek.
– A közös az, hogy az RCA-biztosításoknál a vétlen autóra, a benne ülő személyekre és a balesetet okozó autó utasaira kötik a biztosítást, gyakorlatilag az alapcsomagban a balesetet okozó sofőr nincs biztosítva – mondta Bors Gabriella bróker.
Kiemelte: erre viszont érdemes külön ráfizetni, ugyanis legfennebb 40-50 lejjel kell többet fizetni évente a biztosításra, de megéri. 
A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződések vonatkozásában a bonus-malus besorolással a biztosító a biztosított kármentes vezetését jutalmazza (bónusz), illetve károkozás esetén a kedvezményt megvonja, illetőleg pótdíjat állapít meg (malus). A biztosítási díj megállapítása a bonus-malus besorolás szerint elért fokozat figyelembevételével történik. 
– Ez az évek során csökkenhet vagy emelkedhet, annak függvényében, hogy bal­e­set­ezett-e vagy sem az illető személy. A besorolás bónusz maximális értéke B8-as, amit a balesetmentes évek során lehet elérni, egy év egy pontot jelent. Ugyanúgy lehet elveszíteni a pontokat is máluszértékben, de a baleset súlyosságától függően akár öt pontot is veszíthetünk egy alkalommal. Ezek függvényében a biztosítási díj bónusz esetében öt százalékot csökkenhet, viszont balesetet követően legalább tíz százalékot emelkedik a gépjármű-biztosításunk értéke – részletezte Bors.
Hozzátette: jelen pillanatban a 32 évnél fiatalabb sofőrök drágábban köthetnek biztosítást, ugyanis a statisztikákat figyelembe véve ők okozzák a legtöbb közúti balesetet. A balesetokozók szempontjából az idősek is élen járnak, de ők a 32 év fölötti árkategóriában köthetnek biztosítást, a bonus-malus besorolás figyelembevétele mellett, jegyezte meg a bróker. 
A biztosítócégek összeköttetésben állnak egymással, így mindenkiről rendelkeznek információkkal, függetlenül attól, hogy melyik biztosítónál kötötte meg a kötelező gépjármű-felelősségi biztosítását. 
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!