„Az emberek költségvetése” az idei
A város történetének második legnagyobb költségvetését fogadta el Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete szerdán, ennek ellenére spórlásra szólítja fel a polgármester az intézményvezetőket. A büdzsében jelentősebb összeg jut beruházásokra, és a sportstratégia is kiemelt helyen áll ebben az évben.

Elfogadta Székelyudvarhely önkormányzati képviselő-testülete a város 2025-ös költségvetését, a büdzsét Szakács-Paál István polgármester sajtótájékoztató keretében is ismertette szerdán. Azt mondta, az idei az „emberek költségvetése”, tekintettel arra, hogy igyekeztek jelentősen növelni az olyan ügyek keretét, amelyeket korábban, a városjáró kampánykörűt során, lakossági jelzésekből gyűjtöttek össze. Ugyanakkor a működési oldalt megpróbálták szűkre szabni, hogy minél több pénzt tudjanak a már megnyert pályázatok masszív tételt jelentő önrészére fordítani.
Sok a tennivaló, nem lehet hátradőlni
Szakács-Paál István szerint az idei a város történetének második legnagyobb költségvetése. A sarokszámok szerint a város 2025-ös teljes költségvetése bevételi oldalon 426 millió lej, kiadási oldalon pedig 442 millió lej. A kimondottan helyi költségvetés 188 millió lej a bevételi oldalon és 192 millió lej a kiadások rubrikában. Az általános költségvetést tekintve mintegy 17 millió lejes deficittel tervezték meg az idei évet, ezt az űrt további hitelfelvétellel készülnek majd kitöltetni. Beruházásokra idén 71 millió lejt irányzott elő a városvezetés.
Költségvetési támogatásokból érkezik a legnagyobb összeg a bevételi oldalon, de jelentős bevételi forrása a városnak a magánszemélyek jövedelemadójának helyben maradó része, valamint a helyi adók és illetékek. A költségvetési támogatások az áfavisszaosztásból, az állami szubvenciókból és az európai uniós társfinanszírozásokból tevődnek össze, közölte a polgármester. A városvezetés 2025-ben 35 millió lejt költ hatósági kiadásokra, 21 millió lejt az oktatásra, 22 millió lejt az egészségügyre, 31 millió lejt kultúrára, sportra, szabadidőre és az egyházakra, 19 millió lejt szociális felügyeletre, 29 millió lejt útkarbantartásra és szállításra és 13 millió lejt köztisztaságra, hulladékgazdálkodásra és kanalizálásra.
Mint Szakács-Paál István elmondta, a költségvetésben foglalt sarokszámok a tanácsülésen megfogalmazott módosítások révén bizonyos tételek esetében csökkentek, így 620 ezer lejjel kevesebből gazdálkodhat a helyi rendőrség, ugyanakkor a kulturális intézmények anyagi kiadásait csökkentették 10-10 százalékkal, és 740 ezer lejjel kevesebb jut a Városi Sportklub számára is. Utak karbantartására és a sportpályázatokra azonban nagyobb összegeket ítélt meg az önkormányzati képviselő-testület.
Ebben az évben már elkezdődtek nagyobb beruházások a városban, a nagy mobilitási projekt részeként több utca felújítása is folyamatban van, zajlik a fogászati rendelő épületének korszerűsítése, és hamarosan indul két beruházás, a Művelődési Ház és az Orbán Balázs Általános Iskola energetikai felújítása. A városvezető jelezte továbbá, hogy tervben van néhány nagyobb beruházás lezárása is idén, ilyen a Tompa László Általános Iskola, a Bányai János Szakközépiskola és a Csillagvizsgáló felújítása.
Prioritásként kezelik a városlakók problémáit
Dávid Endre alpolgármester azt közölte: a Technikai Igazgatóság egy relatív nagy költségvetéssel fut neki az évnek, ennek az a célja, hogy teljesíteni tudják azokat az ígéreteket, amelyeket a városlakók felé tettek a kampányidőszakban, valamint megoldást találjanak azokra a kisebb, de jelentős problémákra, amelyeket a polgárok vetettek fel. Mivel számos probléma merült fel az utóbbi időben az eső- és szennyvízhálózattal kapcsolatosan, az alpolgármester szerint ezek megoldására fordítanak nagy hangsúlyt idén, így a víz-, esővíz- és szennyvízhálózat rendezésére háromszor nagyobb keretet irányoztak elő, mint tavaly. Továbbá igyekeznek olyan problémákat is megoldani, amelyek eddig tabutémának számítottak a városban: ilyen a lakónegyedek nyugalmát háborgató vetési varjak helyzete, a kóbor kutyák jelenléte a város közterületein, a távhő ügye és a parkolás kérdése, illetve többek között tervben van új parkolóhelyek létrehozása is.
Készül a város sportstratégiája
Bálint Attila, az RMDSZ frakcióvezetője a költségvetést bemutató sajtótájékoztatón elmondta, idén a sportra nagyobb hangsúlyt kívánnak fektetni, tekintetbe véve, hogy a hosszú távú cél az, hogy sokkal több városlakó sportoljon, mint jelenleg. Ennek érdekében szeretnék elkészíteni a város átfotó sportstratégiáját, ehhez külön tételt rendeltek a költségvetésből, ugyanakkor több pénz jut majd a tömegsportokat népszerűsítő pályázatokra is. A sportberuházásokra is többet szánnak, tervben van egy második műgyepes pálya kialakítása a városban, valamint az atlétikapálya felújítása is szerepel az idei beruházások listáján.
Szakács-Paál István polgármester elmondta, az idei esztendő költségvetése Székelyudvarhely történetének második legnagyobb költségvetése, ennek ellenére a pénzügyi egyensúly megtartásáért nagyon fontos, hogy az idei a közös teherviselés éve legyen. Ennek jegyében azt várják el az intézményvezetőktől is, hogy jó gazdaként, de takarékos szemlélettel működjenek az intézményüknél.