Hirdetés

Zajlik a szűrővizsgálat

Vérvétel által, országos kampány keretében zajlik a szarvasmarhák leukózis- és brucellózis-vizsgálata, valamint TBC-szűrése. Országszerte rendszeresen végzik a szűrővizsgálatokat, főleg tavasszal, mielőtt az állatokat legelőre hajtják.

Létai Tibor
Zajlik a szűrővizsgálat
Megvizsgálják az állatokat, mielőtt kihajtják a legelőre Fotó: Veres Nándor

A gyakori szűrővizsgálatok ellenére a leukózis – ami egyfajta daganatos megbetegedés – még mindig jelen van az országban, nem sikerült mentesíteni a kórtól, mint számos nyugat-európai országot, hívják fel a figyelmet a szakemberek. 
Az Arad megyei hatóságok legfrissebb jelentése szerint a bánsági megyében aggasztóan megemelkedett a szarvasmarha-leukózis megbetegedések száma, csak az elmúlt tíz nap során 25 új góc jelent meg, és jelenleg 75-öt tartanak nyilván. Mindez arra utal, hogy az országban máshol is jelen lehet a betegség. Hargita megye jelenleg mentes a betegségtől, utoljára 2020-ban mutatták ki egy háztáji gazdaságban, egy évre rá azonban sikerült megszüntetni.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A szarvasmarha-leukózis súlyos gazdasági károkat okozó betegség. Nehéz védekezni ellene, mivel a fertőzött állatok gyakran tünetmentesek, és a betegség hosszú ideig – akár több éven keresztül – lappanghat, ezért fontos a szűrés – mutatott rá érdeklődésünkre Fodor Levente.
A Hargita Megyei Állat­egészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) járványtani osztály­vezetője elmondta, mivel hosszú a lappangási ideje különösen veszélyes, megnehezedik a betegség időben történő felismerése és visszaszorítása. A gazdák számára elengedhetetlen az állatok folyamatos ellenőrzése, az új jószágok szűrése, valamint az állattartó helyek fertőtlenítése. Az állományvédelmi intézkedések betartásával csökkenthető a betegség terjedése. 
A leukózis vírusos eredetű – a nyirokrendszer sejtjeinek és szöveteinek daganatos burjánzásában nyilvánul meg –, és elsősorban a vérrel, tejjel és testváladékokkal terjed, ugyanakkor emberi mulasztás is lehet mögötte, például nem fertőtlenített fecskendő stb. A pozitív eredményeket mutató szarvasmarhákat speciális körülmények között, vágóhídon le kell vágni, ugyanis kezelés nem létezik, húsuk azonban – a betegség által megtámadott szervek kivételével, amiket el kell távolítani – fogyasztható, tehát az emberre nem veszélyes – tudtuk meg a megyei állategészségügy szakemberétől.
Hargita megyében mintegy 95 ezerre tehető a szarvasmarhák száma.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!