Hirdetés

Új lehetőségek a helyi gazdák számára

Az Országos Stratégiai Terv (PNS) 2023–2027 keretében elérhető mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatásokról tett közzé részletes tájékoztatást a 2024-es évre vonatkozóan a Hargita Megyei Vidékfejlesztési Beruházásokat Finanszírozó Hivatal (OJFIR) azzal a céllal, hogy a közel 16 milliárd euró uniós forrás révén támogassa a romániai mezőgazdaság modernizálását, a vidéki közösségek fejlődését és az élelmiszeripar versenyképességének növelését.

Létai Tibor
Új lehetőségek a helyi gazdák számára
Kijáró csorda. Pályázati lehetőségek gazdáknak Fotó: Veres Nándor

A program kiemelten kezeli a termelékenység gyarapítását, a modern technológiák alkalmazását és a fenntarthatósági szempontok érvényesítését. A közvetlen kifizetések mellett a támogatások nagy hangsúlyt fektetnek a vidéki infrastruktúra fejlesztésére és az éghajlatváltozás elleni küzdelemre. Hargita megyében eddig 147 projektet nyújtottak be, összesen 74,5 millió euró értékben. A pályázatok célja a mezőgazdasági termelés modernizálása, az együttműködések elősegítése és a környezeti terhek csökkentése.
A helyi beruházások között kiemelkedik a fiatal gazdák támogatására irányuló program, amelynek keretében 9 projekt kapott támogatást, összesen 630 ezer euró értékben. A mezőgazdasági utak fejlesztését célzó intézkedések keretében 8,8 millió eurót ítéltek meg, amelyből 9 projekt valósulhat meg. Állattartó telepek korszerűsítésére 15 projekt kapott támogatást, összesen 3,6 millió euró értékben. Emellett a gyümölcstermesztés fejlesztésére is jelentős összegeket fordítanak: 2,1 millió eurós támogatással 5 projekt valósulhat meg, amely az ültetvények korszerűsítését és új gyümölcsösök telepítését szolgálja.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés


A Vidékfejlesztési Beruházásokat Finanszírozó Hivatal hangsúlyozta, hogy a pályázatok sikerének kulcsa a pontos tervezés és a megfelelő információszerzés. A hivatal tapasztalatai szerint fontos, hogy a pályázók előre tisztázzák, milyen célt kívánnak elérni a támogatással, és ennek megfelelően készítsenek átgondolt beruházási tervet. Bár az iroda nem nyújthat közvetlen segítséget a dokumentáció elkészítésében, készségesen válaszol az érdeklődők kérdéseire, és részletes információval látja el őket a támogatási lehetőségekről. A hivatal kiemelt figyelmet fordít arra, hogy az információk széles körben elérhetők legyenek. Az aktuális pályázati lehetőségekről értesítik a helyi önkormányzatokat, és a részleteket közzéteszik az AFIR (Vidékfejlesztési Beruházások Finanszírozási Ügynöksége) www.afir.ro weboldalán.
A támogatási programok célja, hogy Hargita megye mezőgazdasági szereplői innovatív megoldásokkal válaszoljanak a jelenlegi kihívásokra, hozzájárulva a helyi gazdaság fejlődéséhez és a vidéki közösségek életminőségének javításához.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!