Riasztó jövőképet mutat a gyógyszerellátás
Folyamatosan növekszik azoknak a gyógyszerkészítményeknek a száma, melyekhez nálunk egyre nehezebb, vagy már nem is lehetséges hozzájutni. A deficit a krónikus és neurológiai betegségekkel küzdők számára jár a legnagyobb teherrel, de helyenként már az antibiotikumok utánpótlása is nehézségekbe ütközik. A gyógyszerhiány hátterében számtalan okozati tényező áll, miközben a patikák rivalizálása is kilátástalan helyzeteket szül.
Krónikussá vált probléma nálunk a gyógyszer- és hatóanyaghiány: a jelenség jobbára hullámzó tendenciát mutat, így vannak visszatérő periódusok, amikor nagyon sokan keresnek – hiába – egy adott gyógyszert, máskor kevésbé tűnik fel, hogy a gyógyszerellátás sok sebből vérzik. Ami viszont az egyenletben az állandó: az idősek, a cukorbetegséggel küzdők, a vérhígítókra szorulók, akik, ha nem jutnak időben a szakorvos vagy családorvos által felírt gyógyszerhez, akár életveszélyes állapotba is kerülhetnek. Egy olvasónk azt jelezte, Székelyudvarhelyen négy gyógyszertárat keresett fel, míg sikerült megtalálnia a számára felírt vérhígítót, egy csíkszeredai édesanya pedig arra panaszkodott, hogy csak sokadik nekifutásra talált a recepten szereplő antibiotikumterméket gyermekének.
– Háromhavonta eljátsszuk ugyanezt, én bejövök a városba és járom a gyógyszertárakat, hogy hol tudják kiadni a pirulákat. Legutóbb a fiam csak Vásárhelyen kapott olyat, amit felírtak, mert Udvarhelyen nem volt
– panaszolta egy Kőrispatakon élő nyugdíjas olvasónk.
Elszivárognak a gyártók
Dr. Székely Pál, a Hargita Megyei Gyógyszerész Kamara elnöke lapunknak megerősítette, hogy nagy problémákkal küzd a hazai gyógyszerpiac, és e mögött, még ha a gazdasági és geopolitikai tényezőket nem is számítjuk, akkor is számtalan okozati tényező húzódik.
– Nem lehet kategorikusan kijelenteni, hogy csak ebből vagy abból a hatóanyagú készítményből vagy termékből van hiány, mert egyre több gyógyszer válik nehezen elérhetővé és több gyógyszerből van hiány. Amellett, hogy akadozik az ellátás, az antibiotikumok terén lett egy komoly szabályzás is, ami egyrészt jó, mert ezek kiadását recepthez kötik, de a forgalmát is erősen leszabályozták
– mutatott rá dr. Székely, aki szerint az is fals állítás lenne, hogy csak a geopolitikai helyzet és a hatóanyaghiány vezetett az akadozó ellátáshoz. – Nyilván nagy hatással van a gyógyszerpiacra, hogy a szomszédban háború zajlik, hiszen a gyógyszerek nagy mennyiségben oda jutnak el, de az is tény, hogy Románia alacsonyan akarja tartani a gyógyszerkészítmények árát, ami a beszállító, termelő vállalatok számára így nem annyira jövedelmező, mintha más országban adnák el a termékeiket. A gyártó egyszerűen mondhatja azt, hogy ezen az áron ide többet nem szállítok – magyarázta dr. Székely, megjegyezve, hogy bár mindenik „eltűnt” gyógyszer mögött más történet húzódik, ezek alapja elsősorban üzleti, anyagi okokban keresendő – amellett, hogy a hazai gyógyszergyártás aggasztó helyzetben van az egyre fogyatkozó gyártók miatt.
Van, amelyik pótolhatatlan
A kamara elnöke szerint, bár az állam keveset akar fizetni a gyógyszerekért, számolni kell vele, hogy a gyógyszergyártók számára is megnövekedtek az energiaárak, amellett, hogy jelentősen szigorítottak a gyógyszerek előállítása során betartandó környezetvédelmi szabályokon is.
– Ha az előállítás költségeit vesszük, lehet szó arról, hogy egy gyártónak az ajánlott ár nem elegendő, és kivonul a romániai piacról. Ezzel még nincs gond, de sok esetben nem jön helyette más gyártó, így felüti a fejét a hiány. Bizonyos gyógyszerekből nincs alternatíva. Ha például vérrögképződés elleni szert szed az illető, az egy biológiai gyógyszer, az átállás egyik termékről egy másikra nem megy azonnal. Hasonlóképp van a daganatos betegségekkel küzdők esetében is
– jegyezte meg dr. Székely, hozzátéve, hogy a hiány fokozatosan súlyosbodik, asztmagyógyszereket, vérhígítókat, rákgyógyszereket sem kapnak. A szakember szerint a párhuzamos export is rontja az országos helyzetet, hiszen a gyártók hiába szállítják be alacsony áron a termékeiket az országba, ha az elosztók azt külföldön értékesítik sokkal magasabb áron.
Meggyűlik a családorvosok baja
Általában a családorvosokat is váratlanul éri, ha egy gyógyszer hiány lesz a piacon, mivel erről csak a betegeik visszajelzéseiből értesülnek – nyilatkozta megkeresésünkre dr. Soós Szabó Klára. Mint a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke rámutatott, a megfelelő gyógyszerellátást a megyei egészségbiztosító pénztár kell garantálja, de a biztosító anyagi teherbírása behatárolt.
– Nagyon nehéz orvosolni egy betegséget úgy, hogy nincs mivel. Ráadásul a gyógyszerek eltűnéséről sem a gyógyszertárak, sem a biztosító nem értesít minket – vagy utánajárunk mi, vagy úgy tudjuk meg, hogy szól a beteg. A biztosító és a gyógyszerész-felügyelőség csak akkor köteles szólni, ha egy adott termék hatékonyságával problémák merülnek fel
– tudatta a szakember, aki szerint a lakosság kiszolgáltatottságát csak fokozza, hogy az utóbbi időben sorra szűntek meg a gyógyszertárak, mivel keletebbre költöztetik azokat. – Korábban ismeretlen fogalom volt az nálunk, hogy a csecsemőket oltani kellene és nincs mivel. A hazai gyártás megszűnésével egyenes arányban drágábban jutunk hozzá a gyógyszerekhez, sokszor olyan készítményekhez, melyek mellékhatásai vagy kockázatai csak részben ismertek, holott az országon belül korábban biztonságosan alkalmazott, mellékhatásokat nem okozó gyógyszereket gyártottak – húzta alá a családorvos.
Rivalizálás gyógyszertárak közt
Több gyógyszertár tulajdonosát és főgyógyszerészét is felkerestünk, hogy reagáljanak a fokozódó gyógyszerhiány kapcsán felmerült jelenségekre, ám többnyire vonakodva, név nélkül, egyesek modortalan hangnemmel viszonyultak a helyzethez. Ennek oka, hogy a nagyobb láncok központosítva működnek, tehát csak a felsővezetés nyilatkozhat, ám egy másik okot is felfedezni vélünk, amire egy olvasónk hívta fel a figyelmünket. Mint mondta, sokadik alkalommal járt úgy, hogy az egyik gyógyszertárban nem szolgálták ki arra hivatkozva, hogy az adott készítmény nincs már forgalomban, miközben más gyógyszertárnak volt raktáron, mi több, újabb szállítmányt vártak a termékből. Az egyik székelyudvarhelyi magángyógyszertárnál érdeklődve megtudtuk: nem egyedi a helyzet, mivel mindenik gyógyszertár igyekszik megőrizni a klienskörét, ami sok esetben azzal jár, hogy bizonyos termékekről nem adnak felvilágosítást, vagy azt állítják, azok már nincsenek forgalomban. Egy név nélkül nyilatkozó ágazati dolgozó szerint a nagy országos láncokhoz tartozó gyógyszertáraktól – akik, ellentétben a kisebb patikákkal, csakis a saját raktárukból szállítanak – több beteg is érkezett hozzájuk hasonló helyzetben, holott az általuk keresett gyógyszer egyáltalán nem volt kivonva a piacról.