Ismertették a közúti ellenőrzéseknél használt alkohol- és drogtesztekkel kapcsolatos jogszabályi módosításokat
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtótájékoztatón ismertette szerdán a közúti ellenőrzéseknél használt alkoholszondás és drogtesztekkel kapcsolatos jogszabályok fontosabb módosításait. Az új szabályozások értelmében elveszik a jogosítványt, ha a sofőr megtagadja a tesztelést vagy pozitív eredményt produkál. A gépjárművezetési engedélyeket akkor adhatják vissza, ha a tesztek negatív eredményt hoznak, vagy ha a 72 órás határidő lejárt. A sajtó képviselőinek a Brassói úton megtartott rutinellenőrzés során bemutatták az alkoholszondák és a drogtesztelő készülékek használatát is.
A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság székházában Iordan Mircea-Ștefan rendőrfőkapitány és kollégái ismertették a fontosabb tudnivalókat. Elhangzott: a módosított jogszabályok értelmében bevezettek egy észszerű határidőt, amely 72 órát biztosít a mintavételi eljárás befejezésétől számítva a gépjárművezetőnek, vagyis a – gyorsteszt eredménye szerint – kábítószer hatása alatt álló vagy ittas sofőrök 72 óra múlva visszakapják vezetői engedélyüket, ha addig nem kapják kézhez a hatóságok a vérmintán végzett hivatalos laborvizsgálatnak a tiltott szerek használatát megerősítő eredményét. Ugyanakkor, ha utólag pozitív eredmény születik, újra eljárás alá vonják az érintettet.
Az alkohol- vagy drogteszt megtagadása esetén is bevonják az említett időre a sofőr jogosítványát, viszont kötelező elvégeznie a vérmintavételt, különben büntetőeljárást indítanak ellene.
A mintavétel megtagadása bűncselekmény
Az új szabályok értelmében minden járművezető, aki közúton közlekedik, köteles alávetni magát az alkoholszondás vagy drogtesztnek a közlekedési rendőr kérésére. Ez vonatkozik az autósiskolai oktatókra és a vezetési vizsgák során a vizsgáztatókra is. Azok a sofőrök, akik megtagadják a tesztet, vagy akiknél a teszt pozitív eredményt mutat, kötelesek biológiai mintát adni az alkoholszint vagy a pszichoaktív anyagok jelenlétének megállapítására.
A közlekedési rendőr köteles alkoholszondás tesztet végezni, ha gyanú merül fel az alkoholfogyasztásra vonatkozóan. Ha az alkoholszonda 0,10 mg/l vagy alacsonyabb értéket mutat, a sofőr kérheti a teszt megismétlését 15 percen belül. Az alacsonyabb eredmény lesz a mérvadó. 0,11 és 0,40 mg/l között nincs lehetőség a teszt megismétlésére, ugyanakkor 0,40 mg/l fölött elveszik a jogosítványt, és a biológiai mintavétel is kötelező. A mintavétel megtagadása bűncselekménynek számít.
Pozitív eredmény esetén nem vezethet tovább a sofőr
Lapunk érdeklődésére megtudtuk: a gyógyszerek problémája nem egyszerű, mivel okozhatnak gondot, hisz azok is tartalmazhatnak pszichoaktív anyagokat, ami befolyásolhatja a vezetést, ugyanakkor a laboreredmények tisztázzák a gépjárművezetőt, hisz kimutathatók a vérből, honnan származik és milyen anyagról van szó.
Azt is megtudtuk, hogy
akinek a helyszínen pozitív lett az eredménye, az már nem ülhet vissza a volán mögé, és meg kell oldania a gépjármű elszállítását. Ha megkér valakit, hogy vezesse tovább az autót, az új sofőrt is letesztelik a rendőrök.
Elhangzott: a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság Drager 5000 típusú drogtesztelő készülékeket használ, amelyek a legmodernebb technológiát képviselik. Ezeket a készülékeket Németországból importálják, és széles körben alkalmazzák Európa-szerte, valamint az USA-ban is. Hargita megyében az idén mindeddig 691 személyt ellenőriztek drogteszttel, ebből 57 esetben volt szükség további mintavételre. Az elemzések során 27 személynél mutattak ki pszichoaktív anyagokat, 17 esetben negatív eredmény született, míg 13 esetben nem érkeztek meg a toxikológiai jelentések.
Helyszíni ellenőrzés a Brassói úton
Csíkszeredában a Brassói úton közúti ellenőrzést tartottak szerdán a közlekedésrendészet munkatársai. Az eseményen a média képviselői is részt vettek. A rendőrök bemutatták a forgalomban használt drog- és alkoholszondákat. Egy gépjárművezető tesztelése megközelítőleg tíz percet vesz igénybe, ebből a leghosszabb időt, körülbelül négy percet a cannabis vizsgálata tesz ki. A helyszíni vizsgálatok nem hoztak pozitív eredményt egy esetben sem, így minden megállított sofőr továbbmehetett. A Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság arra kéri a járművezetőket, hogy felelősségteljesen viselkedjenek, és tartsák be a közlekedési szabályokat a közlekedés biztonsága érdekében.