Hirdetés

Iratkozás előkészítőbe: mitől jobb az egyik iskola, mint a másik?

Székelyudvarhelyen évek óta tapasztalható egyfajta aránytalanság az előkészítő osztályokba való beiratkozásnál: míg egyes iskolákban jelentős a túljelentkezés, más oktatási intézményeknél jóval kevesebben iratkoznak be, mint ahány hely van.

Asztalos Ágnes
Iratkozás előkészítőbe: mitől jobb az egyik iskola, mint a másik?
A beiratkozási honlapot nézi az egyik iskola munkatársa. Túljelentkezési nehézségek Fotó: Hodgyai István

A beiratkozásnál tapasztalható aránytalanság jelensége más Hargita megyei városokban is felbukkan, de – mint a megyei tanfel­ügyelőség a beiratkozás első fázisa után elkészített kimutatásából kiderül, Székelyudvarhelyen jóval kiterjedtebb és hangsúlyosabb probléma. 

Plusz egy osztály 

A legnagyobb túljelentkezés a Bethlen Gábor Általános Iskolában van, ahol a meghirdetett 44 helyre – két osztály – 63 kérést iktattak. Lukács Barna igazgató közölte, engedélyt kértek egy harmadik osztály indítására a megyei tanfelügyelőségtől, s bár a jóváhagyás még nem érkezett meg, várhatóan megkapják. Mind a 63 beíratott gyermek az iskola körzetéhez tartozik, de azt az intézményvezető is elismerte, hogy ez valószínűleg csak „papíron” valós adat, mert vannak szülők, akik a jelentkezés előtt lakcímváltozást kérnek. A lakótelepi iskolában egyébként a tavaly is három osztályt indítottak, ugyanezen okok miatt. Az igazgató azt mondta, értékelik, hogy a szülők bizalmat szavaznak az iskolának, és megpróbálják jól megoldani a helyzetet. Bár sok lehetőségük nincs, az új osztálynak találnak helyet. 

Iratkozás előkészítőbe: mitől jobb az egyik iskola, mint a másik?

Második kör

A meghirdetett 22 helyre összesen 33 beiratkozási kérelmet iktattak a Benedek Elek Pedagógiai Líceumnál is, ahol minden évben indítanak egyetlen Step by Step előkészítő osztályt. Az iskolának nincs körzete, saját kritériumrendszer szerint döntik el, hogy kiket vesznek fel, előnyt élveznek például, akik Step by Step napközis csoportba jártak, akik szülei a városközpontban dolgoznak, vagy pedagógusok. Székely Gyula igazgató közölte, nem tudnak két osztályt indítani, tehát azoknak, akik nem jutottak be, a beiratkozás második szakaszában kell helyet találni.

Zsúfolt osztályok

Évek óta hasonló a helyzet az Orbán Balázs Általános Iskolánál is, idén is 60-an választották az intézményt, miközben csak két előkészítő osztályt hirdettek meg, 44 hellyel. A felújítás miatt költözés előtt álló iskola nem tud új osztályt indítani helyhiány miatt, de mivel mind a 60 jelentkező a körzetükhöz tartozik, kénytelenek beírni őket, mondta Gábos Anna igazgató. Törvény szerint 26 fő a maximális osztálylétszám, ugyanakkor az is érvényes, hogy a körzethez tartozókat fel kell venni. Az Orbán Balázsban jelenleg is van 31 fős osztály, ősztől is kénytelenek két nagy létszámú osztállyal kezdeni. Gábos Anna szerint is helytálló a feltételezés, hogy a valóságban nem minden gyermek tartozik a körzetükhöz, a szülők „elrendezik” a papírokat, hogy az általuk jónak tartott iskolába juttassák be gyermeküket.

Iratkozás előkészítőbe: mitől jobb az egyik iskola, mint a másik?

Megkérdeztük a Személy-nyilvántartó Közszolgálat vezetőjét, és Nagy Zsigmond azt mondta, korábban valóban előfordult, hogy iratkozás előtt látványosan megnőtt az ideiglenes tartózkodási engedélyt (amit a közbeszédben gyakran a dokumentum román nevén, flotant-ként emlegetnek – szerk. megj.), lakcímváltozást kérelmezők száma, de az utóbbi években ez nem szembetűnő. Az elbírálás szigorú – tette hozzá –, ám ha a dokumentumok rendben vannak, nekik ki kell bocsátaniuk az engedélyt.

A „flotant-probléma”

Demeter Levente főtanfelügyelő szerint tipikusan városi jelenség, és igenis létezik a „flotant-probléma”, csak adott esetben a szülők az iskolai beiratkozás előtt akár már három évvel lebonyolítják a dolgot. Értetlenül áll a tény előtt, hogy miközben évekig ment a harc a kisebb létszámú osztályokért, vannak szülők, akik azt sem bánják, ha – mint a főtanfelügyelő fogalmazott – emeletes padokban tanul a gyermekük, csak a vágyott iskolába kerüljön. Holott főleg az elemi oktatás szintjén az iskolák között semmi különbség nincs, a pedagógusok egyformán képzettek és jók, az épületek pedig rendben vannak. A jelenség miatt viszont annyira lecsökkenhet a gyermeklétszám egy adott iskolában, hogy az a jogi személyiségét is elveszítheti. A problémával valamit kezdeni kell – jegyezte meg a főtanfelügyelő. 

A roma kérdés

Míg a Bethlen Gábor iskola újabb osztályt kér, a közeli, ugyancsak Bethlen lakótelepi Móra Ferenc Általános Iskolában a beiratkozás első körében nem teltek be a helyek, a tervezett két osztály indításához mintegy tíz fő hiányzik. Tifán Irén igazgató szerint ez amiatt van, hogy roma gyermekek is járnak hozzájuk, ő maga is hallotta szülőktől, hogy ezért viszik sokan inkább máshová a gyermeküket. A problémát jelezték az önkormányzatnak, szóbeli ígéretet kaptak arra, hogy igyekeznek megoldást találni. Egyezségre jutottak a Bethlen Gábor iskolával, hogy a városrészből érkező roma gyermekeket „megosztják” a két intézmény között, közölte az igazgatónő. 

A városközponthoz közeli, frissen felújított és kibővített Tompa László Általános Iskola is évről évre küzd a problémával: idén a Step by Step osztály megtelik, de a tervezett másik osztályba egyelőre kevés a jelentkező. Libik Győző megoldásnak látná, ha a városvezetés is támogatná, hogy rendszeresen ellenőrizzék le az ideiglenes lakcímmel rendelkezőket a város körzetes iskoláiban, és azokat, akik nem élnek életvitelszerűen az adott címen, a körzetükhöz tartozó iskolába irányítanák. A Tompa László iskola esetében is felmerül a roma tanulók kérdése, ugyanis egyik épületébe járnak a közelben lakó roma gyermekek. De miközben a több ingatlanban működő tanintézet főépületében kevesebb a roma, a várttól mégis elmarad a beiratkozási kérések száma.

Jön a második forduló

A polgármesteri hivatalnál tudnak a problémáról. Zörgő Noémi sajtószóvivő közölte, a Személy-nyilvántartó Közszolgálatnál igyekeznek még fokozottabban figyelni arra, hogy senki ne éljen vissza az ideiglenes lakcím igénylésének lehetőségével. Az önkormányzatnak fontos, hogy a legjobb körülmények között működjenek az iskolák, a Tompa László esetében sem azért pályáztak a főépület felújítására, hogy az kiüresedjen, jegyezte meg. A tavaly megváltoztatták az iskola körzetét is, több utcát rendeltek hozzá, ezzel is segítve az intézményt. Ugyanakkor szükség van arra, hogy az intézményvezetők belássák: az iskola tevékenységét, értékeit, eredményeit láthatóvá, vonzóvá kell tenni a szülők számára, hiszen valamilyen szinten ez is egyfajta piaci verseny. Azt is remélik, hogy a szülők belátják, az elő­ítéleteknél fontosabb, hogy gyermekeik nagy létszámú osztályok helyett nyugodtabb körülmények között tanuljanak, közölte. 

A beiratkozás első fordulója után május 21-én az iskolákban és a tanfelügyelőség honlapján közzéteszik a beiratkozott gyermekek névsorát, illetve az esetlegesen fennmaradó helyek számát. A második szakasz május 23–29. között zajlik. 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!