Ünnepelni a termést, a hitet és a találkozást
Tizenkilencedik alkalommal tartották meg a Gyergyóalfalvi Gazdanapi Sokadalmat, a helyszín azonban ezúttal a községhez tartozó Borzont volt. A szervezők elmondták, ezentúl évente váltja egymást a két helyszín, a rendezvény célja pedig elsősorban a találkozás, a gazdák iránti bizalom nyomatékosítása. A hideg ellenére igazi ünnep volt Borzonton: szólt a muzsika és minden korosztály megtalálhatta a kedvére való programot.
[caption id="attachment_38570" align="aligncenter" width="4000"] Gazdanap Borzonton. Ünnep és hálaadás Fotó: Kertész László[/caption]
Ezután egyik évben Alfaluban, másikban Borzonton lesz a gazdanapi sokadalom – jelentette ki lapunknak Gáll Szabolcs gyergyóalfalvi polgármester, mondván, nem szabad úgy érezniük a borzontiaknak, hogy ők a község mostohagyermekei, mert ez nem így van. A településvezető kiemelte: fontos az irántuk érzett bizalomról tájékoztatni a gazdákat, ugyanakkor arról is, hogy érdemes ezzel foglalkozni, munkájuk nem hiábavaló.
Ünnep, nem mindennapi dekorációval
A sokadalmat minden évben egy civilszervezet bevonásával szervezik, idén a helyi Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület hozzájárulásával jöhetett létre a rendezvény. A hideg ellenére nagy volt az érdeklődés a sokadalom iránt, volt, aki legfőképp a helyi termékek vásárára érkezett, másoknak a kisállat-kiállítás vagy a nagyobb jószágok megtekintése jelentett élményt.
Hosszan lehetett csodálni a téren található dekorációs elemeket, amelyek kivétel nélkül gyermekek, tanítók, valamint a szülők munkáját dicsérik: találkozhattunk zöldségekből élethűvé varázsolt gazdával, de szintén kézművesmunkával előállított disznókkal is. Mint kiderült, a munkák verseny részét képezték, amelyen a gyermekek értékes díjakban részesültek, a fődíj pedig egy kirándulás volt.
– A legfontosabb, hogy amit láttunk, az a nagy, közös munka eredménye – jegyezte meg lapunknak Hunyadi Irénke tanítónő, a Domokos Pál Péter Hagyományőrző Egyesület vezetője.
A helyi termelők örömmel kínálták munkájuk gyümölcsét, akadtak, akik hagyományos mesterségeket mutattak be a látogatóknak, a gyermekek többnyire az állatokra voltak kíváncsiak. A kovácsmesterséget bemutató szakember mellett fonó, szövő asszonyokkal is találkozhattunk, itt elegyedtünk beszélgetésbe a borzonti Baricz Mária nénivel. Mint mondta, annak idején három hétig áztatták a kendert, majd kiszedték, megszárították, vagdalóval megdolgozták, a finomítás után lett a szösz, amit fontak, majd pedig szőttek.
– Ezelőtt még a kicsi leánykák is tudtak fonni, de ma már nem tudnak, csak így mutatjuk – tette hozzá, miközben a keze folyamatosan járt.
Idén is gyűjtöttek a rászorulóknak
Laczkó Ágoston szervező kifejtette, elsősorban a helyi termelőknek nyújt megmutatkozási lehetőséget a rendezvény, a gazdák pedig nemcsak találkozhatnak az állattenyésztőkkel, hanem tanácsot is kérhetnek tőlük.
– Ünnep minden gazdanap – hangsúlyozta köszöntésében dr. Verestóy Attila szenátor, Bende Sándor megyei tanácsos, képviselőjelölt pedig a kemény munkáról, annak fontosságáról beszélt, mondván, ez segített, és valószínűleg továbbra is ez segít a megmaradásunkban.
A gazdanapi sokadalomnak ezúttal is volt karitatív célja, terményszekerek járták körbe a községet, az összegyűlt adományt pedig Böjte Csaba alapítványának gyermekei kapják meg.
Kertész László