Újra lesz magbörze Gyergyószentmiklóson
Előadásokkal, kertészeti tanácsadással, vetőmagvásárlási és -cserélési lehetőséggel várja idén a kertészkedőket a hetedik alkalommal tartandó gyergyószentmiklósi magbörze. A szervezők kiemelték: céljuk a közösségépítés és a bátorítás, hogy minél többen elkezdjenek saját kertjükben zöldséget termeszteni.
Március 26-án, szombaton délután a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár ad otthont a korábbi években nagy népszerűségnek örvendő magbörzének a Gyergyói Kiskertes Mozgalom és a Halasági Csibi család szervezésében. A főként kiskerteseknek szóló esemény idei meghívottai olyan fiatal családok, akik saját gazdaságukat létrehozva, vegyszermentes módszerekkel tartják fenn tanyáikat, élhetőbb hétköznapokat biztosítva ezáltal családjaiknak. A jövő szombati eseményen a gyergyóditrói Csacsa tanya és a gyergyószentmiklósi Csizmadia biotanya tulajdonosai mutatkoznak be, mesélve életútjukról, ismertetve az érdeklődőkkel a térség adta lehetőségeket a növénytermesztés terén. A délután négy órától kezdődő előadásokat követően a jelenlévők Bicsak Pétertől kaphatnak kertészeti tanácsokat: a Gyergyói Kiskertes Mozgalom közösségi oldalán március 17-ig lehet szavazni azokra a témakörökre, amelyek kapcsán tanácsot, útba igazítást szeretnénk hallani.
– A felsorolt témák közül eddig a talajtakarásos kertészkedés a legnépszerűbb, de a gyógynövényeskert kialakítása és a növényszaporítási módok iránt is érdeklődtek a válaszadók – mondta elöljáróban Bicsak Péter.
Az előadásokat és a tanácsadást követően kezdődik a magbörze: a szervezők arra kérik az érdeklődőket, hogy aktívan kapcsolódjanak be ebbe a folyamatba.
– Arra kérjük a magbörzére érkezőket, hogy otthon tárolt vetőmagjaikat, amelyekre nincs szükségük, hozzák el, hiszen bizonyára valaki örülni fog nekik. Fontos, hogy csomagolva és felcímkézve adják át ezeket új tulajdonosaiknak, hogy követhető legyen a magok származása – mondta el sajtótájékoztatón Bara Edit szervező. Hozzátette: a nagyobb magokból, például a babból, hat szemet tegyenek a tasakokba, míg a kisebb magokból egy mokkáskanálnyit; a tasakon a begyűjtés idejét, helyét, a mag származását kell feltüntetni.
A magbörzére meghívást kapott a felsőboldogfalvi Jére Lajos magtermesztő is, aki több évtizedes munkásságának eredményeit szeretné továbbadni, átörökíteni. Ezért arra kérik a magtermesztés iránt érdeklődőket, hogy lehetőségük szerint vállalják fel egy-egy mag megőrzését, további szaporítását. Az esemény szervezői nyilvántartást vezetnek a rendezvény helyszínén, hogy követhető legyen a magok sorsa, további élete.
A városi könyvtárban tartandó rendezvényen büfé is lesz, ahová házi készítésű, főként magokat tartalmazó süteményeket, finomságokat várnak a résztvevőktől. A szervezők a legkisebbekre is gondoltak: bemutatják a csíkszeredai Határátlépők egyesület Kertészkaland nevű társasjátékát, amelyet a gyermekek ki is próbálhatnak.
Boncina-Székely Szidónia