Tavasszal költözik „haza” a múzeum
Nyár elején nyithat a Tarisznyás Márton Múzeum főépülete Gyergyószentmiklóson – közölte lapunkkal Ferencz-Mátéfi Kriszta, az intézmény igazgatója. Elmondása szerint nem tétlenkedtek munkatársai tavaly annak ellenére sem, hogy nem tudtak visszaköltözni a múzeum főépületébe. Mint részletezte: többnyire olyan háttérmunkákkal foglalkoztak, amely nem látszik a közönség számára, ezzel együtt néhány látványosabb karbantartási munkát is befejeztek.
Több épülete van a Tarisznyás Márton Múzeumnak, ezért folyamatosan akad tennivaló, annak ellenére, hogy látogatókat továbbra sem fogadhatnak. A Tinka-malomnál végeztek kisebb beavatkozást a nyáron. Ferencz-Mátéfi Kriszta, az intézmény tavaly kinevezett igazgatója elmondta, a malom felújítása hatalmas összegbe kerülne, egyelőre nem rendelkeznek ekkora erőforrással. Amíg sikerül forrást találni erre, addig is elvégzik a halaszthatatlan apróbb javításokat.
Mint részletezte, sikerült kicserélniük a múzeum udvarán felállított faházak némelyikének a tetejét.
– Konzerválási munka folyt tulajdonképpen. Amióta behozták ide ezeket az épületeket, nem voltak újrafedve, több közülük rendszeresen beázott. Ennek vetettünk véget a nyáron – mondta el az igazgató. Három házat deszkával födtek újra, annak megfelelően, hogy eredetileg milyen építési anyagokat használtak erre a célra. A következő időszakra is maradt még ilyen tennivaló a dránicával fedett házak tetejét illetően, hiszen a hirtelen megemelkedett anyagárak miatt feleannyi házat födhettek újra a Bethlen Gábor Alaptól kapott támogatásból, mint amennyit terveztek.
Digitalizált gyűjtemény
A múzeum gyűjteményeinek digitalizálására is sok időt szántak tavaly, és folyamatosan bővítették a Digitális Interaktív Archívumot. A gyergyoidia.ro címen elérhető honlapon bárki számára elérhetővé teszik a múzeum vagy magánszemélyek tulajdonában lévő régi fényképeket. Ezek könnyedén megtekinthetők számítógépen és telefonon is, valamint keresni is lehet közöttük. Még több ezer, a múzeum gyűjteményében levő fénykép vár arra, hogy feltöltsék a munkatársak. Buzdítanak mindenki mást is, hogy az oldalra bátran töltse fel az analóg világban készült fényképeinek fotózott vagy szkennelt változatát. Bármilyen tematikában készült fotográfiának helye van a fotótárban, legyen az családi fotó vagy valamilyen eseményt, rendezvényt megörökítő kép, hiszen bármelyik tartalmazhat értékes információt a gyergyói múltról. Érdemes időt szánni rá és feltölteni azt is, ami talán évek óta padlásokon, pincékben porosodik, hiszen így biztosan megmarad a jövő nemzedékeinek.
Költözésre várva
Eredetileg úgy tervezték, hogy már decemberben megnyitják a látogatók előtt a Tarisznyás Márton Múzeum főépületét, ehhez azonban már ősz elején el kellett volna kezdjenek visszaköltözni. Ez az elképzelésük meghiúsult, mert a bútorok megvásárlására kiírt közbeszerzést meg kellett ismételniük, tavaszra halasztották a költözködést. Addig a volt tüdőkórház romos épületében marad a múzeum adminisztrációja, a régi szülészeten kialakított raktárhelyiségekben pedig a gyűjtemények.
– Ha megérkezik a bútorzat, utána még be kell szerelni minden berendezést, ami az adminisztrációs teendőkhöz szükséges. Reméljük, nem húzódik el nagyon a folyamat, és nyár elején megnyithatjuk a kapuinkat – mondta az igazgató. Hozzátette: mindenképpen rendezvénnyel szeretnék megnyitni a kiállítótereket, többféle elképzelésük van erre.
Először újítják fel a főépületet
Gyergyószentmiklós legrégebbi emeletes középületeként tartják számon a múzeum főépületét, amely az 1770-es években épült. Amióta 1962-ben beköltözött oda a múzeum, csak kisebb javításokat végeztek, így igen nagy jelentőséggel bír a 2019-ben elkezdett felújítás. Ez csupán az épületegyüttes utca felőli, műemlékként nyilvántartott részére vonatkozik. Ezért az épület hátsó szárnya jelenleg használhatatlan, ott egyelőre üresek maradnak a termek, hiszen meg kell javítani a tetőt, működőképessé kell tenni a fűtés- és villamos hálózatot. Csupán az kerül vissza tavasszal, ami elfér a felújított épületrészben.
– Az irodákat hozzuk vissza, és igyekszünk rendbe tenni az épület hátszó részét is, ahol az állandó kiállításaink kaptak eddig helyet. Ezek közül először a geológiai gyűjteményt szeretnénk újra berendezni a nyár folyamán. A megnövekedett felületű kiállítótermekben vándorkiállításoknak is szeretnénk helyet adni – mutatott rá a következő teendőkre Ferencz-Mátéfi Kriszta.
Nemcsak építészeti szempontból újult meg a múzeum elülső szárnya, hanem az épületgépészetet is teljesen kicserélték. Korszerű szellőztetőrendszert és világítástechnikát építettek ki, a gyergyószentmiklósi múzeum lesz az egyik legmodernebb felszereltségű kulturális intézmény ezeknek köszönhetően.
Barabás-Pál Hajnalka