Tanácskozás a támogatott foglalkoztatásról
A hátrányos helyzetű fiatalok munkaerő-piaci elhelyezkedésének segítése érdekében szervezett találkozót Gyergyószentmiklóson a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság. A meghívott cégvezetők a Fiatalok a jövőért – Támogatott foglalkoztatás nevet viselő projekt részleteibe kaptak betekintést.
A projektünk egyik célja, hogy erősítse Hargita megye gazdaságát azáltal, hogy fogyatékkal élő, a gyermekvédelmi rendszerből kikerült fiataloknak segít elhelyezkedni a munkaerőpiacon – ismertette a támogatott foglalkoztatási program szintézisét a projektasszisztens, Gál Katalin. Mint kifejtette, a megyében ezzel a céllal négy központot működtetnek, így Gyergyószentmiklóson is, ezek egyénre szabott módon igyekeznek segíteni a hátrányos helyzetű fiataloknak.
Elekes Zoltán, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság vezetője egy, a hátrányos helyzetű fiatalok munkavállalási esélyeiről szóló felmérés eredményeit ismertette. A megyei munkaerő-elhelyező ügynökség vezetője, Pănescu Tibor azokról a támogatásokról tájékoztatta a jelenlevőket, amelyeket akkor igényelhetnek a cégek, ha sérülteket, fiatalokat alkalmaznak. Mint elhangzott, a gyermekvédelmi rendszerből kikerülő, fogyatékkal élő fiatalok alkalmazása esetén akár ezer lejes támogatást is kaphat a munkaadó.
Az előadásokat követő közvetlen beszélgetésen volt cégvezető, aki elmondta, van tapasztalata szülők nélkül felnőtt gyermekekkel, alkalmazáskor őket is sok mindenre kellett tanítani, de a vállalat többi munkatársát is, hogy el tudják fogadni a fiatalokat. Mint elhangzott, nem könnyű túllépni az előítéleteken, emiatt ütköznek nehézségbe például azok, akik börtönből szabadulva keresnek munkát. A résztvevők konkrét javaslatokat is tettek a program minél hatékonyabb működése érdekében, például azt, hogy szervezzenek a fiataloknak munkahely-látogatást. A találkozón jelen volt az a két személy is, akik a gyergyószentmiklósi támogatott foglalkoztató központ segítségével találtak munkahelyet. Mindketten igen nehéz körülmények között élnek, a gyermekvédelmi rendszerből kerültek ki, a hajléktalanszállón laknak, és az egyik helyi bútorgyártó cégnél kaptak munkát. Nagyon sokat jelent számukra a segítség, amit kaptak, örülnek, hogy dolgozhatnak, van keresetük.
Elekes Zoltán kifejtette, örvendetes, hogy a gyergyói cégek nyitottak a program iránt, azt reméli, sikerül minél több nehéz helyzetben levő fiatalnak munkát találni.
Lázár Hajnal