Polgármestere ellen szavazott az RMDSZ-frakció
Nem tűnik konfliktusoktól mentesnek a viszony az RMDSZ-es polgármester és frakciója között a gyergyószentmiklósi önkormányzatnál. A januári soros tanácsülésen a városvezető több fontos előterjesztését is leszavazták párttársai.
Még a tanácsülés előtt sajtótájékoztatón ismertette két RMDSZ-színekben mandátumot szerzett tanácsos, hogy levetetne napirendről több témát. Barabás Orsolya és Kulcsár László a frakció nevében rámutatott: nem tartanak megfelelően előkészítettnek egy, a büntetőjogi eljárás elindításáról szóló határozattervezetet. Mint mondták, a székadó csökkentésére vonatkozó tervezetet sem szavazzák meg, hiszen minden lejre szükség lesz az idén induló beruházások önrészéhez, ennek ellenére nem emelték meg a helyi adókat, viszont nem is kívánták csökkenteni, ehhez tartják magukat most is. A tavalyi költségvetési többlet felhasználására vonatkozó elképzelés kapcsán is voltak aggályaik, ugyanakkor hangsúlyozták: bár az áfacsökkentés miatt a testület asztalára kerül az új hőenergiaár, nem használják ki áremelésre a helyzetet, inkább költséghatékonyság-növelő beruházások által hatnának oda, hogy ne kelljen emelni a díjakat.
A tanácsülésen fenntartották elhatározásukat. Mivel Csergő Tibor András polgármester ragaszkodott az előterjesztett tervezetek megvitatásához, tárgyalták ezeket is. A tavalyi, 3,1 millió lejes költségvetési többlet kapcsán nehezményezték, hogy nem sikerült elkölteni a pénzt, és arra is rámutattak, hogy nem hajtotta végre a polgármesteri hivatal az év végi költségvetés-módosítást, így a kórház nem tudta kifizetni az oxigénállomást, és a helyi közmű sem kapta meg a megnövekedett számlái kifizetésére előirányzott összeget. Azt szerették volna elérni a tanácsosok, hogy a többletből ezeket rendezze a hivatal, de erre nem sikerült törvényes megoldást találni. Így csak az alintézmények többletének elosztásáról határoztak, a városét törölték a tervezetből, ezt egyöntetűen elfogadta a testület.
A fűtésdíjról is vita volt. Bár az előterjesztés csak az áfacsökkentésről szólt, a polgármester elmondta, foglalkozni kellene a díjszabással, mert tarthatatlanná válik a helyzet. A hozzászólásokból kiderült, a szolgáltató már hónapokkal ezelőtt javasolta a díjemelést, eddig azonban nem foglalkoztak vele. Ráadásul az önkormányzat által biztosított támogatást is el kell törölni a következő években. A testület nem nyúlt hozzá most a díjhoz, csupán az áfacsökkentés nyomán született csökkentést alkalmazta. Amint az ülés végén, a hozzászólásoknál kiderült, a polgármesternek a hőszolgáltató cég vezetőjével is elmérgesedett a viszonya, nehézkes köztük a kommunikáció, így az alpolgármesterre osztotta a GYHVCSK-val való kapcsolattartást.
– Átdobta a döglött macskát Len Emil kertjébe – jegyezte meg a POL tanácsosa, Bajkó László.
A vendéglátóegységek által fizetendő úgynevezett székadó kapcsán is a frakció akarata volt a döntő. Csergő Tibor gesztusértékűnek nevezte a minimális szintre, egy lejre való csökkentését, az EMSZ tanácsosai viszont arra mutattak rá, hogy ezt javasolták már az adók decemberi elfogadásakor is. A POL tanácsosa, Bajkó László egyenesen egocentrikusnak nevezte, hogy a polgármester javasolja azt, amit korábban elvetendőnek ítélt. Ezt a javaslatot, bár az ellenzék megszavazta, az RMDSZ képviselőinek tartózkodása miatt nem fogadta el a testület.
Egyöntetűen tartózkodtak egy büntetőjogi eljárás elindítása kapcsán is. Az eljárással a korábbi hőszolgáltató és a város közötti szerződésbontás, valamint a cég által követelt kártérítés kapcsán keresne vétkeseket a polgármester. A tanácsosok egyöntetűen úgy vélték, a szándék alapjául szolgáló pár oldalas jogi véleményezés nem szolgáltat ehhez kellő alapot, egyöntetűen tartózkodtak szavazáskor.
Barabás-Pál Hajnalka