Pisztrángot telepítettek a Békénybe
Kétezer pisztrángot telepítettek a Békény-patakba tegnap, korábban zúgókat is kialakítottak a mederben. Tiszta ivóvize lesz Gyergyónak a beruházás által – ezt remélik az illetékesek.
Románia kormányának Fenntartható Fejlődés Főosztálya támogatta a Dianim Egyesület projektjét, amely a Békény vizének tisztán tartását tűzte ki célul. A projekt keretében 20 vízesést alakítottak ki a patak felső folyásán, azért, hogy a pisztrángoknak megfelelő élőhelyet biztosítsanak, és kétezer pisztrángivadékot telepítettek a patakba. A projekt ezzel nem ért véget, az újratelepítési akciót két éven keresztül nyomon követik, ezenkívül tartalmazza még az orvhalászat elleni küzdelmet, illetve oktatási program és népszerűsítés is része a beruházásnak. Amint azt a projekt tudományos irányítója, dr. Farkas Attila elmondta, hónapokkal ezelőtt a biodiverzitás felmérésével kezdődött a pisztrángtelepítés folyamata.
– Lejártuk a patakot, felmértük, hogy milyen élőlényeg élnek benne, és még milyen fajok befogadására alkalmas. Meghatároztuk, hogy milyen sűrűségben lehet a telepítést megvalósítani – részletezte a szakértő. A vízház és egy nagyobb panzió közötti szakaszon avatkoztak be, húsz zúgót, azaz kisebb vízeséseket alakítottak ki.
– Ezeknek egyrészt fontos hordalékfelfogó szerepük van, lépcsőzetesen, három kilométer hosszúságban valamelyiken biztosan fennakad a hordalék a vízházig. Másrészt főleg nyáron, amikor felmelegszik a patak vize, nagyon alacsony az oldott oxigéntartalom. A zúgók erre is megoldást jelentenek, folyamatos oxigénpótlást biztosítanak a halak számára – részletezte dr. Farkas Attila.
Tegnap a sajtó jelenlétében telepítették be a Békénybe a kétezer sebespisztráng-ivadékot. Borbély László, a Fenntartható Fejlődés Főosztály vezetője az eseményen úgy fogalmazott: a gyergyószentmiklósi pisztrángtelepítés kezdet, jó példaként kell szolgáljon mások számára is.
– Nem olyan nagy befektetés. Mindenki itt volt, aki dönteni tud Hargita megyében, remélem, hogy folytatják ezt a munkát – jelentette ki az államtanácsos. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke azt emelte ki, egy olyan biokulturális térség van Gyergyóban, amelyet a megfelelő anyagi forrásokkal megerősítve érdemes megőrizni.
– A Békény-patak a municípium és az egész térség egyetlen ivóvízforrása – mutatott rá Csergő Tibor András, Gyergyószentmiklós polgármestere. Az elöljáró kiemelte, ahhoz, hogy az egész térség számára megfelelő minőségű ivóvizet szolgáltathasson a város, alapvető fontosságú a jó minőségű nyersvíz.
– A betelepített pisztrángok gyakorlatilag tisztaságszenzorként fognak működni, hiszen a pisztráng a tiszta, oxigéndús vizet kedveli – mondta a polgármester.
Barabás-Pál Hajnalka