Pásztor hétköznapok a múzeumban
Friss orda és sajt, pityókástokány, népzene és néptánc, jó hangulat és nagy beszélgetések – ez jellemezte a negyedik alkalommal megszervezett Esztenafesztivált Gyergyószentmiklóson. Az esős idő ellenére nagy érdeklődés övezte a rendezvényt.
[caption id="attachment_51583" align="aligncenter" width="1000"] Sokan voltak kíváncsiak. Esztenáról esztenára, esztendőről esztendőre Fotó: Jánossy Alíz[/caption]
Mint az elmúlt években kiderült, sokakat vonz a Tarisznyás Márton Múzeum rendezvénye, az Esztenafesztivál. Eddig a múzeumok éjszakájával egy napon tartották, idén azonban úgy határoztak a szervezők, a pásztorélet hagyományainak érdemes egy egész napot szentelni.
Szombaton délelőtt kezdődött a program, a megnyitót követően a Gyergyószentmiklósi Fúvószenekar lépett fel, majd a Hóvirág Néptáncegyüttes kisebb-nagyobb táncosai léptek színpadra. Gyermekek és felnőttek számára párhuzamos programokat szerveztek, így mindenki talált kedvére való szórakozást.
A Gyilkostó Adventure Egyesület akadálypályája nagy népszerűségnek örvendett, de a kézműves-foglalkozásokon is sokan alkottak. Délben a gyerekek nagy része bábszínházi előadást tekintett meg, és az udvaron közben elkezdődött az esztenák bemutatkozása.
Az esztenák képviselői elmondták, milyen termékeket kínálnak: van, aki tehénsajtot készít, más tehén- és juhtejből vegyesen készíti termékeit. Volt, aki a helyszínen mutatta be, hogyan készül az orda és a zsendice, mások túrós és ordás puliszkát készítettek, és vendégül látták az érdeklődőket. Több gazdánál pityókástokány készült, abból is falatozhattak a résztvevők. Ez alkalommal vásárolni is lehetett az esztenák által kínált sajtokból, egyéb tejtermékekből. Az egyik esztena képviselői kolompokat is elhoztak a fesztiválra, és azzal díszítették sátrukat. Mint elmondták, azért készítenek különböző méretű kolompokat, mert azoknak a teheneknek, amelyek szeretnek távolabbra kószálni a többitől, nagyobb csengőt akasztanak a nyakába, hogy biztosan megtalálják. Egy másik gazda hagyományos pásztorkürtöt hozott magával, és elmondta, még mindig tartják a régi szokást: esténként megfújják a kürtöt, amelynek hangja arra is jó, hogy elriassza a vadat az esztena közeléből.
A pásztorvetélkedő szórakoztató volt mind a résztvevőknek, mind a nézőknek. A gyerekek pedig azt tanulhatták meg, mi a dolga a kisbojtárnak, továbbá egész nap állatsimogatásra is volt lehetőség.
Az esti órákban a zene kapta a főszerepet, Gyergyószentmiklóson először az Esztenafesztivál keretében mutatták be a Túl a vízen címet viselő gyergyói népzenegyűjteményt, majd koncert zárta a napot.
A tartalmas programokon kívül az esemény azért is bírt nagy jelentőséggel, mert a Gyergyói-medence gazdái találkoztak, megosztották tapasztalataikat, megbeszélték problémáikat, nehézségeiket, a múzeumudvarra ellátogatók pedig betekinthettek a pásztorélet hétköznapjaiba, hiszen bár több esztena közel van a városhoz, sokan még nem jártak az állatok nyári szállásán, nem tudják, hogyan élnek és dolgoznak ott a pásztorok.
HN-információ