Nincs értékesebb az egyedi ajándéknál
Világunkat mi magunk gyorsítjuk fel, manapság az idő számít a legfontosabb ajándéknak – állítja a gyergyószentmiklósi Pro Terra Alapítvány vezetője, Szőcs Zsuzsánna, vagy ahogy mindenki ismeri, Zsú, aki el sem tud képzelni értékesebb ajándékot a saját kezűleg készített tárgyaknál, mivel alkotás közben teljesen az illető személyiségére hangolódhatunk. Az ünnep alkalmából természetes dekorációs lehetőségekről is kérdeztük, amellyel kapcsolatban megjegyezte: a határ a csillagos ég.
[caption id="attachment_19602" align="aligncenter" width="620"] Karácsonyi díszek természetes anyagokból. Egyediségük az értékük Fotó: Kertész László[/caption]
Már kislányként érdekelték a kézműves foglalkozások, tanítónője nagyon korán felfigyelt arra, hogy kézügyessége jobb az átlagosnál: szárított virágokból készített ajándéktárgyakat, vágott, festett, ragasztott. Ma gyakorlatilag a hobbija jelenti a munkáját: gyermekeknek tart kézműves-foglalkozásokat, karácsonykor pedig a családtagjait, ismerőseit is igyekszik egyedi, saját kezével készített ajándékokkal meglepni.
Elmondása szerint a gyermekeken nagyon látszanak a különböző tévés vagy internetes reklámok hatásai, nem egyszerű velük megértetni, hogy az általuk készített ajándékok sokkal értékesebbek, mint amelyeket levesznek az üzletek polcairól.
– Fogékonyak, de a szülőkre hárul a felelősség, hogy mindezt megértessék velük – jegyezte meg Szőcs Zsuzsánna, hozzátéve: külföldön egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a kézművesvásárok, amelyek nálunk egyelőre gyermekcipőben járnak.
A dekorációs lehetőségekkel kapcsolatban kifejtette, szinte bármiből lehet értékes és szép ajándékot készíteni, csupán némi kreativitás, idő és – ahogy fogalmaz – egy kis szeretet szükséges hozzá: így készíthetünk karácsonyi díszt cérnára felfűzött pattogatott kukoricából, perecekből vagy épp gombokkal díszített hungarocell-gurigákból.
Szőcs Zsuzsánna tippet is adott, az ehhez hasonló dekorációk elkészítéséhez elengedhetetlen kellék a ragasztópisztoly.
– Ha a család összeül, és együtt készítik a díszeket, az egy életre megmarad a gyermekek emlékezetében – tette hozzá.
Zárásként kifejtette, a természetesség mellett a környezettudatosságra is törekszik, éppen ezért nincs és nem is lesz otthon karácsonyfája, csupán feldíszített fenyőág.
– Eszembe sem jutnak az ilyenek, hogy mit fogok kapni, és vajon mit adjak? A karácsonyfát illetően a dédszülők elmondhatják, hogy gyermekkorukban náluk sem volt, csupán dióval és almával feldíszített fenyőág – fogalmazott.
Kertész László