Migránsoktól tartanak Ditróban: Vendégmunkások ellen tüntetnének
Nagy felháborodást keltett egyes gyergyóditrói lakosok körében, hogy Srí Lanka-i munkásokat alkalmazott egy helyi cég. Van, aki fenyegetőzik, mások tüntetésre készülnek.
Napok óta migránsokról beszélnek Gyergyóditróban. Gyakori téma ez az ismerősök között, az utcán is hallani, közösségi oldalakon sokan nyomdafestéket nem tűrő véleményüknek adnak hangot. Vannak, akik elüldöznék az idegeneket, mások a közbiztonságot féltik. Többen fenyegetőznek, attól tartanak, hogy a férfiak letelepednek itt, majd családjukat is hozzák, s egyre többen jönnek.
Valójában nem menekültekről van szó, hanem vendégmunkásként érkezett a községben működő egyik pékséghez dolgozni két Srí Lanka-i pékmester tíz nappal ezelőtt.
Köllő Csaba, a pékség tulajdonosa elmondta, képzett pékmesterekről van szó, akik hivatalosan vállaltak munkát Romániában, irataik rendben vannak, az eddig tapasztaltak szerint tisztességesen dolgoznak, jó munkát végeznek.
Hozzátette, szakemberhiány van, nehéz szakképzett munkaerőt találni a környéken, ezért van szükség a külföldi mesterek munkájára, akikkel egyébként két évre kötöttek szerződést. Hangsúlyozta, hivatalosan alkalmazta a pékmestereket, s megjegyezte, az elmúlt évek során más országokból érkezett mesterek is tevékenykedtek a cégnél, a magyarországi, svájci munkaerővel azonban senkinek nem volt problémája. A tulajdonos azért is áll értetlenül a dolgok előtt, mert nagyon sok ditrói család tagja dolgozik külföldön vendégmunkásként, ha ott is így gondolkodnának, a ditróiakkal is ugyanúgy ellenségesen viselkedhetnének az adott országokban.
Egy helybéli nő azt mondta, mindenképpen kitartanak álláspontjuk mellett, mint fogalmazott „migránsmentes Ditrót” akarnak, holnap tüntetésre készülnek, a helyi tanács ülésén akarnak tiltakozni, megoldást kérni.
Puskás Elemér polgármester az ügy kapcsán elmondta, az önkormányzat nem szólhat bele, hogy kit alkalmaznak a cégek, személy szerint azt támogatja, hogy lehetőség szerint helyi munkaerőt vegyenek fel a vállalatok, de ehhez az kell, hogy legyen itthon megfelelő munkaerő, s a cégek tudják őket megfizetni.
A helyi Puskás Tivadar Szakközépiskolában egyébként duális képzés keretében többek között cukrász-pék szak is működik már második éve. A diákok az elméleti oktatás mellett sokat gyakorlatoznak helyi cégeknél, hogy minél jobban elsajátítsák a szakmát, a községben így járulnának hozzá a szakemberhiány enyhítéséhez.
Lázár Hajnal