Már idén üzemelhet a remetei hulladéklerakó
Június 14-én járt le a cégek ajánlattételének határideje a gyergyóremetei hulladékgazdálkodási központ működtetésére. Incze Csongor megyemenedzsert, a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás elnökét arról kérdeztük, hogy az elmúlt időben volt-e bármilyen érdemi előrelépés a hulladéklerakó ügyében.
Incze Csongor megyemenedzser, a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás (ADI S.I.M.D. Harghita) elnöke elmondta: május végén újraindult a közbeszerzés, a cégeknek június 14-ig volt lehetőségük ajánlatot tenni a gyergyóremetei hulladéklerakó működtetésére. A leadási határidő lejárt, egyetlen ajánlattétel érkezett, amelyet egy három cégből álló konzorcium nyújtott be. A konzorcium tagjai a csíkszeredai Eco-Csík, a székelyudvarhelyi RDE Harghita és az Eco Bihor, amely Nagyváradon működtet hulladéklerakót.
Jelenleg az ajánlat elbírálás alatt van, ha a cég a kiírásnak megfelelő ajánlatot tett, azaz formailag rendben van, így, verseny híján, valószínűleg ki lehet majd hirdetni győztesnek. Incze Csongor úgy tájékoztatott: a tervek szerint augusztus folyamán az elbírálás végére jut a bizottság, és eredményt hirdethetnek. Az elbíráló bizottság a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás három alkalmazottjából áll.
Amennyiben az ajánlattal minden rendben van, az összeállított dokumentum megfelelő, és kijelenthetik, hogy megvan a győztes, hétnapos fellebbezési időszak kezdődik, csak utána következhet a szerződéskötés. A szerződés megkötésétől számítva a cégnek négy hónap áll rendelkezésére, hogy átvegye a gyergyóremetei hulladéklerakó állomást és elvégezzék azokat a beruházásokat, amelyeket a kiírásban kért a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás. Mindezek után indíthatja tevékenységét a konzorcium.
– Feltételezve, hogy a három cégből álló konzorcium ajánlata rendben van, és ez lesz a győztes, és majd a továbbiakban is jól dolgoznak, időben elvégzik a vállalt feladatokat, akkor még az idén megkezdődhet a gyergyóremetei hulladéklerakó üzemeltetése – adott hangot bizakodásának Incze Csongor.
A megyemenedzser emlékeztetett: a remetei kezelőközpont nemcsak a lerakóból, a gödörből és depóból áll, hanem van két válogató sor is. Az egyiken a szelektíven gyűjtött hulladékot lehet szétválogatni, ez manuális válogatási rendszer, azaz emberek fognak majd állni a szalag mellett, és a szelektíven gyűjtött hulladékot különböző kategóriákba rakják. A másik válogatósort a biológiailag lebomló hulladék válogatására tervezték. Ott a lebomló, komposztnak való hulladékot válogatják ki, hogy csak olyan növényi maradvány legyen benne, amiből a későbbiekben komposztot lehet készíteni. Ugyanis teljes komposztálórendszer is építettek a válogató mellé, hogy a biodegradábilis hulladékokat is lehessen hasznosítani a későbbiekben, komposzt formájában. Emellett a lerakónál megépült két medence is, amelyek a hulladékvizet (csurgalékvíz) fogják fel. Ezek egy olyan tisztítóállomás első modulját képezik, amely a tisztítás után, a tervezők és a szakemberek szerint olyan vizet fog eredményezni, hogy az akár fogyasztható is lehet.
Hozzátette: ezzel párhuzamosan a Hargita Megyei Integrált Hulladékgazdálkodási Társulás alkalmazottai a gyűjtés-szállítás tenderfüzetén is dolgoznak, a társulás 67 tagjának, az önkormányzatoknak már ki is küldték azt. Miután az önkormányzatok tanácshatározattal elfogadják a tenderfüzetet és felhatalmazzák küldöttjüket, hogy a hulladékgazdálkodási társulás közgyűlésén azt megszavazza, összehívják a közgyűlést. Amint ott megszavazzák, az azt követő napokban feltöltik az elektronikus közbeszerzési rendszerbe, és indulhat a közbeszerzés a gyűjtés-szállítás részre is.
– Eddig több mint tíz tanácshatározat érkezett vissza, az önkormányzatok elfogadták a tenderfüzetet. A tervek szerint persze attól is függően, hogy milyen ütemben és mikor fogadják el az önkormányzatok a határozatokat, a gyűjtés-szállításra vonatkozó közbeszerzést idén szeptember folyamán írjuk ki – közölte Incze Csongor.