Lavina esetén is bevethetők
Hargita megyei mentőkutya is büszkélkedhet lavinamentő tanúsítvánnyal, az országszerte bevethető harmincöt kutya egyikeként. Március elején két kutyával vett részt a Hargita megyei hegyimentőcsapat a Fogarasi-havasokban tíznapos képzésen és vizsgán.
A lavinamentési minősítés és vizsga Romániában Ion Sănduloiu nevéhez fűződik, aki az Argeș Megyei Hegyimentők vezetője, és franciaországi mintára kezdeményezte ezt a fajta képzést a kutyás egységek számára. Ennek a minősítésnek a megszerzése azonban nem kötelező, de törvény van rá, hogy azok a hegyimentők, akik ezt bevállalják kutyáikkal pluszjuttatásban részesülnek.
Hargita Megye Tanácsának Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálata is rendelkezik kutyás egységgel, amelyet Benkő Zsolt vezet. Ő már sokadik alkalommal vett részt ezen a tíznapos képzésen és vizsgán, amelyet március elején tartottak a Fogarasi-havasokban. Első sikeresen vizsgázott kutyája már elpusztult, tavaly azonban Sába névre hallgató németjuhász kutyája is megszerezte ezt a tanúsítványt, és idén is sikeresen helytállt a próbák során, így megkapta az újraminősítést.
A hegyimentőcsapat fiatal, másfél éves, Blacky névre hallgató labradorját idén vizsgáztatták először, felmérték képességeit, ösztöneit, hogy jövőre ő is megszerezhesse ezt a tanúsítványt. A Hargita megyei csapat így két kutyával vett részt a tíznapos képzésen.
– Ezt a fajta mentést meg tudják csinálni a kutyák más mentési ágazatokkal párhuzamosan is, ezért is tartottuk fontosnak, hogy meglegyen ez a minősítésük
– fogalmazott Benkő Zsolt, a mentőkutyás egység vezetője.
Hó alól és levegőben
A tábor során különböző helyszíneken több hatalmas üreget ástak a hóban, amelybe egy felfújható, két méter hosszú ballont tettek, ezt betemették, majd kiengedték a levegőt a ballonból, így egy üreg keletkezett a hó alatt. Oda rejtőztek el, a kutyáknak pedig az volt a feladatuk, hogy megtalálják az embereket.
– A valóságban a lavinaomlást követően az emberi test körül nagyon hamar jégburok képződik, ami nagyon lefogja a kiáramló szagokat, főleg, ha kihűl a test. Ezért is van nehéz dolguk a kutyáknak, és ezt gyakoroltuk most a képzés során
– ismertette Benkő Zsolt. Hozzátette, az állatok jól dolgoztak, és minden bizonnyal a valóságban is megtalálnák a bajbajutottakat, ha időben a helyszínre érnének.
Minden évben a repüléshez való viszonyulásukat is próbára teszik a mentőkutya-párosoknak: a kutya és vezetője össze vannak kötve, és egy drótkötél segítségével emeli őket a magasba a helikopter, és egyik helyről a másikra szállítja, miközben lógnak a levegőben, mintha csak egy lavina helyszínére érkeznének. Ez is fontos része a képzésnek, amelyhez szintén hozzá kell szokni. A lavinamentés egyébként évről évre népszerűbb, idén 35 kutya és hegyimentő páros vett részt a képzésen, és mindannyian sikeresen teljesítették az akadályokat.
Szükség volt a segítségükre
A Hargita Megyei Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálat kutyás egysége jelenleg öt kutyával dolgozik, amelyeket folyamatosan képeznek. Közülük négy területkutatásra van képezve, egy pedig nyomkövető kutya, amely konkrét szagminta alapján ered az eltűnt nyomába.
– Több alkalommal vetettük be sikeresen, nagyon jól dolgozik, legutóbb a múlt héten segített egy eltűnt személy nyomára bukkanni
– részletezte az egység vezetője. Az elmúlt évben öt bevetése volt a Hargita megyei kutyás egységnek, sikeresek és sikertelenek egyaránt.