Komoly célokkal a szociális hálóért
A gyergyói szociális háló fejlesztésének céljából hozták létre a Gyergyói Szociális és Közösségi Erőforrásközpontot, a Műhely Egyesület programja pedig mára önállósodott, önkéntesei komoly tervekkel várják az új évet: internetes kölcsönzés a saját szakkönyvtárból, kibővített diákkonferencia, ösztöndíjak, valamint egy, a Munkaügyi Minisztérium által is elismert felnőttképzés is a célok között szerepel. Dániel Botond szociológus, egyetemi tanár lapunknak rámutatott: a szociális szervezetek és a szociális szakterületeken tanuló egyetemi hallgatók munkáját egyaránt segíteni kívánják.
[caption id="attachment_19879" align="aligncenter" width="620"] További konferenciákat szerveznének. Segítség a hallgatóknak Fotó: Archív[/caption]
Még 2012-ben indult a Műhely Egyesület programjaként a Gyergyói Szociális és Közösségi Erőforrásközpont, azóta önállósították, saját szakkönyvtárral rendelkezik és konferenciáknak ad helyet. A könyvtár a gyergyószentmiklósi Szent István-plébánián működik, és azoknak az egyetemi hallgatóknak nyújt segítséget, akik a szociális szakterületek valamelyikén végzik tanulmányaikat.
Dániel Botond szociológus, a program koordinátora elmondta, közel 350 szakkönyvvel és szakmai folyóirattal várják a hallgatókat, az erőforrásközponttal kapcsolatban pedig hangsúlyozta: nem egy külön bejegyzett szervezetről beszélünk.
Ösztöndíjakkal a hatékony munkáért
Komoly céljaik vannak a következő évet illetően, többek között ösztöndíjakkal igyekeznek felhívni a szociális szakokon tanuló egyetemi hallgatók figyelmét. Dániel Botond elmondta, Gyergyóhoz kapcsolódó államvizsga-dolgozatokkal lehet majd pályázni, ezek közül választanak évente néhányat, szerzőjüket pedig egy kisebb pénzösszeggel jutalmazzák.
– A további tervek között az is szerepel, hogy mi hirdetünk meg államvizsgatémákat, a legjobb kutatási tervek készítőinek pedig támogatást nyújtunk, hogy megvalósítsák elképzeléseiket – tette hozzá a koordinátor.
A szociális szférában dolgozóknak egy kizárólag szakmai projektmenedzsment-képzést is indítanak, amelyhez az Egyesült Államokból kaptak támogatást. Dániel Botond megjegyezte: a program tandíjas lesz, ugyanakkor fontos, hogy a résztvevők rendelkezzenek legalább egy alapfokú képzéssel.
A csapatmunkát részesítik előnyben
Jelenleg két önkéntes dolgozik a központnál, Mihálydeák Orsolya a szakkönyvtárban várja a hallgatókat, Fodor Rita pedig a következő diákkonferencia szervezését vállalta el. A könyvtárban januártól minden kedden és csütörtökön, fél 2 és fél 3 között várják az érdeklődőket.
– A konferenciák elősegíthetik a szakmai kapcsolatok kialakítását intézmények és diákok között – fogalmazott Fodor Rita, hozzátéve: idén első alkalommal tartottak szociális munkás diákkonferenciát, jövőtől pedig olyan szakterületekkel bővítenék a programot, mint a pszichológia és a gyógypedagógia.
Kertész László