Jótékonysági garázsvásár
Példás közösségi összefogással jótékonykodott a gyergyószentmiklósi Békény utca alsó része. Szombaton több udvaron is saját holmijaikból szerveztek garázsvásárt az ott lakók, hogy az alszegi csengettyű felújítási költségeihez hozzájáruljanak.
Így ír a Békény utca egyik lakója az alszegi csengettyűről: „Három házzal fölötte éltem meg gyermekkorom jelentős pillanatait, és intenzív szereplője volt fiatal éveimnek. Ennek az építménynek, higgyétek el nekem, lelke van. Borzasztónak éltem meg minden egyes mennydörgős rossz időt, ahogy a legtöbb kisgyerek. Amikor a legzordabb szelek fújtak, a legvakítóbb villámok nyaldosták az eget, és úgy zengett az ég, mint egy egyetemista lakás szombat este tizenegy óra tájékán, én akkor teljesen kilátástalanul, takaróba burkolózva vártam, hogy tűnjenek el a rossz felhők. A nagy csattanások és dörrenések közepette törte meg ennek a kis csengettyűnek a harangja a félelmem. Barátságos hangja egyből megnyugtatott, valahogy tudtam, hogy nem történhet már baj. Alig bírtam kikászálódni a takaró-pajzsom alól, mire már vége is lett a zivatarnak. A csengettyűnek köszönhetően és a rajta „játszó’’, harangozó idős hölgynek. Ez több százszor megismétlődött a hosszú évek alatt”. Antal Arnold a közösségi hálón, a szombati garázsvásárt népszerűsítő esemény kapcsán írt a csengettyűről.
Közösségi összefogás
Nem ő az egyetlen az utcában, aki nagy becsben tartja a csengettyűt, hiszen a felújításról szóló hír kapcsán egykettőre szervezkedni kezdett az utca több lakója. Garázsvásárt, vásárokat szerveztek, saját holmijukat bocsátották áruba, hogy hozzájárulhassanak a felújítása költségeihez.
– Szeretnénk, ha mihamarabb be lehetne fejezni a felújítást. Van, aki adományt ad, van, aki a bevételt ajánlotta fel, illetve licitre bocsátott tárgyakkal, azok árával is segítünk – mondta Madaras Gyöngyvér, az egyik garázsvásár házigazdája. Több család is csatlakozott a kezdeményezéshez és nyitotta meg kapuit a vásárlók előtt. Gyerekruhák és játékok, edények, könyvek, a kamrák polcairól lekerült lekvárok, befőttek cseréltek gazdát szombaton. Élményt is kínáltak: az utca egyik lakója traktorral sétáltatta a gyerekeket, és olyan is akadt, aki, bár nem lakik a környéken, eladni, árverezi való tárgyakat ajánlott fel, hogy segítsen. Szombaton minden udvaron édességet, innivalót is kínáltak.
Az együtt dolgozás öröme
Volt is nagy forgalom az egyébként csendes utcarészen. Aki nem talált vásárolnivalót, az is sokat időzött, hiszen ismerősök mindenhol akadtak, a legtöbb udvaron asztalok mellett gyűltek össze kisebb-nagyobb társaságok.
– Volt itt régebben egy kis csapat, ahhoz társultunk egyre többen. Év közben is többféle tevékenységünk van közösen. Télen hóembereket építünk, karácsonyfát díszítünk, nyáron virágokat ültetünk a csengettyűnél, mikor minek az ideje. Jólesik az együtt töltött idő nekünk, felnőtteknek és a gyerekeknek is – mutatott rá Madaras Gyöngyvér a garázsvásárok mozgatórugójára. Egy édesanya kezdte el először ilyen módon eladni kisfia kinőtt ruháit, játékait, aztán két évvel ezelőtt már hasonló módon szerveztek utcai vásárt.
– Ezelőtt pár héttel döntöttük el az egyháztanáccsal, hogy felújítjuk a csengettyűt, hiszen nagyon leromlott az állapota. Múlt szombaton hozzá is láttunk, a zsindelyezés meg is történt, de még sok a tennivaló. Örvendek, hogy az utcabeliek csatlakoztak a beruházáshoz. Nagyon lelkes közösség van itt, bármi történik, mindig kiveszik belőle a részüket. Ez történt a múlt szombaton is, és ez történik ma is a garázsvásárokon, anyagilag is támogatják a felújítást – mondta Keresztes Zoltán, a csengettyűt gondozó Szent István-plébánia plébánosa.
– Teljesen új zsindelyt kapott a födém múlt szombaton, de a tornyot is meg kell erősíteni, és a faanyag is ápolásra is szorul. Tízezer lejbe kerül hozzávetőleg a teljes felújítás – tette hozzá a plébános. A Békény utca lakói szombaton délután közel 2800 lejt adtak át támogatásként. Elmondták: Kanadából is érkezett adomány a nemes célra, és Magyarországról is ígértek jelentős felajánlást.
Barabás-Pál Hajnalka