Igény az állandó központra
A Hargita Megyei Vérközpont igazgatója arra kérte Gyergyószentmiklós elöljáróit, tegyék lehetővé, hogy a városban ismét véradó központ üzemeljen – hangzott el tegnap délelőtt sajtótájékoztatón.
Vésztartalék minden vércsoportból és vérkészítményből van a városban, mivel erre külön odafigyelünk – mondta el dr. Tölcsér Zsolt, megjegyezve, gyakran előfordul, hogy Csíkszeredába kell szállítani a vérre szoruló betegek hozzátartozóit. Hozzátette, legalább egy héten egyszer kellene az önkénteseknek lehetőséget biztosítani a véradásra.
– Ez nagy segítség lenne a betegeknek és természetesen a hozzátartozóknak is, akiknek nem kellene Csíkszeredába járniuk – fűzte hozzá.
Mint mondták, a város vezetőihez intézett kérésében dr. Kopacz Ildikó, a Hargita Megyei Vérközpont igazgatója kifejti, miért szükséges az állandó vérközpont létrehozása Gyergyószentmiklóson, illetve megindokolja, miért lenne megfelelő a már egyszer erre a célra használt, részben felújított épület.
Tusa Szilárd, a kezdeményezés támogatója elmondta, ez hosszú távú projekt, célja pedig, hogy – függetlenül a véradók napi számától – Gyergyószentmiklóson is legyen állandó véradó központ, megjegyezve, hogy a fenntartási költségek ellenére ez olyan szükséglete az egészségügynek, ami mindenki számára fontos.
– Amikor még oltóközpontként üzemelt az épület, amelybe szeretnénk beköltöztetni a véradó központot, akkor is télen-nyáron egyaránt fenntartási költségei voltak, sőt, mivel az iskolaorvosi rendelők is ott működnek, a felső emeletet is folyamatosan üzemkészen kell tartani. Szerintem egy ekkora városnak ezek a költségek nem jelenthetnének problémát – hangsúlyozta Tusa Szilárd. – Szeretnénk, hogy egy három helyiségből álló részt tudjunk a központnak biztosítani véglegesen, ahol kialakítanák az állandó központot.
Hozzátette, a következő lépésben meg kell várni Csergő Tibor polgármester reakcióját a kérésre, hiszen a folyamat sokkal egyszerűbb és gyorsabb lenne, ha a polgármester támogatná az ügyet, és megtalálná a kivitelezés jogi útját.
– A másik megoldás az, hogy határozatjavaslatot terjesztünk az önkormányzati testület elé, és az majd dönt a kérdésben – fűzte hozzá.
Bege Botond