Hálát adtak a termésért Gyergyószentmiklóson
Az eső és a hideg ellenére nagy érdeklődés övezte a szombati Gazdanapi Őszi Sokadalom és Nagyvásár elnevezésű rendezvényt Gyergyószentmiklóson – az érdeklődők vásárolhattak a helyi termelők által kínáltakból, szakmai előadásokat hallgathattak, óriászöldségeket csodálhattak meg, de saját finomságaikkal a Kamramustra nevet viselő versenyre is benevezhettek. Idén is volt karitatív célja a rendezvénynek, a legfontosabb üzenet pedig többször is elhangzott a nap folyamán: hálaadás.
[caption id="attachment_37314" align="aligncenter" width="3000"] Őszi sokadalom. Találkozás és hálaadás Fotó: Kertész László[/caption]
Esős, hideg időjárásra ébredt szombat reggel Gyergyószentmiklós, az őszi sokadalmon azonban rengeteg mosolygós arcot lehetett látni az esernyőtenger alatt. A helyi termelők örömmel kínálták portékájukat, a nyirkos levegőt népdalok töltötték be, igazi ünnepi hangulatot teremtve a zöldségpiac melletti Meszes utcában.
A hálaadás ünnepe
A találkozás öröme mellett, a hálaadás volt a cél, utóbbi fontosságára hívta fel a figyelmet Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere. Köszöntőbeszédében rámutatott: az elvetett mag termésének ünnepe ez, a magnak pedig gondját kell viselni ahhoz, hogy teremjen. Hozzátette: ugyanez, átvitt értelemben a közösségekre is érvényes.
– Szükség van egy olyan rendezvényre, amely rávilágít az élet értelmére és értékeire – fogalmazott a településvezető. Portik-Hegyi Kelemen főesperes, plébános egy szentírási résszel adott hálát az Istennek, azt kívánva, hogy a termésből másoknak, a rászorulóknak is adni lehessen. Erre idén is lehetőséget teremtettek a szervezők: a zöldségpiac bejáratánál állt a terményszekér, amelyre bárki felrakhatta adományát, legyen az egy zsák pityóka vagy épp egy üveg lekvár. A szekér tartalmát idén az Ora International segélyszervezet által működtetett Gyergyószentmiklósi Hajléktalanszállás és Anyaotthon kapta.
Az óriástermések vetélkedőjének nyertesei is felajánlhatták nagyra nőtt zöldségeiket, gyümölcseiket a terményszekérre, ugyanakkor a Gyergyószentmiklósi Nagy Gazdakönyvbe is bejegyezték azokat. Az érdeklődők perceken keresztül csodálták a benevezett óriási zöldségeket és gyümölcsöket, egy idős asszony pedig megnevettette a környéken járókat, amikor azt mondta: „nagy tökről eddig az újságban olvastam, de élőben még nem láttam”. Bizony, egy több mint 40 kilós főzőtököt, és egy 52 kilós sütőtököt is beneveztek a vetélkedőre, de a pityókától kezdve a karalábéig mindent megtalálhattunk.
Szakmai előadások és ízek versenye
Két szakmai előadást is hallhattak az érdeklődők: Bara István organikus kertész a fenntartható és bőségfokozó mezőgazdaságról beszélt, Lukács Géza termelő pedig a helyi zöldségek, gyümölcsök fontosságával kapcsolatban osztotta meg gondolatait. Bara István elsősorban a vízzel való bánásmódra hívta fel a figyelmet, mondván, környékünkön még eléggé idegen az, hogy valaki összegyűjtse, majd felhasználja az esővizet.
– Oda kerültünk, hogy a fa piaci értéke miatt nem látjuk az erdőt – folytatta előadását Bara, többször is felhívva a figyelmet: elsősorban a minőségre és nem a mennyiségre kell fektetni a hangsúlyt.
Lukács Géza előadásában megjegyezte: késélen táncolunk, ami a helyi termelést illeti, ezért oda kell figyelni, hogy kitől és mit vásárolunk. Mint mondta, a vásárlóknak arra kellene figyelniük, hogy helyi termelőktől vegyenek zöldséget, gyümölcsöt, míg a termelők esetében legfőképp a hatékonyság és a szakmai szempontok alkalmazása a fontos.
Idén kevesebben neveztek be a Kamramustra elnevezésű versenyre, ahol – a Székely Konyha gasztronómiai lap és az Erdélyi Népi Ízőrző Lovagrend tagjaiból álló – szakmai zsűri kóstolta végig a zakuszkákat, lekvárokat, savanyúságokat. A zsűri elnöke, lapunk munkatársa, Jánossy Alíz kifejtette, elsősorban az ízvilágot, az ízharmóniát és a kreativitást vették figyelembe.
– Rendkívül sokféle, ugyanakkor nagyon finom zakuszkát főznek a gyergyószéki asszonyok, a lekvárokban pedig kezdtek megjelenni az apró trükkök, különlegességek – fogalmazott, kifejtve: mazsolás körtedzsemet, de vaníliás lekvárt is kóstoltak.
A zakuszka kategóriájában első helyet szerzett Tatár Hajnal, második lett Lázár Judit, harmadik helyezést ért el Baricz Magda, Madarász Zsuzsanna pedig különdíjban részesült. A lekvároknál Fülöp Rita bodzavirágos eperlekvárja vitte el az első díjat, második lett Deák Mónika, harmadik Pál Ilona, míg a különdíjat Deák Lenke érdemelte ki.
Savanyúságból kevesebbet neveztek, itt Baricz Magda nyert első díjat, a különdíj pedig Deák Mónikát illette.
Kertész László