Hálaadást és gazdatalálkozót tartottak Gyergyószentmiklóson
Hagyományteremtő céllal idén első alkalommal tartotta meg az új kenyér ünnepét és a praktikáns gazdák találkozóját a Caritas Vidékfejlesztés. A szervezet gyergyószentmiklósi, Varga Katalin utcai székhelyén egyházi és világi vezetők ünnepeltek együtt a gazdákkal, és adtak hálát az idei termésért, az elért eredményekért. Az esemény részeként ft. dr. Kovács Gergely érsek megáldotta az új kenyeret, a gazdák által a Szent Anna gyermekotthonnak felajánlott adományt, valamint a magyarországi Agrárminisztérium vándorbölcsőjét.
Népviseletbe öltözött családokkal, gazdákkal és gazdasszonyokkal népesedett be a Caritas Vidékfejlesztés tágas udvara szerdán: a hagyományteremtő esemény résztvevőit a hálaadás, a számvetés és az új kenyér ünnepének öröme vonzotta a szervezet székhelyére.
Az ünnepség résztvevőit Kastal László, a Caritas Vidékfejlesztés igazgatója köszöntötte, hangsúlyozva a falugazdászok munkájának fontosságát.
[caption id="attachment_129474" align="aligncenter" width="750"] Dr. Kovács Gergely érsek a szervezet rugalmasságát és egyben értékmegőrző képességét hangsúlyozta[/caption]
– A kenyér élet, megélhetés és testi-lelki táplálék: ezt leginkább a gazdák tudják, akik elvetik a magot és gondozzák a növényt a termés betakarításáig. Munkájuk fontosságát, a minőségi élelem értékét napjainkban egyre többen felismerik. Jöhet bármilyen társadalmi változás, home office-ba kényszerülhetnek különböző szakterületek, de a mezőgazdasági termelés nem állhat meg. Kenyérre mindig szükség van, ezért megbecsülés és elismerés illeti munkájukat – mondta beszédében Kastal László, kiemelve a külföldi gyakorlatokon részt vevő gazdák testi-lelki kitartását, tapasztalataik itthoni kamatoztatását.
A Caritas Vidékfejlesztés 1993-ban indult tevékenysége révén több mint 3500 gazda vehetett részt külföldi mezőgazdasági gyakorlatokon, hogy majd hazatérve Székelyföld gazdasági, társadalmi életét erősítsék.
– A Gyulafehérvári Főegyházmegye kezdeményezésére megalakult szervezet szükségességét az akkori szociális és gazdasági körülmények követelték meg, a gazdák válságos helyzetét igyekezett enyhíteni. Tevékenységeiben azóta sem tévesztett célt, elősegíti a régió mezőgazdasági fejlődését, szervezett módon támogatja a gazdák itthon maradását, és formálja a vidéki népesség ökológiai szemléletét – beszélt a szervezet fontosságáról ft. dr. Kovács Gergely érsek.
Kiemelte: a vidékfejlesztési ágazat tevékenységei által mindig szem előtt tartotta a katolikus szellemben történő tudásátadást, hogy hitében is megerősödött fiatal családok képezzék közösségünket.
A gyulafehérvári egyházmegye főpásztora megáldotta az új kenyeret, a gazdák felajánlott adományait, valamint az Agrárminisztérium által adományozott vándorbölcsőt.
Az Agrárminisztérium vándorbölcsőprogramja keretében dr. Torda Márta, az Agrárminisztérium Kárpát-medencei együttműködési főosztályának vezetője megköszönte a falugazdászok áldozatos munkáját, majd átadta a vándorbölcsőt a gyergyóremetei Portik-Lukács családnak, hogy újszülött kisfiukat, Tamást ringathassák benne.
[caption id="attachment_129473" align="aligncenter" width="750"] Dr. Torda Márta vándorbölcsőt adott át a Portik-Lukács családnak[/caption]
Az eseményen Sajgó Balázs, a Caritas lelki igazgatója megköszönte a gazdáknak, hogy munkájukkal nyomot hagynak a világban, és idejüket nem spórolva dolgoznak a minőségi élelem előállításáért.
Az eseménysorozat a praktikáns gazdák találkozójával, kerekasztal-beszélgetésével folytatódott. Az idei, első alkalomra a több ezer volt diákból azokat hívták meg, akik közösségi tevékenységet is folytatnak, és az elkövetkező években segíthetnek abban, hogy szélesítsék a meghívottak listáját.
Kastal László igazgató lapunk érdeklődésére elmondta: a praktikánsprogram a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetben már nem aktuális, viszont új kihívások és feladatok bőven vannak a szervezet életében.
– Jelenleg az itthon gazdálkodó embereknek van szükségük praktikánsokra, a munkaerőhiány viszont megnehezíti a dolgukat: mi erre is próbálunk megoldást találni, hiszen célunk, hogy összekovácsoljuk a gazdatársadalmat. Szeretnénk hátteret biztosítani – a magyar kormány és a falugazdászaink támogatásával – ahhoz, hogy ők maguk termeljék ki vezetőiket, megérezzék az együttműködés fontosságát – mutatott rá az igazgató.
Boncina-Székely Szidónia