Gyermeklakodalom Balánbányán és Gyergyóremetén
Harmadik osztályos menyasszony, negyedikes vőlegény, és egy közel négyszáz gyermeket számláló násznép. Több lakodalomban is megfordultam már, ilyenben azonban még sosem volt részem. Az esemény élményszerűségét pedig a hideg ellenére tapasztalt nagyszerű hangulat növeli. Balánbánya és Gyergyóremete legutóbb öt évvel ezelőtt szervezett gyermeklakodalmat, a generáció azóta kicserélődött, de a cél most is ugyanaz volt: a gyermekek közösségben ismerjék meg a lakodalmas szokásrendet, vagy ahogy a szervezők mondják: gazdákat neveljünk.
[caption id="attachment_28271" align="aligncenter" width="1000"] Deusz-pálinka, természetesen alkoholmentesen. Ünnepi esemény Fotók: Kertész László[/caption]
Gyergyószék és Felcsík gyermekeinek közös megnyilvánulása volt a nagyszabású esemény, 12 település kapcsolódott be a programba: Gyergyóremete, Gyergyóditró, Gyergyószárhegy, Gyergyószentmiklós, Gyergyóalfalu, Gyergyócsomafalva, Gyergyóújfalu, Gyergyókilyénfalva, Gyergyótekerőpatak, Csíkszentdomokos, Balánbánya és Szamosújvár.
Tudtam, hogy gyermeklakodalomba megyek, hallottam is korábban a hagyományőrzés ezen formájáról, a részleteket azonban nem ismertem, így sorozatosan értek a meglepetésszerű élmények.
Búcsúzkodás és dínomdánom
Minden gyermeknek megvolt a maga szerepe, amely még életszerűbbé tette a lakodalmat: kikérő legények, násznagyok, kereszt- és örömszülők, de még szomszédokat is tartalmazott a szereposztás. Az események már kora reggel elkezdődtek Remetén: Sztojka Nándor vőlegény búcsúzott a szülőktől, hogy néhány kilométerrel arrébb „egybekelhessen” a balánbányai Kovács Krisztával.
Jómagam a szárhegyi és a ditrói gyermekekkel utaztam, izgalomban pedig nem volt hiány: a lányok esetében javában zajlott még a hajfonás, többen a versikéjüket ismételgették, aki még nem vett rész hasonlóban, kíváncsian várta, hogy mit is takar a rendezvény.
Az érkezés után gyorsan megállapítottuk, hogy „bizony kánikula nem várható”, sok időnk azonban nem volt a hideggel foglalkozni, mivel a kikérő legények visszaérkezését követően a vőlegénnyel, a gazdával, a zenekarral és a násznép egy részével elindultunk a leányos házhoz. Itt egy másik zenekar és nagy tömeg várt minket. A leányos és legényes ház gazdái között zajló verses párbeszéd eredményeképp hozták ki a menyasszonyt, aki ekkor szintén búcsúzkodni kezdett:
„Zeng a búcsúszavam, hullanak könnyeim, / Mert tőletek válok, drága jó szüleim” – kezdte versét a menyasszony.
Alkoholmentes formájában ezúttal sem maradt el a Deusz-pálinka, elkezdték a finomabbnál finomabb sütemények kínálgatását, majd elszabadult a tánc, többek között az örömanya-táncra is sor került.
Két zenekarral és több mint háromszáz gyermekkel, szervezetten a templom felé vettük az irányt, nem kis csodálkozást váltva ki a balánbányaiakból. Aki csak tudta, telefonnal örökítette meg a pillanatokat, mások az erkélyről szaladtak be, kiráncigálva a bent lévőket.
A szentmisét Bálint Emil plébános celebrálta, aki prédikációja során többször is párbeszédbe elegyedett az istenházát zsúfolásig megtöltő gyermekekkel. A plébános kifejtette, az esemény kettős cél szolgál: felhívja a figyelmet a hagyományokban gyökerező kulturális értékeinkre, ugyanakkor rávilágít arra is, hogy házasságot a templomban és nem más helyszíneken szokás kötni.
A szentmise utáni fényképezésen átfázott gyermeksereget a leányos házba visszatérve meleg pityókástokány várta, a balánbányai közösség felnőtt tagjai már kora reggeltől azon fáradoztak, hogy ebédet biztosítsanak a több száz éhes szájnak.
[caption id="attachment_28272" align="aligncenter" width="1000"] A gazdák és az ifjú pár, háttérben a zenekarral. Vonulás Csutakfalván[/caption]
Remete is felkészült az eseményre
A balánbányai eseményeket követően mindenki a vőlegény szülőfalujába vette az irányt, ahol még számos gyermek csatlakozott. A Remetéhez tartozó Csutakfalva jelentette a végállomást, ahol a násznépet már szekerekkel várták. Az „ifjú pár” természetesen a legelső hintóban kapott helyet.
A felvonulás nemcsak a gyermekeknek, hanem számomra is nagy élmény volt: mindent kidíszítettek, a csutakfalviak közül volt, aki szőttest terített a kapura, többen jó szerencsét kívántak, mások süteménnyel és cukorkával szaladtak ki, megállítva a karavánt. Egy helybéli viccesen meg is jegyezte, hogy míg az ő lakodalmán csak egybusznyi nép volt, ahhoz képes most nyolc parkolt le Csutakfalván. A zenekarok még menet közben sem hagyták abba a muzsikálást, a hideg ellenére messzire szállt az ének, a szekerek fölött köröző drón pedig nyomatékosította: nagy esemény ez, amelyet madártávlatból is meg kell örökíteni.
A csutakfalvi Közösségi Házhoz érve népviseletbe öltözött idős asszonyok kötötték el az utat, majd – feledve hideget – ismét mindenki táncra perdült a téren.
Remete központjában kettévált a szekeresek útja: egyik része Túlamaros, másik a település alszegi irányába ment. Mindenki számára nagy élmény volt az esemény, legmesszebbről – 27 gyermekkel – a szamosújváriak érkeztek, akik 1997 óta ápolnak jó kapcsolatot a balánbányaiakkal. A csoport egyik kísérője, Medvegy Andrea lapunknak megjegyezte: fontosnak tartják Székelyföld és a szórványban élő magyarság kapcsolatának erősítését.
Az eseményen jelen volt a társszervező és főtámogató Gyergyóremete polgármestere, Laczkó-Albert Elemér is, aki lapunknak elmondta: reméli, hogy megtartó erőt jelent a rendezvény a gyermekeknek, hisz amellett, hogy élményben részesülnek, tanulnak is a látottakból, tapasztaltakból.
[caption id="attachment_28273" align="aligncenter" width="1000"] Tánc a csutakfalvi téren. Ünnep és jó hangulat[/caption]
„Ha van hitünk, van jövőnk”
Sándor Csaba főszervező a rendezvénnyel kapcsolatban lapunknak rámutatott: nem a létszám, hanem az esemény bensőségessége számít igazán. Fontos, hogy a gyermekek megtanuljanak viselkedni, emellett pedig példát kapnak arról is, miként néz ki a hagyományos lakodalom szokásrendje.
– Csak akkor lesz jó, ha a közösséget is odaneveljük. Ha van hitünk, van jövőnk – fogalmazott Sándor Csaba. Hozzáfűzte: gazdákat kell nevelnünk a jövőre nézve, a hagyományt pedig nemcsak ápolják, hanem teremtik is.
A gyermeklakodalom egyébként egy háromnapos rendezvény első felvonása volt: tegnap és ma is Balánbányán vannak a gyermekek oktatói, ahol Sándor Csaba és Rigmányi Lajos vezetésével gyermekjátékokra alapuló képzésen vesznek részt.
A lakodalom ünnepsége egyébként a remetei központi közösségi házban mulatsággal zárult.
Kertész László