Gázhálózat építését tervezi Gyergyóalfalu
Gázhálózat építésére pályázott Gyergyóalfalu: bár a jóváhagyott 17 millió lej nem fedezi a teljes költséget, az önkormányzat elkezdi a beruházás megvalósítását. Rövid időn belül elindítják a műszaki és a kivitelezési terv közbeszerzését, ez szükséges ahhoz, hogy a finanszírozást megkapják.
A két település – Alfalu és Borzont – gázhálózatának megépítése megközelítőleg 43 millió lejbe kerülne, de az állami alapokból csak 17 millió lejt hagytak jóvá a gyergyói-medencei településnek.
– Megpróbálunk ezzel az értékkel haladni és hozzátenni a szükséges önrészt ahhoz, hogy tudjuk megépíteni a hálózatot. Bár a jelek szerint ennek az energiaforrásnak a helyét egyre inkább a zöld energia veszi át a piacon, mégis fontosnak tartjuk alternatívaként a lakosságnak, ugyanakkor elengedhetetlen tartozéka az ipari zónának
– fogalmazott Gáll Szabolcs polgármester.
Kifejtette: a gázhálózat léte több tekintetben is fontos, nagyobb beruházásokat vonzó feltétel, ami munkahelyek létesítéséhez, a térség megélhetési forrásainak növeléséhez járulhat hozzá.
– Minden jel arra mutat, hogy az autópálya elkészül, és Gyergyóalfalu csomópontként hangsúlyossá válik a jövőbeli befektetések szempontjából. Ezért fontos biztosítanunk az ehhez szükséges infrastruktúrát, meg kell ragadnunk a lehetőséget, még akkor is, ha nagy önerővállalással jár
– hangsúlyozta a polgármester.
A gázhálózat építésével kapcsolatban korábban az önkormányzat felmérést végzett a lakosság körében, hogy megközelítőleg hány háztartás igényelné a szolgáltatást. Ez alapján a település ötven százaléka igényelné azt, ami 1200-1300 háztartást jelent, de az elöljáró úgy véli, később ez a szám növekedhet.
– Jelenleg a terv aktualizálását végeztetjük, majd hamarosan elindítjuk a műszaki és a kivitelezési terv közbeszerzését, és szerződést kell kötnünk egy szolgáltatóval: ez a feltétele annak, hogy alá tudjuk írni a szerződést a fejlesztési minisztériummal. Emellett a nyomáscsökkentő rendszert, valamint a vezeték lefektetését a csomóponttól a település határáig az önkormányzat kell megvalósítsa – ez becslések szerint 6 millió lej
– sorolta a tennivalókat Gáll Szabolcs polgármester, hozzátéve, hogy kölcsön felvételére kényszerülnek ahhoz, hogy ki tudják fizetni ezeket a költségeket.
A projekt megvalósulásának feltétele a lakók csatlakozása a rendszerre, a minisztériumi támogatás háztartásonként 6500 euró.