Empátiára és segítségre szorulnak
A gyergyószentmiklósi hajléktalanszállón igyekeznek családias hangulatot teremteni azok számára, akiknek átmenetileg ez jelenti az otthont.
[caption id="attachment_41817" align="aligncenter" width="1000"] A hajléktalanszálló nemcsak szállás, átmeneti otthon is az itt élőknek Fotó: Lázár Hajnal[/caption]
Karácsonyfa, szentmise, ajándékozás, finom ételek – mindezek részét képezik a karácsonynak. Nincs ez másképp az Ora International Segélyszervezet által működtetett gyergyószentmiklósi hajléktalanszállón sem, hiszen itt is megteremtik az ünnepi hangulatot. Mégis nagyon nehéz pillanatokat élnek ilyenkor az itt lakók, főként az anyaotthonban meghúzódó édesanyák és gyermekeik – mondja Abrudbányai Melinda házvezető.
Karácsonyfát állítottak „saját” szobájukban
A közös ünneplés mellett az anyukák saját szobájukban is fát állítanak, lehetőségeiktől függően ajándékot vesznek, hogy a gyerekeknek örömet szerezzenek. Jelenleg három nő él itt gyermekével, egyikük a szülészetről jött néhány napos csecsemőjével, a másik kettő az utcáról került ide, férjük bántalmazta, nem volt otthon maradásuk. Nem könnyű számukra ez az időszak, kilátástalannak látják helyzetüket.
A házvezető elmondása szerint mégsem kilátástalan, hiszen az anyaotthon nemcsak menedéket nyújt számukra, hanem segítséget is, hogy ismét normális mederbe tereljék az életüket.
Sikertörténetek a hajléktalanszállón
– Az elmúlt időszakban voltak sikertörténetek, többen ismét családban élnek – számol be Abrudbányai Melinda.
Nemrég például az egyik anyukát éppen a hajléktalanszálló egyik lakója vette feleségül, és közösen új életet tudtak kezdeni, a férfi talált munkát, a nő a szervezet segítségével tudott elhelyezkedni, így albérletbe költöztek. Más ide került anyukák is találtak élettársat, és olyan esetek is voltak, hogy korábbi párjukkal tudták rendbe hozni házasságukat. Olyanok is vannak, akik párt nem találtak ugyan, de munkát igen, így el tudtak költözni a hajléktalanszállóról. A szervezet segített nekik, hogy különféle képzéseken vehessenek részt, gyakran a gyerekek felügyeletét is megoldották házon belül, hogy az anyuka tanulhasson, majd az elhelyezkedésben is támogatták őket.
Legyőzték a gondokat okozó alkoholizmust
Nemcsak az anyaotthon, a hajléktalanszálló lakói közül is sokan tudtak új életet kezdeni. A házvezető elmondása szerint többször fordult már elő, hogy nők és férfiak kezelést igénybe véve, itt tudták az alkoholizmust leküzdeni, ami problémáik jelentős részét okozta. A hajléktalanszállóra szorulóktól elvárják, hogy három éven belül visszataláljanak a társadalomba.
– Ez átmeneti szakasza az életüknek, át kell gondolják, hol tévedtek, mi mindenben segítünk, hogy tovább tudjanak lépni – fogalmaz a házvezető.
Hozzáteszi azonban, több empátiára lenne szükség ezekkel az emberekkel szemben, hiszen többségük egyedül nem tudna kikerülni ebből a nehéz helyzetből, szükségük van segítségre – egy rokonra, egy régi élettársra, tanulási lehetőségre – ahhoz, hogy ismét a saját lábukra tudjanak állni.
Kilátás a kilátástalanságból
Vannak, akik támogatják a hajléktalanszállót, például a gyergyószentmiklósi városháza az Őszi Gazdanapi Sokadalom alkalmával szervezett gyűjtést, a csíkdánfalvi polgármesteri hivatal pedig szintén zöldséget, gyümölcsöt gyűjtött, de olyanok is vannak, akik ruhaneműt hoznak. Szükség is van rá, hiszen sokan úgy érkeznek ide, hogy semmijük nincs, rongyos ruhájukon kívül. Bár nincs telt ház, most is több mint húszan laknak a hajléktalanszállón, ahol nemcsak éjszakára húzhatják meg magukat a hideg elől, hanem egész nap fedél van a fejük felett, és étel kerül az asztalra. Átmeneti otthon ez azok számára, akik kilátástalan helyzetben az utcára kerülnek.
HN-információ