Együttműködési megállapodást írtak alá
Többoldalú együttműködési megállapodást írtak alá tegnap Gyergyószentmiklóson és Gyergyóditróban a megyei és helyi önkormányzat vezetői, a vállalkozók szövetsége, a szakiskola, valamint a tanfelügyelőség képviselői. A cél a szakoktatás fellendítése.
[caption id="attachment_29604" align="aligncenter" width="620"] Visszanyerné egykori hírnevét a gyergyószentmiklósi szakiskola[/caption]
Hosszú ideje elkezdődött már a párbeszéd a szakoktatás ügyében az érintett önkormányzatok, intézmények, szervezetek között, szóbeli megegyezés már korábban született arról, hogy e téren nagyszabású együttműködésre van szükség a jelenlegi helyzet javítása érdekében. Tegnap együttműködési megállapodást is aláírtak, a megyében elsőként Gyergyószentmiklóson. A megyei és a helyi önkormányzat vezetői, az Arbor Vállalkozók Szövetsége, valamint a Hargita Megyei Tanfelügyelőség és a Fogarasy Mihály Műszaki Líceum képviselői ültek egy asztalhoz, és kézjegyükkel látták el azt a dokumentumot, mely leszögezi, kinek mi a szerepe. Mint ismert, Hargita Megye Tanácsa már az előző évben cselekvési tervet dolgozott ki a szakképzésre vonatkozóan, ennek folytatása az együttműködés is, melytől azt remélik, egyre több fiatal választja azt, hogy szakmát tanul, és külföldi munka helyett itthon próbál érvényesülni.
Minden fél részt vállalt
A megállapodás értelmében a megyei, valamint a helyi önkormányzat vállalja, hogy kiemelten támogatja a szakoktatást, anyagi segítséget nyújt a szakműhelyek felújítására és az eszközállomány bővítésére, részt vesz annak felmérésében, hogy milyen szakmunkásokra van szükség a térségben, tapasztalatcseréket, különféle programokat szervez a témában, ifjúsági és gazdaságfejlesztő stratégiát dolgoz ki, mely hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több fiatal itthon tudjon maradni és munkát találni. Mindezekben partnerséget vállalt a tanfelügyelőség is. A vállalkozók szövetségének is fontos feladat jut: személyeket kell jelölnie, akik segítséget nyújtanak a tanároknak a szakképzésben, az elméleti és gyakorlati oktatás terén vállalnak szerepet. Emellett lehetőséget biztosít a diákoknak, hogy cégeknél gyakorlatozzanak, nyáron dolgozzanak a törvény adta lehetőségek értelmében, figyelmet fordít diákok és szülők tájékoztatására adott szakmákról és lehetőségeihez mérten támogatja a szakképzési tevékenységeket. Az iskola szerepe az, hogy olyan szakképzést kínáljon, amire a felmérések alapján éppen igény van a munkaerőpiacon, együttműködjön a vállalkozók szövetségével, figyelembe vegye javaslatait az elméleti és gyakorlati oktatás terén, valamint kövesse végzősei elhelyezkedését.
A szakoktatás jövőjéért
Az együttműködésben résztvevők mindannyian hasznosnak ítélik a kezdeményezést, mind a megyei, mind pedig a helyi önkormányzat vezetői fontosnak tartják azt. – A vállalkozók szövetségének nemcsak a tagságért kell dolgoznia, hanem a közösség érdekében is tennie kell – fogalmazott Bajkó Tibor, az Arbor elnöke. Hozzátette, ezért tartják lényegesnek, hogy a szakképzés terén szerepet vállaljanak, remélve, hogy egyre több jól képzett fiatal kerül ki az iskolapadokból, akik el tudnak helyezkedni a helyi, környékbeli cégeknél. Részeg Ildikó, a Fogarasy Mihály Műszaki Líceum igazgatója hangsúlyozta, az elmúlt időszakban már kaptak támogatást a helyi és megyei önkormányzattól, és most további segítségre kaptak ígéretet. – Régebben intézményünk egy nagyobb régiót kiszolgáló neves szakiskolának számított, Marosvásárhelytől Brassóig, mindenhonnan voltak diákjaink, szeretnénk, ha sikerülne visszaállítani az iskola egykori hírnevét – mondta. Görbe Péter főtanfelügyelő reményét fejezte ki, hogy a szülők véleményét is sikerül megváltoztatni a szakoktatásról, hogy ne másodrendűnek tekintsék azt, hanem olyan képzésnek, mely gyermekeik elhelyezkedését biztosíthatja.
Tegnap a gyergyóditrói Puskás Tivadar Szakképző Líceummal is ugyanilyen megállapodást írtak alá.
Lázár Hajnal