Egész éves munkáját ismerték el
Gyergyótekerőpataki sajtkészítő érdemelte ki a Kárpát-medence legjobb sajtkészítőjének járó díjat. A Caritas Vidékfejlesztés vezetői sajtótájékoztatón számoltak be a Bálint Attila által kapott elismerésről.
[caption id="attachment_82212" align="aligncenter" width="1000"] Bálint Attila kapta a Kárpát-medence legjobb sajtkészítőjének járó díjat Fotó: Lázár Hajnal[/caption]
A budapesti Vajdahunyad várában tartott Magyarországi Újbor és Sajt Fesztiválon szakmai zsűri döntése alapján a gyergyótekerőpataki Bálint Attilát választották a Kárpát-medence legjobb sajtkészítőjének 2018-ban.
Erről sajtótájékoztatón számolt be Kémenes László, a Caritas Vidékfejlesztés munkatársa. Mint elmondta, a Bálint család egész éves munkáját ismerték el, s ugyanakkor azt is, hogy van létjogosultsága a keménysajtkészítés népszerűsítésének Székelyföldön.
Bálint Attila a Vidékfejlesztés sajtkészítő képzésén svájci mestertől, valamint egy magyarországi sajtkészítőtől tanulta a mesterség csínját-bínját.
– A sajtkészítést nem lehet egy-két alkalommal megtanulni, nagyon sok gyakorlat kell, én még a mai napig is tanulok, előfordul, hogy segítségre szorulok – fogalmazott.
[caption id="attachment_82213" align="aligncenter" width="1000"] A díjazott sajtkészítő ínycsiklandó kínálatából[/caption]
A fiatal gazda elmondta, jelenleg tíz fejőstehene van, amelyeket családja gondozza, s megteremtik az optimális körülményeket, hogy megfelelő minőségű és mennyiségű tejet adjanak. Naponta 120 liter tejet dolgoznak fel, főként félkemény, kemény sajtokat készítenek, de vaj, joghurt és füstölt sajtok, lágy sajtok is készülnek. Alkalmazottjuk nincs, a család minden tagja kiveszi részét a munkából. Gyergyószentmiklós mellett Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen hagyományos vásárokon kínálják eladásra termékeiket, évente néhány alkalommal pedig magyarországi vásárokra is elmennek, de Tekerőpatakon saját műhelyükben is fogadják a vásárlókat.
Bálint Attila sajtjait egyébként már több szakmai rendezvényen is elismerte a zsűri.
A Caritas Vidékfejlesztés munkatársai hangsúlyozták, fontosnak tartják a keménysajtkészítés meghonosítását egész Erdélyben, ezért rendszeresen tartanak képzéseket svájci sajtmester vezetésével, ahol minden fontos tudnivalót összegyűjthetnek az érdeklődők, majd a szakember sajtjaikat is értékeli és tanácsokkal látja el a gazdákat.
Lázár Hajnal