Hirdetés

Célkeresztben a ravaszdik

Hargita megyében 119 rókát lőttek le az elmúlt időszakban egy országos kampány keretében, hogy teszteljék a tavaly ősszel kiszórt veszettség elleni oltás hatékonyságát. Az eredményre még várni kell.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 3 perc
Célkeresztben a ravaszdik
Több mint száz róka került puskavégre Hargita megyében. Veszettségi mutatókat mérnek Fotó: Antal Zsombor

István Róbert, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) vezetője elmondta: egy, az Európai Unió által finanszírozott országos akcióról van szó, Hargita megyében 119 rókát lőttek ki, hogy teszteljék a veszettség elleni oltás hatékonyságát. A rókacsalikat az ősz folyamán szórták el kétféle módszerrel: repülőből, illetve kézi eszközzel juttatva el odúkba és rókák által sűrűn látogatott helyekre. A hatósági állatorvosok és a vadásztársulatok által közösen kiszórt úgynevezett orális oltócsalikat GPS-térképen is megjelölték. A környezetvédelmi hatóság pedig plakátokat is kihelyezett, amelyen figyelmezteti a természetben járókat a rókacsalikra, és arra kéri, ne nyúljanak az oltóanyaghoz.


Cikkünk a hirdetés után folytatódik!

Hirdetés

Maga a csali halhús alapú és eléggé kellemetlen a szaga, ezért az uniós normatívát betartva helyezték el: a hűtési láncolatot nem szabadott megszakítani azelőtt, hogy végleges helyére került. A kilövések során elesett példányokon laboratóriumi vizsgálatokat végeznek, hogy megállapítsák, milyen mértékben nyelték le a csalikat. A lelőtt egyedeket a csíkszeredai igazgatóság kórbonctani helyiségébe szállítják, a szerveikből kivett összes mintát a bukaresti Állategészségügyi és Diagnosztikai Intézetbe küldik, majd azt követően 14 nap múlva közlik az eredményt.
Az eddigi tapasztalatok alapján elmondható, hogy évek óta nincs veszett róka, kutya a megyében, a tavaly is jók voltak az immunitási eredmények, és várhatóan az idén is azok lesznek – reméli az igazgató.
 



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!