Bővíti repertoárját a Caritas Vidékfejlesztés
Sikeres évet zárt tavaly a Caritas Vidékfejlesztés gyergyószentmiklósi osztálya: számos képzést tartottak, a diákok pályaorientációs programokon vehettek részt, emellett első alkalommal szervezték meg a Gyergyói Méhész- és Méznapot, amely szintén nagy érdeklődésnek örvendett. A sikeres programok mellett számos tervvel és újdonsággal készülnek erre az évre, ilyen például a szakmai sajtmustra, valamint egy látvány-sajtműhely kialakítása. A gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés munkatársai emellett hangsúlyozták: további fontos cél, hogy új eszközökkel bővítsék a tangazdaságot, ezzel együtt pedig új módszerek is helyet kapjanak a különböző tevékenységekben.
[caption id="attachment_45329" align="aligncenter" width="1000"] Kenyérsütő képzés a Caritas Vidékfejlesztés tangazdaságában. TovábblépnekFotó: Kertész László / Archív[/caption]
Nem kevesebb mint 369 gazda vett részt a tavalyi képzéseken, 110 gyakorlatozó folytatta tevékenységét a Szent Benedek Tanulmányi Házban, emellett – a pályaorientációs program által – 298 diákot is sikerült megszólítani. A gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés képzésekért felelős munkatársa, Kémenes László reméli, sikerült a diákokhoz közelebb hozni a mezőgazdaságot. A szakember bizakodó, a visszajelzések pozitívak, hiszen már az idénre is bejelentkezett két-három olyan osztálynyi hallgató, aki korábban is részt vett a programon.
Kémenes mindezek mellett rámutatott, a képzések jól sikerültek, megemlítve többek között a méhész, a kenyérsütő, a növénytermesztő, valamint a sajtkészítő tanfolyamokat. Utóbbival kapcsolatban elhangzott, a képzések után is igyekeznek folyamatosan tartani a kapcsolatot azokkal, akik náluk tanulják a sajtkészítést, ezért haladók számára is szerveztek oktatást.
Képzések, látvány-sajtműhely és sajtmustra
Terveik szerint a megszokott képzéseket idén is folytatják, sőt szervezés alatt áll egy mezőgazdasági gépjavító, valamint egy állat- és állományfelismerő képzés elindítása is. A gépjavítóval kapcsolatban a lebonyolításhoz svájci szakemberek segítségét kérik, akik ismertetik az általuk használt módszereket. A képzésekért felelős menedzser hozzátette: az oktatás különlegessége az lehet, hogy lehetőség nyílik a tanfolyam során a részt vevő gazda számára megjavítani saját eszközeit, ekéjét, boronáját.
Az állat- és állományfelismerő képzés az állatok külső jegyeinek, tulajdonságainak felismerésére irányul. Ezekre a praktikákra szintén svájci szakemberek igyekeznek rávezetni a részt vevő gazdákat. A lehetőségek sorát folytatva Kémenes megjegyezte, meghirdették az akkreditált méhészképzésüket is, amely 360 órát foglal magában.
Különlegességekkel is készülnek idén, ilyen az a sajtmustrával egybekötött szakmai nap, ahol a kemény sajtok bemutatására lesz lehetőség.
– A cél, hogy irányvonalat szabjunk a sajtokat illetően – hangsúlyozta Kémenes László. A mustránál azoknak igyekeznek teret engedni, akik az általuk használt technikákat alkalmazzák.
A sajtoknál maradva egy másik újdonságot is megemlítettek, ami egy látvány-sajtműhely létrehozásának gondolata. Pál Levente projektmenedzser kifejtette, a tervek elkészültek, és hamarosan a munkálatokhoz is hozzálátnak, terveik szerint pedig április-májusra el is készül. Mint mondta, vizuális teret hoznak létre, ahol a látogató a legeléstől kezdve egészen a sajt végső formájáig megismerkedhet a folyamattal. Nem titkolt cél, hogy a megvalósítással a város turisztikai kínálatába is bekerüljenek, ezáltal népszerűsítve az érlelt sajtokat. Mindezek mellett Gyergyószéken is igyekeznek elindítani a Falugazdász-programot, amelynek keretében egy személy, a falugazda tartja a kapcsolatot a gazdák és a különböző intézmények között.
Technikai lehetőségek a gazdáknak
A további célok között szerepel a tangazdaság eszköztárának bővítése, valamint a különböző új módszerek alkalmazása. Pál Levente és Köllő Réka projektmenedzserek a budapesti Prega (Precíziós Gazdálkodás) konferencián tapasztaltakról számoltak be, mondván az új technikai eszközök használata előremutató a mezőgazdaságban dolgozóknak, ehhez pedig előbb-utóbb a székelyföldi gazdáknak is csatlakozniuk kell.
Pál Levente kifejtette, terveik szerint tájékoztatások és képzések is lesznek a témában, valamint igyekeznek néhány eszközt is megvásárolni, amelyet a tangazdaságban alkalmaznának. A gyergyószentmiklósi Caritas Vidékfejlesztés igazgatója, Kastal László azt mondta, a cél az ősi gazdálkodási formából átmenteni a használhatót, és ehhez hozzátenni az új technológiát.
Kertész László