Beszélgetés Mik Józseffel, Borszék polgármesterével - Közös cél a település fejlesztése
A kezelőbázis befejezése a legfőbb célkitűzés továbbra is Borszéken, emellett utakat újítottak fel, tömbházakat hőszigetelnek, a fiatalok otthon maradását célzó projektekben gondolkodnak. Ennyi tennivaló mellett Mik József polgármester további mandátum vállalására készül, a már elkezdett projekteket szeretné befejezni.
– Milyen évet zártak Borszéken?
– Volt hideg is, meg meleg is… Az év egyébként nagyon jól indult számunkra, mert a kormány költségvetés-módosításának köszönhetően, ellentétben a községekkel, mi komolyabb összeghez jutottunk. Ebből az összegből már lehetett tervezni, fejleszteni. A múlt év legnagyobb gondja egyébként a kezelőközpont építésének folytatása volt, amire több megoldási javaslat is született, sajnos, aki segíteni akart volna, az nem tudott, aki meg segíthetett volna, az nem akart. Itt a megyei tanácsra és a kormányra gondolok, ugyanis a megyei önkormányzat részéről megvolt a jó szándék, de nem tudtak segíteni, a kormány pedig úgy tűnik, nem akart. Így csak 395 ezer lejt utaltak ki állagmegőrzésre, amit el is költöttünk, az épületet nyílászárókkal és tetővel láttuk el, vagyis lezártuk, hogy ne menjen tönkre még mielőtt felépülne. Végül, amikor már minden reményünk szertefoszlott, döntöttünk véglegesen arról, hogy hitelhez folyamodunk. A 46-os kormányrendelet nyújtott erre lehetőséget, amely alapján az önkormányzatok tízéves futamidőre kölcsönhöz folyamodhatnak az elkezdett projektjeik kivitelezésére. Ezt az összeget múlt év végén egyszerűsített eljárással át is utalták évi 4,57 százalékos évi kamattal, aminek a hátránya az, hogy vissza is kell fizetni, türelmi idő nincs, már az idén több mint egymillió-nyolcszázezer lejt kell fizessünk. Tehát kaptuk a pénzt, de máris vissza kellett adnunk belőle. 13 millió lejt vettünk fel egyébként, mert ezt tartjuk egy olyan elfogadható összegnek, amit segítséggel vissza is tudunk adni. Ebből az összegből, plusz még abból, amit a múlt évről sikerült áthozni, nagyjából sikerül befejeznünk az épületet, de a külső rendezésre még mindig pályáznunk kell.
– A kezelőbázis sorsának rendezését leszámítva, milyen egyéb fejlesztéseket sikerült eszközölni a múlt évben?
– Sikerült befejeznünk azokat az infrastrukturális fejlesztéseket, amelyeket egy évvel korábban kezdtünk el. Két projektről van szó, amire kétmillió lejt kaptunk, 2 százalékos önrésszel. Ebből sikerült az útjainkat felújítani, aszfaltozni, ahol a vízcsatornahálózat-bővítéssel elhaladtunk – gyakorlatilag egyetlen utcánk maradt, amit még aszfaltozni kell. Komoly munkálatokat végeztünk, ugyanis ennek a fejlesztésnek köszönhetően nemcsak az útjainkat tettük rendbe, hanem lefolyókat, parkolókat alakítottunk ki, hidakat, járdákat építettünk. Úgy érzem, hogy évtizedekre megoldottuk ezt a problémát. Ugyanakkor jelentős megvalósításnak tartom a turisztikai iroda létrehozását is, amely a téli és nyári turistaforgalom lebonyolításában jut fontos szerephez. De Borszék nemcsak turizmusból áll, voltak egyéb fejlesztések is: folytattuk a hőszigetelési programot, újrafödtük az óvodát és kerítést emeltünk, az orvosi rendelőn nyílászárókat cseréltünk. Ezek kisebb, de jelentős megvalósítások.
– Mi a helyzet azokkal a régi villákkal, amelyeket az ingatlan-visszaszolgáltatási törvénnyel visszaadtak a tulajdonosaiknak, akik vagy továbbadták, vagy nem törődnek velük? Például az egykori Reménység szállóval, ami a sétány összképét rontja…
– Felszólítást kaptak a tulajdonosok, de az új adótörvény is kedvez az önkormányzatoknak, hiszen ilyen esetekben az adó ötszöröse is kiróható a tulajdonosra. Számításaink szerint olyan épületek is vannak, amelyeknél az adó 15-20 ezer lej körüli lesz, ez pedig elgondolkodtatja majd a tulajdonosokat, hogy a pénzüket inkább javításokra fordítják vagy adót fizetnek. Ha pedig nem gondozza az ingatlanját és nem is fizet, akkor lefoglalhatjuk az épületét, és végül elkobzásra is sor kerülhet – nyilván ez egy hosszas procedúra és nem kellene épp idáig jutni. Viszont igazi előrelépés ebben is akkor lesz, amikor sikerül a kezelőbázist felépíteni és megkezdheti tevékenységét.
– Borszéken közszájon forog, hogy egyre több moldáviai vásárol ingatlant, aminek a helybéliek nem örülnek. Tud ebben valamit segíteni az önkormányzat a helybéliek javára?
– Jelenleg hozzávetőleg 35 moldáv tulajdonos van, és az önkormányzat gyakorlatilag semmit nem tud tenni a helyiek javára ebben az ügyben. Borszékiek adják el ezeket az ingatlanokat; a magánszemélyek ügyleteibe pedig nincs beleszólásunk. Elővásárlási jogunk van bizonyos esetekben, s ha nem lenne a kezelőbázis-építési programunk, akkor talán sikerült volna több régi villát felvásárolnunk és felújítanunk.
– Mit terveznek erre az évre?
– A kezelőbázisra felvett kölcsön mindenképp azt jelenti, hogy egyelőre nagy dolgokat nem tervezünk, és szükségünk lesz támogatásra is. A mostani visszaosztásból csupán kilencvenezer lejünk lesz, ami nem normális dolog, ebből sokat fejleszteni nem lehet. Idén ugyanis visszatértek a régi rendszerhez, ami nem jó, valami köztes megoldást kellene találniuk, hogy mindenki jól járjon. De bízom abban, hogy az új kormány hátha mégis támogat, főképp, hogy meg is szavaztak egy keretösszeget, amelyet olyan településeknek szántak, amelyek kölcsönt vettek fel. Tehát várjuk mi is azt, hogy ebből kapjunk. Ugyanakkor a megyei tanács visszakapta azt a lehetőséget, hogy támogasson helyi projekteket – ide is benyújtottuk az igénylésünket, és reménykedünk a segítségükben, egyébként nagyon nehéz év elé nézünk. Másik fontos dolog a munkahelyteremtés a fiatalok számára. Ha beindul a kezelőközpont, illetve ezáltal a turizmus, akkor lesz munkahely és érdemes lesz itthon maradniuk a fiataljainknak. Erre is készülünk, tavaly a megyei tanács adott pénzt 26 telek parcellázására, ezt akarjuk kiosztani majd, hogy építkezzenek rajta. Tervek, tanulmányok előkészítésével is foglalkozunk, a közvilágítást szeretnénk korszerűsíteni és egy ivócsarnokot szeretnénk létrehozni. Ugyanakkor folytatjuk a tömbházak hőszigetelését és a már említett utcát szeretnénk felújítani.
– Vállal-e még egy mandátumot a második után?
– A kölcsön arra kötelez, hogy vállaljak még egy mandátumot, nem lenne korrekt félreállni most. Borszéken nem igazán voltak politikai csatározások, ki tudtunk egyezni a román pártokkal is, 2008 után mindig az volt a közös cél, hogy a települést fejlesszük.
Jánossy Alíz