A kulturális paletta erős színfoltja Szárhegy
Beszélgetés Czimbalmos Attila intézményvezetővel
Az elmúlt évek akadályai eltűnni látszanak, a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ kezdi visszanyerni a régi lendületét – mutatott rá az intézmény igazgatója, Czimbalmos Attila. A beszélgetés során többször kitért a nemzetköziség szükségszerűségére és fontosságára, a Lázár-kastély infrastruktúrájának hiányáról, valamint az intézmény idei terveiről is beszélt.
– Hogy alakult az elmúlt év a központnál? Minden tervet sikerült magvalósítani?
– Sikeres évet zártunk tavaly. Az eltervezett programjainkat rendre sikerült megvalósítani, itt kiemelném az öt alkotótábort, amelyek ezúttal is nagy népszerűségnek örvendtek. Jó szakmai tudással rendelkező képzőművészeket sikerült megszólítani, s így színvonalas anyaggal tudtuk bővíteni a gyűjteményünket.
– 2016 elején úgy fogalmazott, hogy megpróbálják jobban bevonni a gyergyószéki településeket a tevékenységükbe. Ez milyen mértékben sikerült?
– Valóban volt egy ilyen szándékunk, továbbra is fenntartjuk. Elindult a párbeszéd a gyergyószéki településekkel, sikerült megerősíteni az intézmény jelenlétét a térségben. Számos kiállítást szerveztünk, Gyergyóremetétől kezdve Gyergyóditrón át egészen Gyergyóújfaluig, ezt a kezdeményezést ebben az évben is folytatni kívánjuk.
– Milyen nehézségekbe ütköznek?
– A hiányosabb infrastruktúrát, azaz egy komolyabb műterem hiányát tudom említeni, de a községvezetés nyitott hozzáállásának köszönhetően ezen a téren sem olyan nagy a gond. Már lassan három éve használjuk az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlan egyik termét, ahol nem a legideálisabbak a körülmények ugyan, de a célnak azért megfelel. A probléma többnyire a helyszűkéből adódik, ezen próbálunk változtatni.
– A Lázár-kastély hiánya mennyire okoz nehézséget?
– A kastély nagyon fontos helyszíne volt az intézménynek, a hiányát pedig nemcsak mi, hanem a teljes megye érzi. Többször előfordul, hogy turisták kopognak be – nem értesültek a történtekről, arról, hogy miért van zárva a kastély, mi pedig magyarázkodunk, hisz csak külső szemlélői vagyunk az eseményeknek. Céljaink között szerepel viszont, hogy a korábban a kastélyban kiállított emblematikus alkotásokból egy állandó kiállítást hozzunk létre Szárhegyen, még ha ez egyelőre az elképzelés szintjén van is.
– Mennyire elégedett a rendezvényeik iránti figyelemmel?
– Folyamatosan azon dolgozunk, hogy nőjön a központ tevékenysége iránti érdeklődés: Borsos Gyöngyi néprajzkutató kolléganőnk szervezői hozzájárulásával egy ideje már zajlik a Láthatatlan Oskola elnevezésű közművelődési sorozat, amelynek részeként havonta különböző témákban előadásokat szervezünk. Az önkormányzat is bekapcsolódott a programba, úgy tűnik, Hargita Megye Tanácsa is lát benne fantáziát, így bizakodóak vagyunk. Tavaly már tárlatvezetőket bevonva igyekeztünk interaktívabbá tenni a kiállításokat, vagy adott esetben az alkotókat kértük fel erre a feladatra. Idén a gyergyószentmiklósi kulturális életbe is megpróbálunk bekapcsolódni: társszervezői leszünk a színházi kollokviumnak, amelybe kiállításokkal kapcsolódunk be. Örömteli, hogy a falu lakossága egyre inkább fontosnak érzi a munkánkat: amiben csak lehet, igyekeznek segíteni, és rengeteg pozitív visszajelzést kapunk.
– Mit a legfontosabb teendő az idén?
– Idén mindenképpen előnyt élveznek majd a gyermekprogramok. A korábbi évek tapasztalatai azt mutatják, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetnünk a gyermekeknek szóló programokra. Emellett fontos, hogy a megye északi régiójának településeit is bevonjuk.
– Utóbbira volt már próbálkozás, nem?
– Volt már pozitív kicsengésű, nagy figyelmet vonzó kiállításunk Maroshévízen. Hiszek, hiszünk benne, hogy ezt folytatni kell. Egyeztettünk a régió kulturális szakembereivel, be akarunk kapcsolódni a települések kulturális életébe, amihez a megyei önkormányzattól számíthatunk támogatásra.
– Januárban elismerésben részesült Ferencz Zoltán, a központ művészeti vezetője.
– Büszkék vagyunk rá, nemcsak az intézmény munkatársaként végzi jól a feladatait, hanem kiváló képzőművész. Az elismerése az intézményünket is erősíti, sikere kicsit a mi sikerünk is.
– Mennyire fontos a fiatal képzőművészek fejlődésének támogatása?
– Nagyon. Idén is két rendezvényt szervezünk olyan diákok számára, akik a képzőművészeti pályát választanák: megtartjuk a már hagyományos, középiskolásoknak szóló táborunkat, amelyre minden évben hazai és külföldi képzőművészeti egyetemekről érkeznek oktatók, és első alkalommal a művészeti gimnáziumok felé kacsintgató általános iskolásoknak is szervezünk egy hasonlót.
– Hogyan fogalmazná meg az intézmény fő célját, és ehhez képest hol tartanak most?
– A cél ugyanaz: minél magasabb szakmai színvonalat képviselni, hisz a kulturális paletta erős színfoltjának számít Szárhegy. Igyekszünk tovább erősíteni ezt az identitást, és nagy hangsúlyt fektetni a nemzetköziségre is. Örömteli, hogy az elmúlt évek akadályai kezdenek eltűnni, a központ pedig lassan visszanyeri lendületét, komoly munkával és elhivatottsággal képviseli Szárhegyet, Gyergyószéket és egész Hargita megyét.
Kertész László