A városlakóktól várnak javaslatokat
Helyi értékgyűjtés kezdődik Gyergyószentmiklóson. A Hungarikum mintájára Gyergyóikumot bárki javasolhat, a városházán fogadják a lakók ötleteit.
[caption id="attachment_27779" align="aligncenter" width="929"] A gyergyószentmiklósi örmény katolikus templom. Gyergyóikum lehet Fotó: Lázár Hajnal[/caption]
Kiskunmajsa és Gyergyószentmiklós testvérvárosi kapcsolatának 75 éves évfordulója alkalmából a két önkormányzat közös Hungarikum-pályázatot nyújtott be Nemzetünket összekötő közös értékeink címmel. Ennek keretén belül értékgyűjtést hirdetett meg Gyergyószentmiklós Polgármesteri Hivatala.
– A város adminisztratív területén fellelhető értékeket szeretnék összegyűjteni, ehhez a városlakók segítségét kérik – mondta el Nagy Zoltán alpolgármester.
Mint részletezte, magánszemélyek, szervezetek is tehetnek jelölést, egy űrlapot kell kitölteni, megnevezve a gyergyóikumot és indokolva a javaslatot. Helyi érték sok minden lehet, az alpolgármester szerint szóba jöhet például egy-egy műemlék épület, de akár személy, rendezvény, tárgy vagy éppenséggel kulináris különlegesség. Több kategóriát is megneveznek, amelyeken belül jelölni lehet, ilyen például az élelmiszer-gazdaság, az egészség és életmód, az épített örökség, a sport, kulturális örökség, természeti környezet, turizmus.
A városvezető kiemelte, rengeteg értékkel rendelkezik Gyergyószentmiklós, reméli, minél többen tesznek javaslatot ezekre, hogy semmi fontos ki ne maradjon. A kitöltendő ívek megtalálhatók a városháza ügyfélfogadójában, a város honlapján, valamint a kezdeményezés számára létrehozott Facebook-eseménynél is.
A kitöltött űrlapokat a polgármesteri hivatalban lehet benyújtani vagy a kulkapcsolatok@gyergyoszentmiklos.ro e-mail címre elküldeni legkésőbb május 13-ig.
A beérkezett javaslatokat összesítik, majd a Helyi Értékbizottság fogja elbírálni ezeket. A bizottságot a helyi képviselő-testület nevezi majd ki az egyes szakterületek szakmai képviselői közül. A pozitívan elbírált gyergyóikumokat szabadtéri kiállításon mutatják be május végén a gyergyószentmiklósi Szent István téren, a templom búcsúját megelőző napon, majd ősszel Kiskunmajsán tekintheti meg a közönség.
Nagy Zoltán azt mondta, a projekt előnye nem csupán az, hogy felleltározzák és bemutatják a város értékeit, hanem az is, hogy a későbbiekben némelyiküket a Hungarikum Bizottság elé terjeszthetnek.
Lázár Hajnal