A külföldön dolgozó szülők kötelezettségei
Törvény szabályozza, hogy azok a szülők, akik külföldi munkát vállalnak, kötelesek azt jelenteni a helyi önkormányzat szociális osztályán és meg kell jelölniük egy személyt, aki gyermekük gondját viseli. Bár nagyon sok gyergyószentmiklósi dolgozik külföldön, ennek a szabálynak kevesen tesznek eleget.
Nagy valószínűség szerint mindenki családjában vagy ismeretségi körében van olyan személy, házaspár, aki külföldön vállal munkát szezonálisan vagy huzamosabb ideig. Gyakoriak azok az esetek is, amikor a szülők a jobb pénzkereseti lehetőség miatt elhagyják az országot, de gyerekeiket nem tudják magukkal vinni. Az ilyen helyzetek kezelését törvény szabályozza. A 2013-ban elfogadott jogszabály értelmében mindazok a szülők, akik külföldi munkavállalást terveznek, vagy huzamosabb ideje időszakosan más országban dolgoznak, kötelesek jelentkezni az önkormányzat szociális osztályán legkésőbb 40 nappal az elutazás előtt. Ezzel egy időben meg kell jelölniük egy olyan személyt, aki a gyermek gondját viseli távollétükben. A cél a gyermek védelme, hogy ne maradjon magára, felnőtt gondoskodása nélkül. A törvény taglalja azt is, milyen feltételeknek kell eleget tennie, illetve milyen jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik az a személy, aki a szülők távollétében neveli a gyermeket. Természetesen ez azokra a családokra vonatkozik, ahol mindkét szülő külföldön dolgozik vagy a gyermeket csupán egyik szülő neveli és ő megy idegenbe.
Kevés gyermekről tudnak
Bár a törvény előírja mindezt, a többség figyelmen kívül hagyja: Gyergyószentmiklóson jelen pillanatban a polgármesteri hivatal szociális osztályának nyilvántartásában 104 olyan gyermek szerepel, akinek legalább egyik szülője nem tartózkodik a családdal, közülük 3-an vannak olyanok, akiknek édesanyja és édesapja egyaránt külföldön dolgozik, a gyermeket pedig hivatalos gyámja neveli. A városházától kapott információk szerint ezek az adatok javarészt a tanintézményektől származnak, nem a szülők jelentették helyzetüket. Feltételezik ugyanakkor, hogy ennél sokkal több gyermeket érint a helyzet.
Rokonok, fizetett dada vagy gyermekotthon
Sokan nagyszülőknél, rokonoknál hagyják a gyerekeket, amíg külföldön vannak, de olyan család is van, aki hirdetés útján keres gondozót, akit megfizet azért, hogy vigyázzon csemetéjére. Egy nevét nem vállaló édesanya például azt mondta, férjével felváltva járnak külföldre dolgozni, de előfordult már olyan, hogy egyszerre kellett menniük, és akkor néhány hónapig egy másik család vigyázott gyermekeikre pénzért. Hozzátette, nem szívesen tették meg ezt a lépést, de a külföldi munkában látják az egyetlen lehetőséget, itthon hosszú ideje nem találnak már állást, a gyermekek felügyeletét pedig nem tudták másképpen megoldani. A gyergyószentmiklósi Szent Anna Gyermekotthonban is vannak olyan gyerekek, akiknek szülei távol dolgoznak. Az otthon vezetője, László Orsolya elmondta, jelenleg három gyerek lakik náluk, testvérek, szüleik már több mint egy éve vállaltak munkát más országokban. Mivel munkahelyük nem állandó, a gyerekeket nem vihették magukkal, néhány havonta hazajönnek, olyankor igyekeznek minél több időt együtt tölteni a gyerekekkel.
– Más kiutat nem láttak nehéz helyzetükből, rokonaik nincsenek, akiknél maradhattak volna a gyerekek, bennünk megbíznak, hiszen itt családként élünk, ezért hagyták itt őket – mondta az otthon vezetője.
Bírság is kiróható, ha van, akinek
A külföldön dolgozó szülők gyermekeinek életkörülményeit egyébként 3 havonta kellene ellenőrizze a szociális osztály munkatársa, és amennyiben bizonyíthatóan nem részesül megfelelő gondoskodásban, értesítenie kell a gyermekvédelemért felelős helyi és megyei irodákat. A polgármesteri hivatal tájékoztatása szerint, ha probléma merül fel a gyermek gondozásának biztosítása terén, akár 500–1000 lejes pénzbírság is kiróható.
Lázár Hajnal