A gazdák négy kisebb ún. de minimis programban igényelhetnek támogatást a mezőgazdasági igazgatóságtól
Burgonya, fokhagyma, mangalica és a védett övezetben termesztett zöldségek támogatására vonatkozó kérések elbírálása van folyamatban a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóságon.
Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője kifejtette: a gazdák négy kisebb ún. de minimis programban igényelhetnek támogatást a mezőgazdasági igazgatóságtól: burgonya- és fokhagymatermesztésre, mangalicatenyésztésre, valamint védett övezetben termesztett zöldségekre. A de minimis támogatás olyan vállalkozások részére nyújtott csekély összegű állami támogatás, amelyet az uniós tagállamoknak nem kell bejelenteniük az Európai Bizottság felé. Összege vállalkozásonként hároméves időszakra max. kétszázezer euró lehet.
– A védett övezetben termelt növények alatt elsősorban a paradicsomtermesztést értjük. Ez a program az idén az 2022/1569-es kormányhatározat alapján zajlik és kimondottan az idei növénytermesztésre vonatkozik. A megyében hét termelő nyújtott be kérést. Az igényelt támogatás értéke majdnem eléri a 104 ezer lejt, ez volt az első és azóta lejárt ciklus – mondta az igazgató. Hozzátette: a második ciklus a 2023/846-os kormányhatározat alapján a védett övezetben termelt zöldségek támogatásáról szól a 2023–2024-es évre, a termelők január végéig kell értékesítsék a terményeiket, erre négy termelő nyújtott be igénylést.
A fokhagyma-programra a 2019/108-as és a 2023/393-as kormányhatározatok alapján az idén kilenc termelő nyújtott be támogatási igényt, és teljesítették is a feltételeket, jelen pillanatban a termelési akták leadásának a határidejénél járnak.
– A burgonyatermesztés támogatása a 2023/394-es kormányhatározat alapján történik, ebben a programban 340 termelő, több mint ezerötszáz hektár összterületre nyújtott be támogatásra igényt a megyei mezőgazdasági igazgatósághoz. A burgonyatermesztőknek hektáronként kétszáz euró jár, és legtöbb száz hektárra igényelhető, ami gazdánként maximálisan húszezer eurót jelent. Tehát azok a nagyobb gazdák, akik a tavaly igényeltek támogatást, az idén nem jogosultak rá, ugyanis a de minimis támogatás értéke három év alatt lehet összesen húszezer euró egy gazda esetében – hívta fel a figyelmet Romfeld.
– A kérések és a feltételek teljesítése szempontjából a gazdákat helyszínen és dokumentációk terén egyaránt leellenőriztük. November közepéig a hektáronkénti hat tonna burgonya értékesítési aktáinak bekérése és ellenőrzése zajlik, majd ezután kifizetjük az igényléseket – tette hozzá a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője. Az igazgató elmondta a mangalica-támogatás a 2020/365-ös határozat alapján történik, már három éve egyetlen termelő él a lehetőséggel. A kiírás szerint ezerkétszáz lej igényelhető egy kocára négy utód értékesítése esetén. Idén az élelmiszeripari feldolgozók által benyújtott igénylések ellenőrzése zajlott, összesen tizenegy céget támogattak, amelyek között volt a tejfeldolgozói, étolaj- és malomipari üzem is. Számukra közel három és fél millió lej összértékben nyújtanak támogatást – részletezte Romfeld.