Hirdetés

Szilveszteri kutyavilág

A szilveszter fogalma mára összenőtt a pezsgőbontás és a tűzijáték fogalmával, azonban a háziállatok és a kiskedvencek számára riasztó és traumatizáló a ropogó tűzijáték zaja.

Pál Emil
Szilveszteri kutyavilág
Érzékenyek a kutyák a petárdák hangjára. Nyugtató jelenlét Fotó: Hodgyai István

Minden évben kihívást jelent a szilveszteri tűzi­já­té­kok fénye és robaja a há­zi­ kedvencek és a gazdik számára. Bár a kutyákat viseli meg legjobban, az állatorvosok szerint mindenik házi kedvencet stresszhatás éri a zajok miatt, ezért különösképp érdemes figyelni. Felkészüléssel és gondos odafigyeléssel lehet segíteni azon, hogy a házi kedvencek ne pokolként éljék meg, és a gazdinak se tegyék pokollá az év utolsó éjszakáját.
– Nemcsak a kutyáknak okoz stresszt és kelt bennük félelmet a petárda és a tűzijátékok hangja, hanem az összes házi kedvencben és állatban, legyen szó rágcsálóról vagy madárról, amelyek temperamentumuktól függően különböző reakciókkal reagálhatnak a jelenségre – vázolta dr. Bálint András állatorvos. 
Mint elmondta, sok kutya fél a fényektől és zajoktól, emiatt szoronghatnak, idegesek lehetnek, de akár agresszívvé is válhatnak.
– Általában meneküléssel, rejtőzéssel, ugatással vagy sírással reagálnak az eseményekre. A futóláncon tartott kutyák ilyenkor megszökhetnek, kihúzzák fejüket a szíjból, és nemcsak magukban, akár másokban is kárt tehetnek – hívta fel a figyelmet az állatorvos, kiemelve, hogy ilyenkor vigyázni kell a kóborló állatokkal, hiszen ijedtségükből fakadóan ellenségesek, agresszívek lehetnek.
Az állatorvos arra is kitért, hogy a macskák bár érzékenyek a magas hangokra, zajokra, inkább elrejtőznek a zajok elől, így a gazdi feladata csupán az, hogy ehhez megfelelő, biztonságos helyet alakítson ki. Mint mondta: a zajokra érkező reakciók megfigyelhetők madarakon, kisemlősökön és más kis háziállatokon is, így azokra is érdemes figyelmet fordítani. A szakember szerint a gazdik legfontosabb feladata, hogy figyeljenek kutyájuk, házi kedvencük viselkedésére és próbáljanak biztosítani csendes és biztonságos helyet számukra.
– Erre megfelel egy zárt hely, egy fészer vagy egy garázs, ahol az állatnak biztosított a lehetőség az elrejtőzésre és a kívülről érkező zajok tompábban hallatszanak – hívta fel a figyelmet, megjegyezve, hogy ezek mellett lehet kapni olyan termékeket, tápokat, amelyek nyugtató hatással vannak a házi kedvencekre, ezeket indokolt esetben lehet alkalmazni. – A vadászkutyák is érzékenyek az ilyen ropogásra, pedig a puskadördülést megszokták, hát akkor egy házi kedvenc? Épp ezért, ha lehet, az állatokat ne hagyjuk egyedül, főleg, ha félénk vagy még soha nem volt hasonló helyzetben. Legjobb, ha mellettük vagyunk és jelenlétünkkel próbáljuk megnyugtatni őket – summázta az állatorvos.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!