Ferencz Egon-József: az akaratom belesimul Isten akaratába
Szent Péter és Szent Pál apostolok ünnepén, a gyulafehérvári székesegyházban, a 11 órától kezdődő szentmisén pappá szenteli Ferencz Egon-József gyergyószárhegyi diakónust Kovács Gergely érsek. A diakónust hitéről, hivatásáról és istenélményeiről kérdeztük.
– Ki Ferencz Egon-József?
– Gyergyószárhegyről származom, amire különösen büszke vagyok, mert egy történelemben gazdag, szép és nemes település ez, amelyet az otthonomnak mondhatok. Itt végeztem az általános iskolai tanulmányaimat is. Egyedüli gyerekkét nőttem fel, és Istennek hálát adok, hogy jó családba születtem. A szüleim, nagyszüleim mindent megtettek azért, hogy ne szenvedjek hiányt semmiben, de főleg szeretetben és odafigyelésben ne. Nekik köszönhetem, hogy igazán ki tudott bontakozni a hivatásom, mert mindig támogatóan álltak mellettem. Ezenkívül külön öröm számomra, hogy a rokonaim és barátaim is támogattak a hivatásommal kapcsolatban. Soha nem akartak elbátortalanítani, vagy arra biztatni, hogy nem jó, amit csinálok. A faluközösség hasonlóan ehhez, teljes támogatásról biztosított. Mindig jó érzés volt hazatérni és beszámolni arról, hogy éppen hol tartok a teológiai tanulmányaimmal.
– Hogyan alakult a hivatása?
– A IX. osztályt Gyulafehérváron, a Gróf Majláth Gusztáv Károly Római Katolikus Teológiai Líceumban kezdtem. Akkor még nem éreztem azt, hogy pap szeretnék lenni. Igazából a szívem mindig a történelem felé húzott engem. Eredeti elképzelésem szerint ugyanis régész akartam lenni. Nagyon érdekelt a múlt, és ez máig változatlan. Ezt az érdeklődést nagytatámnak köszönhetem, aki sokat mesélt nekem a történelem nagy eseményeiről és arról is, hogy a családom mikor, hogy vett részt ezekben. Olyan képet festett nekem a világról, ami azt sugallta, hogy ez egy varázslatos, megunhatatlan, rejtélyekkel teli, érdekes hely. Ezt a világképet magammal hoztam, és a mai napig is ez él bennem. A hivatás csak a XII. osztály végén lépett az életembe. Akkor ez nem esett olyan jól, hiszen más terveim voltak az életemmel kapcsolatban. Most azonban bátran mondhatom – főleg így a teológiai tanulmányaim végén –, hogy Isten terve sokkal szebb, jobb minden emberi tervnél. Bár néha valóban nehéz megérteni. Visszaemlékszem, hogy valóságos sokként ért az, amikor észrevettem, hogy egyre inkább foglalkoztat a papság gondolata. Annyira idegennek és távolinak tűnt, mintha legalább arra kaptam volna hívást, hogy asztronauta legyek. Egyszerűen nem tudtam hová tenni. A teológiát is úgy kezdtem, hogy megpróbálom, aztán ha nem jön össze, akkor nem veszítek semmit. Ott volt viszont az a bizonyos „de mi van, ha mégis” érzés bennem, amit csak ritkán érez az ember, és megtorpantam tőle. Nagyon nehéz volt az elején, de megtaláltam a helyem. Ha az ember nem teszi hozzá a saját akaratát, akkor szerintem nem találja meg a helyét sem. Felismertem, hogy ez az a folyamat, amikor az én akaratom lassan belesimul az Isten akaratába.
– Milyen meghatározó istenélményei voltak, amelyek a papság felé vezették?
– Nem voltak csodálatos jelenések vagy hangok, ahogyan azt sokan néha humorosan elképzelik. Az istenélmények mindig olyankor mutatkoztak meg az életemben, amikor a legkevésbé számítottam rájuk, de mindig akkor következtek be, amikor a legnagyobb szükségem volt ezekre. Leginkább apró jelek voltak, amelyekből rájöttem, hogy helyes-e az út vagy sem, amin járok éppen. Azt hiszem, Isten sosem késett az életemből, ott volt, amikor szükségem volt rá.
– Mit tart a papi hivatás legszebb feladatának, illetve legnagyobb kihívásának?
– A legszebb feladat a legnagyobb kihívás is egyben. Az emberek. Papként is lehetetlen úgy élni, dolgozni, hogy az mindenkinek tetsszen, de szerencsére nem is ez a feladatunk. Isten országát építgetni nem lehet egyedül, azért fontos, hogy jó közösséget alkossunk a hívekkel. Ez nagy kihívás, de ha sikerül, nagyon szép.
– Mi lesz a papi jelmondata?
– „Tudom, kinek hittem” (2Tim 1,12b). Azért választottam ezt a jelmondatot, mert számomra a két legmeghatározóbb dolog található benne, amelyek végigkísértek a teológia során. Ezek a tudás és a hit. Olyan ember vagyok, aki szeret mindent az értelmével felfogni, mondhatni racionális típus. Ebből kifolyólag sokat küzdöttem a hitemmel. Egyszerűen nehéz volt hinni olyan dolgokban, amiket én inkább igyekeztem volna ésszel megmagyarázni. De az ember rájön, hogy nincs mindenre észszerű magyarázat. Szélmalomharc, ha folyamatosan azzal megyünk szembe, aminek az igazságát tudjuk, csak valamiért nem akarjuk elismerni azt. Engem itt, a teológián tanított meg hinni az Isten. Számomra ez volt a legnehezebb folyamat. Sokszor úgy éreztem, hogy hosszas vajúdás után született meg a hitem bizonyos dolgokkal kapcsolatban. A jelmondatom elsősorban önmagamnak figyelmeztetés, hogy a tudásnak és a hitnek is van helye az életemben, csak ne billenjen a mérleg túlságosan valamelyik javára, mert akkor kisiklik az életem.
– Milyen üzenetet, esetleg kérést fogalmazna meg a papszentelésen részt vevő családtagjainak, rokonainak, barátainak?
– Nagy kéréseim nincsenek. Imádkozzanak velem együtt, kapcsolódjanak be a szentmisébe és örvendjenek úgy, ahogy én örvendek. De az utolsó inkább jókívánság, mintsem kérés.
– Mikor mutatja be első ünnepélyes szentmiséjét?
– Az első ünnepélyes szentmisémet július 6-án mutatom be Gyergyószárhegyen a Mindenszentek-plébániatemplomban, délelőtt 11 órától.
– Hogyan tekint a jövőbe?
– Izgatottan, kíváncsian és reménnyel telve tekintek a jövőbe. Bízom abban, hogy szép az az élet, amire Isten hívott meg.