Zarándoklat, kaland, turizmus
Részletesen bemutatták hétfőn a Parajdról Udvarhelyszéken, illetve Gyergyóvidéken áthaladó két csíksomlyói zarándokútvonalat, valamint az erre épülő négynyelvű honlapot. A gyalogosok e két útvonal közül választhatnak, a bicikliseknek az udvarhelyszékit ajánlják, a lovasok az említett kettő mellett a háromszéki útvonalon is elzarándokolhatnak a somlyói Szűz Máriához.
[caption id="attachment_69100" align="aligncenter" width="1000"] Megálmodók és kivitelezők. Fontos megvalósításról számoltak be Fotó: László F. Csaba[/caption]
Az Erdélyi Mária Út Egyesület és a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás közös sajtótájékoztatót tartott tegnap délelőtt, amelyen bemutatták a zarándoklat honlapját, és ismertették a búcsújárás programját. Az utolsó 100 kilométer a Mária úton Csíksomlyóra a Családokért és az Ifjúságért elnevezésű zarándoklat egyszerre társadalmi érdekeltségű esemény és szellemi-fizikai próbatétel, amely összefogja az egyházat, a politikumot és a civil szervezeteket – fejtette ki Molnár Sándor, az Erdélyi Mária Út Egyesület koordinátora.
Gyalogos zarándokoknak parajdi kiindulással egy-egy udvarhelyszéki és gyergyószéki útvonalat jelöltek ki, a kerékpáros búcsújáróknak az udvarhelyszéki útvonal ajánlott, a lovasokra pedig az említett két szakasz mellett Háromszékről érkező útvonal is vár, Kököstől.
Turisztikai fellendülést hozhat
Borboly Csaba megyeelnök közölte, hogy új szintre emelték a projektet, így annak gazdasági szempontból is lesz hozadéka.
– Ezzel az eseménnyel elsősorban azt szeretnénk bemutatni, hogy a keresztény értékek bástyái vagyunk. Bízom abban, hogy a lelki feltöltődés mellett a Mária-út zarándoklat kiegészítő jövedelemforrásként is szolgálhat a megyében – szögezte le a megyeelnök, utalva arra, hogy a búcsújárás a székely kultúrát is közelebb hozhatja a más vidékekről csatlakozókhoz.
Szabó Károly, a Hargita Közösségi Fejlesztési Társulás vezetője szerint is erős turisztikai potenciál van a Mária-út kiépítésében. Gondolatait Barabás Csaba megyeelnöki kabinetigazgató egészítette ki, hangsúlyozva, hogy valós közösségi projektté vált a kezdeményezés.
– Szeretnénk, ha ez a zarándoklat nem csak évente egyszer működne, és folyamatosan érkeznének a látogatók Csíksomlyóra. Idén kihasználjuk a pünkösdi figyelmet, és útjára indítjuk ezt a projektet, amelyhez rengeteget tesznek hozzá az önkéntesek – fogalmazott Barabás Csaba. Megjegyezte: remélhetőleg ott fog turisztikai fellendülést hozni a program, ahol ez korábban nem volt jellemző. A kabinetigazgató azt is közölte, hogy a mindennapokból való kiszakadást segíti elő ez a program, amelyet erős alapra építenek, hiszen már tíz éve létező útvonalakon szervezik meg a zarándoklatot.
Látogatható a honlap
– Elkészült a napról napra, óráról órára fejlődő négynyelvű weboldalunk is, amelyen számos hasznos útmutatót találnak az érdeklődők. Nemcsak a szálláshelyek és útvonalak, hanem a gyógyszertárak, üzletek és látnivalók is megtalálhatók a honlapon – részletezte Barabás Csaba, kiemelve, hogy minden helységben vannak kapcsolattartók, akikhez információkért fordulhatnak a szálláshelyekkel, programokkal kapcsolatban. A kommunikáció megkönnyítése érdekében minden kapcsolattartó adatlapján megtalálható, hogy ki milyen témakörben tud tájékoztatást nyújtani, és milyen nyelven, nyelveken beszél.
– A Mária út mindenkié. Örülnénk, ha a nyelvi különbségek nem jelentenének akadályt, mi ezzel a tartalmas weboldallal is arra ösztönözzük az embereket, hogy vegyenek részt a projektben. Célunk, hogy az útvonal végéig legyen kijelölve minden fontos információ, és csak a végső esetben kelljen a mobiltelefonhoz folyamodni – hangsúlyozta Barabás Csaba, hozzátéve, hogy továbbra is várják az önkéntesek jelentkezését.
Gyalog, lóval, kerékpárral
Mint ismeretes, a Mária útvonalak teljes kijelölését célzó projekt részeként elindult a Parajdtól Csíksomlyóig tartó két nyomvonalú, bő 100 kilométeres zarándokút nyomvonalának alapos kijelölése. Az útvonalak állomásain szállást és étkezést is biztosítanak a zarándokoknak, akik ezáltal betekintést nyerhetnek az itteni kulturális örökségbe.
A Parajd felől érkező zarándokok két útvonalon érkezhetnek: a 110 kilométer hosszú udvarhelyszéki útvonalon (Parajd – Atyha – Etéd – Farkaslaka – Oroszhegy – Zetelaka – Kápolnásfalu és Szentegyháza irányába), vagy a 120 kilométeres gyergyószéki szakaszon (Parajd – Bucsin – Borzont – Gyergyóalfalu – Gyergyócsomafalva – Vasláb – Marosfő – Csíkkarcfalva és Madéfalva felé). Mindkét útvonal megtételére öt napot kell szánni, a zarándokok „útlevelet” és kitűzőt is kapnak, amelyekkel igazolni tudják az egyes állomásokon való áthaladásukat. Fontos tudnivaló, hogy csak azok számára állítanak ki tanúsítványt, akik teljesítették a megszabott távot.
A lovas zarándokokat illetően Petres Kálmán, a Csíkszéki Mátyás Huszáregyesület elnöke beszámolt arról, hogy eddig is számos zarándok érkezett lóháton Csíksomlyóra a pünkösdi búcsú alkalmával. A lovasok számára három útvonalat jelöltek ki: az említett kettő mellett a háromszéki Kökös irányából is várják a lóháton érkezőket.
A kerékpáros zarándoklatról Solti Imre, a Csíkszéki EKE elnöke beszélt bővebben. A biciklis zarándoklat az udvarhelyszéki útvonalon halad majd.
A 100km.mariaut.ro oldalon minden további információ megtalálható.
Keresztes Bea