XIV. Free Camp Nemzetközi Alkotóműhely: Műteremmé vált a Művészetek Házának előcsarnoka
Tizennegyedik alkalommal szervezik meg Csíkszeredában a Free Camp Nemzetközi Alkotóműhelyt a Művészetek Házában. A tematikailag és műfajilag teljes szabadságot biztosító tábor egyik jellegzetessége, hogy szabadon látogatható. Idén három országból érkeztek a képzőművészek: Magyarországról, Ausztriából és Romániából.
Javában folyik a munka a Művészetek Háza előterében, amely ideiglenesen műteremként szolgál tíz képzőművész számára. A Hargita Megyei Kulturális Központ szervezésében, Csíkszereda polgármesteri hivatala, illetve Kurkó Árpád vállalkozó támogatásával megvalósuló rendezvény mára már a város életének a része.
Munkával telnek az alkotók napjai
Botár László lapunk érdeklődésére elmondta: a képzőművészek minőségi körülmények között tudnak dolgozni, hiszen fényes és tágas az előtér. Mint mondta, fel is csillan a művészek szeme, amikor belépnek a Művészetek Háza előterébe, hiszen ideális az alkotás számára. A Free Camp Alkotótábor jellegzetessége, hogy bárki megtekintheti az alkotási folyamatot is, nem csak a záróünnepségen kiállított műveket. Mint Botár László mondta, az alkotási folyamatnak van intimitása, és vannak olyan festőművészek, akik nehezen szokták meg a társaságot, de a közösségi jelleg része az együtt alkotás feltételeinek. A szervezők figyelnek arra, hogy mindig hívjanak olyan művészeket is, akik még nem voltak a táborban, és a régi résztvevőket háromévente hívják vissza. Idén Elena Drăgulelei, Mariana Papară ‒ aki egy baleset miatt nem tud jelen lenni, csak a munkáit küldi el ‒, Nicu Barb és Torino Bocaniciu festőművészek azok, akik először vesznek részt az alkotótáborban. Vannak azonban visszatérő vendégek is: az Ausztriából érkező Fazakas Csaba, a magyarországi Lehel Endre, az ulmi születésű Schwarz Volker és a csíkszeredai Botár László is.
Lehel Endre kérdésünkre válaszolva elmondta: sokat dolgoznak, és mint mindig, most is jól telik a tábor. Negyedik alkalommal van itt, és már várta az alkotótábort, hiszen a pandémia ideje alatt nem dolgozott. Úgy véli, más tempó van itt:
‒ Szükségem volt erre az alkotótáborra, a társaságra, ahhoz, hogy újra elinduljon az alkotási folyamat. Inspiratív a környezet is – tette hozzá a Lehel Endre.
Fazakas Csaba festőművész egyetértett Lehel Endrével, a környezet őt is pozitívan befolyásolja:
‒ Ha beszívom a levegőt, már jól érzem magam – mondta a képzőművész.
[caption id="attachment_129390" align="aligncenter" width="1600"] Balló Andrea alkotás közben. Mindenki megtalálta a helyét[/caption]
Fontos a helyszín, de még fontosabb a társaság
A helyszín és a már meglévő, vagy kialakulóban levő barátságok teszik igazán különlegessé az alkotótábort a művészek számára. Lehel Endre úgy véli, nem érződik a betontömeg hatása, sem a szocreál épület nem befolyásoló. Botár László szerint a festőművészek a várossal együtt alkotnak, és ez a helyszín fontos része az alkotótábornak. Mint mondta, kezdetben az alkotótábor megszervezésével nem volt kiemelt céljuk öregbíteni Csíkszereda hírnevét, viszont idővel a város hagyományos rendezvényeinek a sorába állt a Free Camp. Fazakas Csaba hozzátette: rossz visszajelzés még nem érkezett a táborral kapcsolatosan. Balló Andrea szegedi festőművészt több szál is Erdélyhez fűzi: mint mondta, tagja a Barabás Miklós Céhnek is, valamint vannak háromszéki felmenői. Érdeklődésünkre elmondta: idén első alkalommal vesz részt a táborban, és úgy érzi, Erdély a második hazája. Nagyon örül annak, hogy végre olyan táborban dolgozhat, ahol magas a színvonal, inspiratív a társaság, tágas és fényes a hely. Mint mondta, nem is számított másra.
A tábor alatt készülő alkotásokból a FREE Camp zárómozzanataként 2021. augusztus 27-én, pénteken 18 órakor nyílik kiállítás a csíkszeredai Megyeháza Galériában. A tárlat szeptember 15-ig lesz látogatható.
Péter Ágnes