XXI. Gyimesi Tánctábor - Az örömzenélés művészete
Elkezdődött és egész héten tart a XXI. Gyimesi Tánctábor, amely idén több mint 200 érdeklődőt vonzott programjaival és egyedülálló hangulatával. A tábor alapkoncepciója a hagyományok továbbadása, amely minden esetben minőségi módon történik, hiszen 65 tanár segíti a népi kultúra iránt érdeklődők fejlődését.
[caption id="attachment_54097" align="aligncenter" width="1000"] Táncról, hangszerről, énekről tanulnak. Ropják, húzzák, fújják Fotó: László F. Csaba[/caption]
Rendhagyó látvány fogadja azokat, akik Gyimesközéplokon utaznak át a napokban: hegedülő csoportok a padokon, furulyáló fiatalok az út mentén, népdalokat énekelő gyerekek a vegyesüzlet előtt. Ez az egyedi hangulat a tánctábor velejárója, amelyről Szalay Rozália, a tábor egyik szervezője, mesélt lapunknak.
Több helyszínen, azonos szellemiségben
– A táncoktatás több helyszínen zajlik, kezdők és haladók egyaránt tanulhatnak – vezetett körbe a táborban. Elsőként a kézművessarokba látogattunk el, ahol a nemezeléssel, hímzéssel és agyagedény-készítéssel ismerkedtek meg a fiatalok. Közben arról is értesültönk, hogy meglepő módon inkább a fiúkat érdekli a hímzés művészete. Szalay Rozáliától azt is megtudtuk, hogy sok gyermekes család vesz részt a táborban.
A körbevezetés során kiderült: nagy igény van az gardon használatának oktatására is, de nagy hangsúlyt fektetnek a furulyaoktatásra is, hiszen öt tanár segíti a fiatalokat ennek a hangszernek a játékára.
Ségercz Ferenc, a tábor egyik legrégebbi oktatója – éppen a szabadban tartott furulyaórán értük utol – kérdésünkre elmondta, hogy 20-30 diákot tanít jelenleg, és úgy tapasztalja, hogy az eddigi évekhez képest nőtt a táborban tanulók készségeinek színvonala.
– Fontos azt is megemlítenem, hogy itt nemcsak tanulunk. Örömzenélésről van szó – fogalmazott, és hozzátette, hogy csütörtök esténként a közönséggel együtt szokás zenélni a táborban, ahol mindenki felszabadulhat.
A táborhoz tartozik a gyimesi táj
Szalay Rozália rámutatott a helyszín fontosságára is: Gyimes egyedülálló látványa nagyban hozzájárul a tábor különleges hangulatához, valamint az is kuriózumnak számít, hogy a gyimesi és moldvai muzsikát egyidejűleg ismerhetik meg a fiatalok.
A táborban töltött idő alatt megtudtuk, hogy nemcsak táncolni és zenélni tanulnak a résztvevők, hanem énekelni is: gyimesi és felcsíki dalokat tanulhatnak meg a fiatalok. Saját rajongótábora alakult ki az évek során a hagyományőrzés eme formájának, hiszen rendszeresen érkeznek visszatérő magyarországi látogatók, akik előszeretettel zenélnek akár hajnalig. Egyébként az éjszakába nyúló mulatozás hozzátartozik a tábor szellemiségéhez – mondják –, amely távol áll az „iskolaízű” tanítástól.
Az idősek már kimaradnak, de erős az utánpótlás
– Ha arra lenne kiélezve a tábor lelkülete, hogy mindenki jegyzetelve tanuljon, akkor elveszne az igazi üzenet, a muzsika élvezete – mondta Szalay Rozália, aki Ségercz Ferenccel együtt sajnálja, hogy elérkezett az az idő, amikor az idősebb generáció egyre kevésbé van jelen a tábor életében. Ugyanakkor pozitívumként vallják, hogy lesznek, akik átveszik a stafétát és továbbvigyék a népi kultúra hagyományát és szeretetét.
Nem csupán a népzenéről szól ez a hét nap, ugyanis a szerdát a kirándulásnak szentelték a szervezők. Helyismereti túra keretei között a gyerekek meglátogatták az ezeréves határt és egy közeli esztenát is.
Mivel a helyiek számára ingyenes a táborban való részvétel, talán nem meglepő az sem, hogy az idei programba főként a gyimesi családok, illetve fiatalok kapcsolódtak be. Viszont Magyarországról is érkezett sok táborozó.
A táncoktatás időpontja minden esetben meghatározott, viszont a hangszerekkel más a helyzet: kinek mikor ideje van, akkor tanulhat hangszeren.
– Szeretnénk átadni azt az életérzést, miszerint a népzenére táncolva is jól érezhetik magukat a fiatalok – mondta Szalay Rozália. Megjegyezte: erre még a mai világban is igény van.
Gálára várnak
A tábort gálaműsor zárja szombaton a helyi kultúrotthonban, ahová 17 órára várják az érdeklődőket hajnalig tartó mulatságra.
A diákokat felcsíki és gyimesi táncra oktatja Gábos Endre és Simon Katalin, Péter László, Szalay Zoltán és György Piroska, Fehér Levente és Bíró Júlia, népdalokat tanít Erőss Jutka, hangszerekre pedig Timár Viktor, Pál Csilla, Földi Lehel, Melkuhn Róbert, Tankó Dezső, Ségercz Ferenc és Feraru Gabriel, Kelemen Pityu, Csibi Szabi, valamint Timár János tanította meg a fiataloknak.
A tábort a Tiszta Forrás Alapítvány, a Csángó Ifjak Középloki Közössége, a Gyimesközéploki Önkormányzat, és a Hargita Megyei Kulturális Központ szervezi magyarországi megyei és helyi forrásokból.
Keresztes Bea