Vállalkozói és fogyasztói mentalitásváltás
Nemzetközi vállalkozói képességfejlesztési tábort szerveztek európai uniós alapokból Piricskén az elmúlt héten, amelyen négy ország közel 30 fiatal résztvevője ismerkedett meg a csíki térség egyes innovatív vállalkozásaival. A Trans Inn Camp nevű egyhetes táborban helyi erőforrásokra támaszkodva négy üzleti tervet dolgoztak ki, amelyeket szombaton Csíkrákoson mutattak be bővebben.
Az Európai Unió Erasmus Plus programjának jóvoltából – főként települések testvérkapcsolataira építve – két finnországi, egy lettországi és egy magyarországi LEADER Helyi Akciócsoport, illetve a csíkrákosi Bogátalji Mozgalom fiataljai kétéves projekt keretében szakmai táborokban sajátítják el a vállalkozásfejlesztés ismereteit, illetve alakítanak ki személyes kapcsolatokat. Egy finnországi és egy magyarországi tábort követően ezúttal a Bogátalji Mozgalom volt az egyhetes piricskei tábor házigazdája.
A fiatalok szakmai előadásokat hallgattak meg, felkerestek több helyi vállalkozást, és csoportokat alkotva, a helyi erőforrások feltérképezésével életképes üzleti terveket dolgoztak ki lehetséges vállalkozásokhoz. Ezeket a csíkrákosi Kisboldogasszony Falunapok keretében szombaton be is mutatták.
[caption id="attachment_35715" align="aligncenter" width="300"] Négy üzleti tervet dolgoztak ki a táborozók. Lehetőségek (fotó: Kovács Hont Imre)[/caption]
– Sikeres helyi kezdeményezésekkel ismerkedtünk meg, amelyek impulzusokat adtak a fiatalok számára. Az értékteremtés lehetséges változatait vizsgálva négy vállalkozási ötlet született, amelyeket hasznosíthatnak akár a helyiek is, illetve saját otthonukban maguk a fiatalok is. A táborok célja éppen az innovatív technológiák cseréje, átadása – közölte Fodor Péter, a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kara Simonyi Üzlet- és Gazdaságfejlesztési Központjának munkatársa, aki két kollégájával, Fodor Imrével és Putzer Petrával a tábor mentorai voltak. A négy vállalkozói projekt között szerepelt egy újrahasznosítást és metángáz-begyűjtést is szem előtt tartó, marhahús-előállításra épülő mezőgazdasági projekt, egy mezőgazdasági gépkölcsönzést is kínáló csíki chipsgyár létrehozása, egy vállalkozói képességeket fejlesztő központ létesítése, illetve egy innovatív csomagolású, organikusan előállított kávétermék gyártása és forgalmazása.
A 17 éves finnországi Weera Hietala elmondta: saját környezetében is hasznosítani tudja majd az itt szerzett tapasztalatokat. A szintén 17 éves lett Alina Aneta Birnike leginkább annak örül, hogy az üzleti képesség serkentése mellett minden ilyen tábor egy-egy felfedezési lehetőség is. A Magyarországról érkező 22 éves Balogh Virginia és a 21 éves Németh Mátyás meglátása szerint rengeteg kiaknázatlan lehetőség rejlik Székelyföldön, a ki nem használt mezőgazdasági területeket emelték ki, hátrányként pedig megemlítették, hogy sok esetben elavult technológiákat alkalmazunk. A 17 éves csíkrákosi Eric Sabău megjegyezte: a táborban olyan baráti szálak alakultak ki, amelyek későbbi közös vállalkozások alapjait is szolgálhatják.
– Olyan helyi vállalkozásokat kerestünk fel, akik sokat adnak az innovációra, akiknek nem csak a profitszerzés a céljuk. Rengeteget kell még fejlődnünk, de minden tekintetben mentalitásváltás figyelhető meg. A vállalkozói és a fogyasztói magatartás is változóban van – hangsúlyozta Antal Géza, a Bogátalji Mozgalom programfelelőse. A program jövő tavasszal, a lettországi táborral zárul, de valamennyi résztvevő állítja, hogy a személyes – és a későbbiekben talán üzleti – kapcsolatok ezzel nem érnek véget.
Kovács Hont Imre