Utólag is elszámolnak, de késik az elbírálás
A csíkszeredai városházán még egyetlen iratcsomót sem bíráltak el azok közül, amelyek korábbi Goscom-ügyfelek támogatás-igénylését tartalmazzák. A 3000 lejes segély azoknak jár, akiktől megvonták a távhőszolgáltatást a közüzem költséghatékonyabb működtetése érdekében. A 159 háztartás közül 19 fogyasztó igényelt támogatást, és azoknak is anyagi segítséget nyújtanak, akik az új fűtésrendszer beszereléséről utólag számolnak el.
[caption id="attachment_58379" align="aligncenter" width="1000"] Szolgálaton kívül helyezett fűtőtestek. Átállás Fotó: László F. Csaba[/caption]
Egyszeri támogatást nyújt 3000 lej értékben a csíkszeredai önkormányzat alternatív fűtésrendszer felszerelésére azoknak a rászoruló fogyasztóknak, akik leválni kényszerültek a távfűtésrendszerről a Goscom Rt. átszervezése nyomán. Összesen 159 lakást érintett az áprilisban bejelentett leválás, és az augusztus 24-én hozott tanácshatározat értelmében csakis azok igényelhetik a segélyt, akik nettó havi átlagjövedelme egyedül élők esetében nem haladja meg az 1450 lejt, családok esetében pedig az egy főre eső nettó havi átlagjövedelem nem több mint 1054 lej.
Pál Árpád, a városháza tanácsadója a témában elmondta, Ráduly Róbert Kálmán polgármester szeretné személyesen, egyenként átnézni a benyújtott iratcsomókat.
Milyen iratok szükségesek a kérvényezéshez?
A kérvényezőnek igazolnia kell, hogy nincs tartozása a Goscom felé, valamint a július 22-én kiállított, postán kiküldött felszólító levélről – amelyben értesítették a kényszerleválásról – másolatot kell mellékelnie. Amennyiben a tulajdonos a kérvényező, a tulajdonviszonyát igazoló iratot (hagyaték, adásvételi szerződés stb.) kell bemutatnia. Ha bérlő igényli, akkor a pénzügyi hivatalban bejelentett bérleti szerződéssel kell jelentkeznie. Ez esetben a lakás tulajdonosa közjegyző előtti felhatalmazást ad ahhoz, hogy az ügyben a bérlő tudjon eljárni, lévén ő a fűtés használója. Ehhez formanyomtatványt kell kitölteni, és mellékelni kell továbbá a személyi igazolványok másolatát (ahol gyerekek vannak, a születési igazolványok is), jövedelemigazolásokat, közpénzügyi hivatalból kért igazolást arról, hogy nincs más jövedelmük, a városházától pedig ugyancsak igazolás arról, hogy nincs adóelmaradása a tulajdonosnak (certificat fiscal).
El is kell számolni a pénzzel
A tanácshatározat kezdeményezője, Fülöp Árpád városi tanácsos lapunknak kiemelte, hogy a határozat szerint az egyszeri segély kérvényezőinek elbírálási idővel kell számolniuk. A kérvény iktatása után legtöbb 30 napon belül a városháza szociális irodájának munkatársai ellenőrzik a mellékelt dokumentumokat, ezt követően legtöbb 10 nap alatt polgármesteri rendelettel hagyják jóvá a 3000 lej folyósítását. További 5 napon belül közlik az érintettekkel – részletezte Fülöp Árpád, hangsúlyozva, hogy akár pozitív, akár negatív a válasz, legtöbb 45 nap alatt hivatalos értesítést kap erről a kérvényező. A pénz átvételekor vállalást kell aláírniuk a segélyezetteknek arról, hogy a segély felvételét követő legtöbb 30 napon belül bemutatják a fűtésrendszer felszerelését igazoló dokumentumokat (számlák, nyugták stb.), 90 napon belül pedig bemutatják az új fűtésrendszer beüzemelésének jegyzőkönyvét.
– Azt nem írja sehol, hogy a számláknak a kérvényezés utáni időponttal kell rendelkezniük, tehát akit a nyár folyamán hivatalos levélben értesítettek, hogy a Goscom megvonja tőlük a szolgáltatást, ők érintettként a nyilvántartásban szerepelnek, és a kérvényezés előtt beszerelt fűtésrendszerükkel elszámolhatnak, amennyiben minden összegre érvényesen kiállított dokumentumot mutatnak fel – közölte a városi tanácsos.
Még mindig elbírálás alatt
A múlt csütörtökig összesen 19 korábbi Goscom-ügyfél nyújtott be elbírálásra érdemes iratcsomót. A dossziék még mindig elbírálás alatt állnak, holott három kivételével már szeptember 11. előtt iktatták azokat. A városháza szociális osztályán megtudtuk: többen is igényelték volna a segélyt, de csakis azok kérését iktatták, akik rendelkeztek a hivatalos felszólító levéllel.
Mennyibe kerül az alternatív fűtés?
Az egyik leggyorsabban felszerelhető – a gázrendszerektől eltérően nem engedélyköteles – alternatív fűtésrendszer az elektromos konvektoros rendszer. A csíkszeredai Termoplus Ind Kft.-nél érdeklődve megtudtuk: egy kétszobás, átlagos méretű lakás felszereléséhez az anyagszükséglet 2500 lej körül van, a munkadíj pedig 450 lej – egyéni felmérés után az ár változhat a lakás adottságai függvényében.
A csíkszentkirályi Activ Invest Kft. csapatának árajánlata ugyanerre a kétszobás lakásra 3000 lejnél jóval nagyobb beruházást feltételez, viszont tízéves garanciát vállalnak a rendszerre, valamint azt is kiszámítják az érdeklődőnek, hogy megközelítőleg mekkora lesz a villanyfogyasztás az infrafűtés beüzemelésével.
HN-összeállítás