Újranyitották a Mikó-vár történetét feldolgozó állandó kiállítást
A Mikó 400 ünnepi év lezárásaként újranyitották a Mikó-vár történetét feldolgozó állandó kiállítást a Csíki Székely Múzeumban. A tárlat mostantól a Két évszázad – két székely géniusz, avagy Mikó Ferenc és Zöld Péter jelentősége címet viseli.
Tavaly áprilisban ünnepélyes megnyitóval kezdődött a Mikó 400 rendezvénysorozat, ugyanis akkor ünnepelte fennállásának négyszázadik évfordulóját Csíkszereda és az egész Csíki-medence meghatározó épülete, a Mikó-vár. A műemlék épület jeles évfordulója alkalmából szervezett rendezvénysorozat záróeseménye a vártörténeti állandó kiállítás péntek délutáni megnyitója volt.
A Mikó-vár története című állandó kiállítást 2011-ben nyitották meg, majd tavaly ősszel bezárták és a Magyar Géniusz Program keretében elnyert támogatásnak köszönhetően újult meg, vázolta a megnyitón Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója. A megújulás elsősorban technikai, de emellett részleges tartalmi frissítéssel is készültek: mostantól a Két évszázad – két székely géniusz, avagy Mikó Ferenc és Zöld Péter jelentősége címet viseli. Ennek megfelelően a kiállítás Mikó Ferenc életútjának mezsgyéjén a 17. század első harmadának csíki társadalmi, valamint Erdély diplomáciai és pénzügyi viszonyait, illetve a Mikó-vár építéstörténetét mutatja be. Zöld Péter életútján keresztül pedig a 18. századi változásokat, a székely határőrezredek felállításának következményeit eleveníti fel a határőr katonáktól a korabeli fegyvereken keresztül a moldvai csángókig és a bukovinai székelyekig.
A péntek délutáni kiállításmegnyitón jelen volt Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere, Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere, a hangulatot pedig a madéfalvi Amadeus gyermekkórus éneke emelte. Végezetül a megújult kiállításon tárlatvezetést tartott Kósa Béla művészettörténész, a kiállítás kurátora, a Csíki Székely Múzeum muzeológusa.
– Amikor belekezdtünk az ünnepi évbe, még nem is sejtettük, hogy a múzeum munkaközössége milyen kihívásokkal teli, a látogatók pedig tartalmas időszak elé néznek. A nagyszabású nyitó hétvége után minden hónapban igyekeztünk olyan programokat megvalósítani, melyek valamilyen módon reflektálnak a Mikó-vár történetére – mondta el érdeklődésünkre Szabó E. István történész-muzeológus, a Mikó 400 programsorozat koordinátora.