Hirdetés

Új székhelyre kerültek a hajléktalanok Csíkszeredában

A januári komolyabb lehűlés napjaira esett a csíkszeredai hajléktalanszálló költöztetése. A hatóságok döntése alapján e hónap 15-ig a veszélyessé vált eddigi szociális központ épületéből át kellett költöztetni az ottlakókat. Az illetékesek a gördülékeny váltás lebonyolításában voltak érdekeltek. Fő céljuk az volt, hogy a statikailag megromlott épületből biztonságba kerüljenek az emberek.

Létai Tibor
Becsült olvasási idő: 5 perc
Új székhelyre kerültek a hajléktalanok Csíkszeredában
Fotó: László F. Csaba

December közepén derült ki, hogy a csíkszeredai hajléktalanszállónak is helyet biztosító Gyermek sétány 9. szám alatt található szociális központ épülete statikailag veszélyessé vált, így az ott élőket – rászoruló családokat, hajléktalanokat – ideiglenesen át kell költöztetni más ingatlanokba. A legutóbbi rendkívüli önkormányzati ülésen határozat született, hogy a hajléktalanokat a zsögödfürdői egykori vendéglő – nemrégiben oltóközpontként működött – épületébe szállásolják el. Mint megtudtuk, mindez már meg is történt.

A nagy hideg beköszöntével „speciális intézkedésnek maga a költöztetés tekinthető, a fő cél az volt, hogy a veszélyessé vált épületből biztonságosba kerüljenek a hajléktalanok, és az új ingatlanban biztosítsuk a működéshez szükséges alapfeltételeket” – közölte érdeklődésünkre Sógor Enikő. A szociális ügyekért felelős alpolgármester elmondta: jelenleg a hajléktalanszállónak 21 állandó lakója van, 4 nő és 17 férfi, ideiglenes lakó nincs. A téli időszakban növekedni szokott az úgynevezett melegedőbe betérők száma, senki nem marad az utcán, mindenkinek van hely. Ugyanakkor megtudtuk, hogy bizonyos szabályoknak meg kell feleljenek a rászorulók. Legfontosabb alapvetés, hogy ittas állapotban nem mehetnek be a szállóba, és bent sem fogyaszthatnak alkoholt, mert veszélyessé válhatnak emiatt. A szálló lakói orvosi vizsgálattal kell igazolják, hogy egészségesek és nem veszélyeztetik a közösséget. Személyazonosságival is kell rendelkezniük, és kérnek jövedelemigazolást is. Ha nincs jövedelmük, szociális segélyért kell folyamodniuk, és szabályozva van, hány órát kell közmunkát végezzenek – részletezte a szabályokat az elöljáró. Megjegyezte: a hajléktalanok átköltöztetése a zsögödfürdői épületbe – ahol a melegedő is ki van alakítva – már megtörtént.

A csíkszeredai hajléktalanszálló az 1996/114-es, utólag kiegészített és módosított törvény alapján működik, immáron 27 éve létesült a város önkormányzata kezdeményezésére. Eddig a Gyermek sétány 9. szám alatt működött, most ideiglenes jelleggel átkerül Zsögödfürdőre.

A hajléktalanszálló kedvezményezettjeire belső rendszabályzat is vonatkozik, azaz belépés: este 8–10 óra között, tisztálkodási program: este 8–11 óra között, villanyoltás este 11-kor, pihenés este 11-től reggel 7-ig, majd következik a tisztálkodási program, ágyvetés, a hálószobák takarítása 7–8 óra között. A nappali melegedő reggel 8 órától este 11 óráig, menedéket és szabadidős lehetőségeket biztosít a sürgősségi és éjszakai menedékhely lakói számára. A hajléktalanszállón szabadidős tevékenységre – tévézésre, sakkozásra és römizésre – is van lehetőség. A csíkszeredai hajléktalanszállót a város éves költségvetéséből működteti, 2023-ban 691 026 lejből gazdálkodtak.

Az elmúlt napok komolyabb lehűlése kapcsán a Hargita megyei csendőrséget is megkerestük azzal a kérdéssel, hogy amennyiben télvíz idején hajléktalanokat találnak járőrözés során az utcán, összegyűjtik-e és elszállítják-e őket védett helyre? Szűkszavú válaszukban azt közölték, hogy a csendőrségnek a törvények értelmében nincs hatásköre a hajléktalanok kezelését illetően. Azt tanácsolták, hogy a hajléktalanok helyzetével kapcsolatban forduljunk a csíkszeredai városházához.



Hirdetés


Hirdetés
Hirdetés

Kövessen a Facebookon!