Tűzvédelmi engedélyért folyamodnának
Nagy volumenű beruházásra van szükség a csíkszentmártoni általános iskolán ahhoz, hogy a tanintézet megkapja a működéséhez szükséges tűzvédelmi engedélyt. Az önkormányzat félmillió lejt különített el az idei költségvetésében az intézmény rendbetételére, az iskola vezetősége szerint azonban ez az összeg nem oldja meg az évek óta torlódó problémákat.
Az épület tornaterem felőli részén tűzálló ajtókra és ablakokra – amelyek 45–90 percig ellenállnak a hatalmas hőnek –, tűzvédelmi szempontoknak megfelelő álmennyezetre, tűzjelző rendszerre és a jelenlegi villanyhálózat teljes cseréjére van szükség ahhoz, hogy a szentmártoni Tivai Nagy Imre Szakközépiskolához tartozó általános iskola megkapja a katasztrófavédelmi igazgatóság tűzvédelmi engedélyét.
Az oktatási intézmény a szakközépiskola udvarán áll, a főépület és tornaterem közé ékelve, alig két-három méter távolságra a sportteremtől, így még inkább megalapozott iskola és az önkormányzat vezetőinek óhaja, hogy tűzvédelmi szempontból is eleget tegyen minden feltételnek.
Pál Zoltán tanintézetvezető már két évvel ezelőtt elkészíttette a beruházáshoz szükséges megvalósíthatósági tanulmányt, a polgármesteri hivatal pedig az idei költségvetéséből 500 ezer lejt fordít a munkálatok elindítására. A lapunknak nyilatkozó Birtalan Sándor polgármester szerint „ez a pénz csak a beruházás tervezési folyamatának a lebonyolítására elég”.
Egyetért ezzel az iskolaigazgató is, azt viszont nehezményezi, hogy a hivatal miért várt ennyi ideig a felújítással, amikor az épület korszerűsítéséhez szükséges megvalósíthatósági tanulmányt már 2022 februárjában bemutatta az önkormányzati testületnek, illetve azzal sem ért egyet, hogy a polgármesteri hivatal az oktatási intézmény vezetőségére bízza a kivitelezés lebonyolítását.
– Nekünk oktatásszervezési feladatokat kell ellátnunk. A személyzeti struktúránk nem az ilyen jellegű beruházások lebonyolításához van kialakítva, arról nem is beszélve, hogy az előzetes számításaim szerint az önkormányzat által elkülönített összeg a munkálatok felére sem elegendő
– osztotta meg az ügyben felmerülő aggályait az iskolaigazgató.
Az általános iskola épületét egyébként utoljára 2012-ben, a Világbank támogatásával korszerűsítették.