Turisztikai kkv-k versenyképességét növelnék
A turizmus ágazatában érdekelt kis- és közepes vállalkozások versenyképességének a növelése annak az EU-s projektnek a célja, amelynek a helyi érintettjeivel az első találkozót szervezték tegnap Csíkszeredában, a megyeházán. Hét ország partnerszervezetei osztoznak a RuralGrowth nevű projekt 1,7 millió eurós költségvetésén.
[caption id="attachment_41489" align="aligncenter" width="1500"] A „láthatatlan látnivalókon” és a vállalkozók zárkózottságán is változtatnának. Új munkahelyeket ígérnek Fotó: Fodor Zsuzsanna[/caption]
Hargita Megye Tanácsát a főpályázó Nagykanizsa Város Önkormányzata a nyár végén választotta partnerei közé az 1,7 millió eurós költségvetésű Rural Growth Interreg Europe nevű projektben. A nemzetközi együttműködés célja a turizmusban érdekelt vidéki kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) versenyképességének növelése. Hargita Megye Tanácsa 122 ezer eurót kap támogatásként az ötéves kifutású projekthez, 2400 euró képezi az önrészt.
– A célunk elsősorban új munkahelyek létrehozása, amelyek mentén jól fizetett állások létesülnek. A megyénkben sok jó kezdeményezéssel, jó hellyel és jó programmal találkozhatunk, de sok van még addig, amíg ez a vendégéjszakákon is megmutatkozik. Vizsgáljuk meg, hogy melyek a Hargita megyében is alkalmazható jó gyakorlatok, és dolgozzunk azon, hogy a vállalkozóink jobban bízzanak meg egymásban – nyilatkozta Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke.
A megyei tanács a turizmusban működő kkv-k képviselőit hívta meg tegnapi tanácskozására, amely a helyi érintettekkel való első találkozás volt. Maguk a partnerszervezetek is csak egyszer találkoztak eddig, november végén, Hollandiában. Farkas Enikő projektmenedzser mutatta be részletesen a programot.
– Négy prioritás mentén haladunk: egyik a kutatás, technológiai fejlesztés és innováció, másik a kkv-k versenyképességének a növelése, harmadik az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaságok népszerűsítése, negyedik pedig a környezeti és erőforrás-hatékonyság. Célcsoportjainkat képezik a politikai döntéshozók, a helyi, megyei és országos hatóságok képviselői, a kkv-k, a vállalkozói egyesületek, valamint a helyi döntéshozók és közösségek. Az első három évben a kivitelezést tűztük ki célul, majd következik két év a gyakorlatba ültetéssel és a nyomon követéssel – részletezte Farkas Enikő.
A hét partnerszervezet – Nagykanizsa Város Önkormányzata, Hargita Megye Tanácsa, a hollandiai Drenthe tartomány, a finnországi Savonlinna Business Services Kft., az olaszországi Delta 2000 Consortium Company, a spanyol Medina del Campo város, valamint szakértőként az angliai Newcastle Egyetem – félévente szervez találkozókat. A novemberi hollandiai tapasztalatcserén Cilip Árpád projektmenedzser-asszisztens is részt vett, ő ismertette az ottani tapasztalatait. Mint mondta: természeti adottságokban sokkal gazdagabbak vagyunk a hollandoknál, mégsem tudjuk hatékonyan hasznosítani mindezt. A partnertalálkozókra egyébként a helyi érintettek is elutazhatnak.
A program során tapasztalatcseréken vesznek részt, akcióterveket készítenek az ágazat szereplőinek összehangolása érdekében. A tegnapi találkozáson az érintettek kifejthették, milyen hiányosságokat tapasztalnak. Szó esett a „láthatatlan látnivalókról”, a vállalkozói zárkózottságról, a bakancsos turizmust hátráltató, nem turistabarát hozzáállásról.
Legközelebb márciusban, Savonlinnában találkoznak a partnerek.
Kovács Hont Imre