Telt ház várta az első magyar űrhajóst
Hogy milyen a Földet az űrből megcsodálni, miből áll az űrutazásra való felkészülés, és milyen a gravitáció nélküli lét? Mindezekre a kérdésekre választ kaptunk péntek délután, amikor Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós Csíkszeredába látogatott. Személyes történetein keresztül betekintést nyerhettünk rendkívüli utazásába.
Péntek délután Csíkszeredában tartott előadást Farkas Bertalan vadászpilóta, űrkutató, űrhajós, aki első magyarként az Interkozmosz űrkutatási program keretében jutott a világűrbe. Az előadás A csillagok útján – csillagászati és űrkutatási találkozó elnevezésű rendezvény része volt.
Az eseményt a Sapientia – EMTE Csíkszeredai Kara, az Erdélyi Magyar Csillagászati Egyesület és a Vega Csillagászati Egyesület Hajdúsági Területi Klubja szervezte meg, és a nagy érdeklődésre való tekintettel a Sapientia aulája helyett a Művészetek Házában tartották meg.
A terem zsúfolásig telt érdeklődőkkel, az első magyar űrhajós köszöntőbeszédét azzal kezdte: még soha nem járt Csíkszeredában, de fentről már volt lehetősége megcsodálni. Elmondta: történeteivel
célja, hogy közelebb hozza az embereket a repüléshez, a csillagászathoz és az űrkutatás érdekfeszítő világához.
Előadásában, többek között, arról beszélt, hogyan választották ki, hogy részt vegyen az űrprogramban, hogyan készült fel az űrutazásra, és milyen volt a világűrben eltöltött nyolc napja. Saját fényképekkel, videókkal és személyes történetekkel szemléltette, hogyan lett Farkas Bertalan képviseletében a magyar a hetedik nemzet, amely feljutott az űrbe. Az első magyar űrhajós arról is mesélt, hogyan fogadta a családja azt, hogy a Szovjetunió vezette Interkozmosz űrkutatási program keretében 1980 májusában űrrepülésen vehetett részt, milyen látvány fentről megcsodálni a Földet, és kiemelte: az a terve, hogy segítsen a második magyar űrhajós kiválasztásában és felkészítésében is.