TekerGo: kölcsön kerékpárral Csíkszeredában - Biciklimegosztó rendszer lehetőségeit kutatják
Nyáron teszt-üzemmódban, jövőtől pedig élesben is biciklimegosztó rendszer indulhat Csíkszeredában. Kialakított kerékpárparkolókból telefonos alkalmazás segítségével biciklit kölcsönözhetünk a város egyik pontján, és a célunkhoz legközelebb eső parkolóban leköthetjük a biciklit. A kezdeményezők jelenleg mérik fel a lehetőségeket.
[caption id="attachment_46735" align="aligncenter" width="2298"] Biciklizés nemcsak saját kerékpárral. Felmérés Fotó: László F. Csaba[/caption]
Számos nyugati városban – és már néhány erdélyiben is – működnek kerékpármegosztó (bike sharing) rendszerek, amelyeknek lényege a városi kerékpározáshoz való hozzáférés leegyszerűsítése. A felhasználók meghatározott módszerrel bejelentkeznek a rendszerbe, és ha tagjai a biciklimegosztónak, akkor bármelyik bicikliállomásból kölcsönözhetnek egy kerékpárt, eltekerhetnek vele a célhelyszínig, és az ahhoz legközelebb levő bicikliállomáson leparkolhatják a kerékpárt.
A közösségi oldalakat használók már találkozhattak a csíkszeredai The House coworking irodaház múlt csütörtöki felhívásával, amely csíkszeredai kerékpármegosztó rendszer indításának előkészítését szolgálja. Online űrlapon járulhatnak hozzá az érdeklődők a hálózat megvalósításához: a beküldött válaszok alapján szűrik le, hogy mekkora a kezdeményezés támogatottsága, melyik városrészeken érdemes állomásokat létesíteni, mennyi pénzt hajlandók áldozni rá a felhasználók.
– Egyik Startup Café alkalmával merült fel az ötlet, és máris felajánlottak három kerékpárt. A The House-ban dolgozó kisvállalkozók és szabadúszók részéről nyitottság mutatkozik arra, hogy adományokból további kerékpárokat vásároljunk, először azonban látnunk kell, hogy a célközönségnek melyek az igényei – mondta Szilágyi Levente, a coworking irodaház egyik alapítója. Tőle tudjuk: az első nap alatt máris több mint 220-an kitöltötték az űrlapot, és a válaszadók 40 százaléka a tesztcsapatban is részt venne.
– Nyáron 20 kerékpárral, zárt közösségben szeretnénk tesztelni a rendszert, és jövőtől bárki számára elérhetővé tennénk.
A rendszer hátterében mobiltelefonos alkalmazás állna, ezáltal lenne nyomon követhető, hogy hol találhatók szabad biciklik és szabad kerékpárlekötők. A bicikliket biztonságos helyszíneken tárolják majd: forgalmas pontokon, amelyekre biztonsági kamerák látnak rá. A kerékpárokat helyi szaküzletekből vásárolnák. Az előzetes elképzelések alapján a működtető vagy a The House Egyesület, vagy pedig egy vele szerződő működtető lenne. A legfőbb célközönséget a bentlakó egyetemisták képezik, és Szilágyi Levente szerint részükről is – akárcsak a saját kerékpárral rendelkező városlakók részéről – nagy az érdeklődés.
Kovács Hont Imre