Tartalmas hetet zártak
Tartalmas hetet tudhatnak maguk mögött a Régizene Fesztivál résztvevői és szervezői: kicsiket és nagyokat megmozgató tevékenységekkel, zenészeknek és laikusoknak szánt programkínálattal ért véget a Csíkszeredai Régizene Fesztivál.
A Csíkszeredai Régizene Fesztivál utolsó napja eseményeinek a csíkszentimrei Henter-kúria adott otthont. Vasárnap az épület udvarán pikniket tartottak a Musica Historica és a Codex régizene együttesekkel, illetve itt zajlott a szombatról elmaradt reneszánsz táncház is.
Hangversenyek, előadások
Az elmúlt héten koncertek, előadások, gyermekfoglalkozások várták az érdeklődőket: hétfőn a magyarországi és hazai tagokból álló Concerto Spiralis lépett fel a csíkszeredai református templomban, majd a világhírű csembalista, Nicholas Parle, a Bécsi Zenei és Művészeti Magánegyetem és a londoni Guildhall Zene- és Drámaiskola tanára adott hangversenyt a Zengő Térben. Kedden és szerdán is zenés gyermekfoglalkozás várta a legkisebbeket a Zengő Térben Ádám Julcsi néptáncos vezetésével. Kedden Arany János dalgyűjteményét mutatták be a Nagy István Művészeti Középiskolában, majd a madéfalvi Schola gyermekkórus és a Lux Aurumque kamarakórus tartott közös zenei áhítatot a csíksomlyói kegytemplomban, bemutatva a gregorián ének hatását a kortárs zeneirodalomra.
Szerdán a régi billentyűshangszer-specialista és karmester, Tóth-Vajna Zsombor csembalón és orgonán játszott a Millenniumi templomban. A Zengő Térben az erdélyi magyar régizenélés kezdeteire emlékeztek: a régizene-mozgalomról Csörsz Rumen István régizenész beszélgetett a magyarországi régizene-mozgalmat kutató Sziklai Sára zenetörténésszel. Ugyancsak szerdán a Magyar Nemzeti Múzeum lantjait ismerhették meg az érdeklődők, dr. Radnóti Klára, a Magyar Nemzeti Múzeum Újkori Főosztályának történész-főmuzeológusa részletes és történelmileg adatolt előadást tartott, majd Köllő Miklós építész, hangszerkészítő és Lőrinczi György hangszerkészítő a lantok rejtelmeibe és a lantkészítés részleteibe avatták be a közönséget.
Utcazene és reneszánsz gyermeknap
Utcazene szólt csütörtökön a Csíki Játékszín előtti tértől a Csíki Moziig, hiszen a Nagy István Művészeti Középiskola diákjai régizenével kedveskedtek a város lakóinak. Később a Sempre régizene-együttes, majd Fülöp Mária csembalista és Vitárius Piroska hegedűművész koncertezett.
Pénteken a Régizenei Nyári Egyetem diákjai mutatták be, mit sajátítottak el a hivatásos régizenészektől, a nap fénypontja pedig a Szent Ágoston-templomban megrendezett Barokk Fesztiválzenekar meglepetésekkel teli koncertje volt, amelyen fellépett a Lux Aurumque kamarakórus is. Ulrike Titze koncertmester nem közölte a hangverseny műsorát, a jelenlévők a koncert végén, a kijáratnál vehették kézbe a műsor leírását.
Muzsika a várnál és a kúriánál
Gyermekzsivajtól volt hangos szombaton a Mikó-vár előtti tér, ugyanis reneszánsz gyermeknapot tartottak. A vár udvarán a Talentum Alapítvánnyal hangszereket készíthettek a gyermekek, a Pörgettyű Népi Játszóház Egyesülettel pedig nemezeltek, szőttek és fontak. A vár előtti téren ügyességi játékokat próbálhattak ki – tojásütést, diótörést, gólyalábazást, paszulyköpködést –, jutalomként petákot nyerhettek, amelyeket beváltva nyereményeket kaptak a gyermekek. Szombaton a madéfalvi Szent Anna-kápolnában adott hangversenyt a Flauto Dolce régizene-együttes és Hegyi Gábor, aki barokk trombitán játszott. Ugyanakkor az eső és a viharjelzés miatt a szombati koncerteknek, a Carmina Renascentiának és a Codex Régizene Együttesnek a Mikó-vár helyett a református templom adott otthont.