Táborozás hozzáadott értékkel
Hagyományőrző és közösségfejlesztő gyermektábort tartanak 50 madéfalvi iskolás és két ceglédi gyermek részvételével a madéfalvi menedékházban. A múlt vasárnap kezdődött Madéfalvi Nemzetközi Hagymafesztivál rendezvénysorozatába kapcsolódó tábort idén szervezték meg másodszor a Zöld Péter Általános Iskola tantestülete, a helyi polgármesteri hivatal és támogató vállalkozók jóvoltából.
[caption id="attachment_55476" align="aligncenter" width="1000"] Izgalmas foglalkozásokat kínálnak a szervezők. A tavalyit már felülmúlták Fotó: László F. Csaba[/caption]
Az iskola igazgatója, Máté Sándor elmondása szerint nagy szükség van az ilyen csapatösszerázó és hagyományismertető táborokra – bizonyítja ezt a jó hangulat, illetve az is, hogy a tavalyi első tábor 32 résztvevőjéhez viszonyítva, idén már 52 gyermek költözött ki egy hétre a Vár-patak mentén található menedékház szomszédságában felállított sátrakba.
– A tavalyi tábor tapasztalataiból kiindulva, idén sokkal több kötött programot hoztunk be, miközben rövidült a szabadfoglalkozásokra szánt idő. A célunk továbbra is az, hogy a hagyományok ápolása mellett azoknak megismertetésére, a régi népi mesterségek gyakorlatban történő kipróbálására teremtsünk lehetőséget. Most úgy tervezzük, hogy jövőben az eddigi öt nap helyett már hét-nyolc naposra bővítjük a tábor időtartamát – fejtette ki a Hargita Népének a szintén táborlakóvá vált iskolaigazgató.
A hétfőn kezdődött tábor első napján csapatösszerázó keretében ismerkedtek meg egymással a gyermekek, de a belső szabályzatot is ekkor szögezték le. Kedden már helyi népdalokat tanultak, aztán fafaragást, hagyományos bútorfestést gyakoroltak. Kedden zajlott ugyanakkor a táborozók körében a legnagyobb népszerűségnek örvendő lovas oktatás. A gyermekek mutatványokat is tanultak, volt olyan fiú, aki a nap végén már lábon állva egyensúlyozott a ló hátán – újságolta Máté Sándor.
Kedd este a kolozsvári Bíró Ernő, a Szent Korona Lovagrend erdélyi kancellárja tartott előadást a legfontosabb nemzeti jelképünkről, majd táncházzal és tábortűzzel zárult a nap.
Tegnap délelőtt, amikor kilátogattunk a helyszínre, a fiúk éppen a vízimalom-készítés fortélyaival ismerkedtek. Mások nemezeltek, bútort festettek, illetve a környékbeli népviseletről tanultak.
Ma Macalik Ernő gyógynövényszakértő táraságában látogatnak ki a Pogányhavasra, ahol az ottani gyógynövényekkel, azok népi gyógyászatban már jól ismert hatásaival ismerkednek meg. Ezek után esztenalátogatás következik, a táborozók ott is ebédelnek.
Holnap, a tábor utolsó napján a Bogáti-kápolnához gyalogtúráznak, ahol szentmisén is részt vesznek, onnan pedig a göröcsfalvi Kisboldogasszony-templomhoz mennek, amelynek udvarán megkoszorúzzák Zöld Péter sírját. A tábori tevékenységet holnap este értékelik ki, ezzel zárul az idei madéfalvi hagyományőrző gyermektábor.
Megkérdeztük a táborlakókat is, hogyan érzik magukat. Egy csoport 9–12 éves lány állt körbe bennünket, és csillogó szemmel mesélték az élményeiket. Mint mondták, különböző osztályokba járnak, ezért a tábor jó alkalom arra, hogy közelebbről is megismerkedjenek egymással. Azok, akik tavaly is itt voltak, azóta jó barátnők.
A lányoknak nagyon tetszik a sátrazás, és őszintén bevallották, hogy nem hiányoznak a szüleik. Az egyetlen gond, hogy éjszakára rétegesen kell öltözni, mert elég hideg van – mesélték. A kétóránkét váltó éjszakai őrséget is élvezik, habár volt, aki azt mondta, hogy félt éjszaka, pedig elég álmos volt. A lányok kedvenc tevékenysége egybehangzóan a keddi lovaglás volt. De szeretik a népdaléneklést és a táncot is. Természetesen a legtöbb népdalt és tánclépést ismerik már, de sok újdonságot is tanultak. Mindannyian azt mondták, hogy jövőben is szívesen részt vennének a táborban.
Márk Boglárka